Маршалски Острови

Маршалски Острови

🇲🇭
Земја. Имаме 2 држави и 0 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Маршалски Острови

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Маршалски Острови

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 11.63
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 28.38
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.64
Капучино (нормално)
$ 3.29
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.24

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.07
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 7.21
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.25
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.27
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.16
Гориво (1 литар)
$ 1.67
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 12,000.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 13,000.00

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 30.12
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 0.72
Кино (1 седиште)
$ 0.65

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 57.30
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.18
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 35.58
Машки кожени деловни чевли
$ 54.36

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 0.00
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 0.00
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 0.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 0.65
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.00
Млеко (1 литар)
$ 2.28
Свеж бел леб (500 грама)
$ 3.35
Бел ориз (1 кг)
$ 1.81
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.86
локално сирење (1 кг)
$ 27.16
Пилешко месо (1 кг)
$ 0.72
Говедско месо (1 кг)
$ 1.08
Јаболко (1 кг)
$ 0.36
Банана (1 кг)
$ 0.14
Портокал (1 кг)
$ 0.14
Домат (1 кг)
$ 0.14
Компир (1 кг)
$ 0.14
Кромид (1 кг)
$ 0.14
зелена салата (1 парче)
$ 3.71
Вода (1,5 литри)
$ 1.84
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 14.82
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 0.72

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 230.72
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 75.32

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 150.00
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 3,046.67

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 768.15
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 709.58
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,314.58
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,235.90

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,722.36

Детали за квалитетот на воздухот за Маршалски Острови

Метрика за квалитет на воздухот за Маршалски Острови

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Маршалски Острови Географски информации

ISO2
: MH
ISO3
: MHL
Phone Code
: +692
Currency
: USD
Population
: 42,050 (2021)

Дознајте повеќе за Маршалски Острови

TrustLocale.com со гордост ја претставува нашата земја страница за Маршалските Острови. Лоцирани во централниот дел на Тихиот Океан, Маршалските Острови се состојат од 29 корални атоли и 5 единечни острови, со вкупна површина од нешто повеќе од 70 квадратни милји. И покрај малата големина, Маршалските Острови имаат богата култура, фасцинантна историја и неверојатна природна убавина што ги прави навистина уникатна и посебна дестинација.

Еден од најзначајните аспекти на Маршалските Острови е неговата историја. Островите биле колонизирани од Германија кон крајот на 19 век, а подоцна станале протекторат на САД по Втората светска војна. Наследството на оваа историја може да се види во архитектурата, инфраструктурата и културата на островите денес. Посетителите можат да истражуваат историски места како бункери од Втората светска војна и селски урнатини или да посетуваат музеи и културни центри за да дознаат повеќе за минатото на Маршалските Острови.

Но, Маршалските Острови не се само историја. На островите се наоѓаат и некои од најубавите плажи и лагуни во светот. Од прашкастиот бел песок на плажата Лаура до кристално чистите води на Атолот Арно, има безброј можности за одмор, пливање, нуркање и впивање на сонцето во рајот.

Покрај природната убавина, Маршалските Острови се познати и по својата единствена и енергична култура. Народот Маршал има богата традиција на раскажување приказни, танц и музика, а посетителите можат сами да го искусат тоа со присуство на традиционален танцов настап или слушање локален бенд. На љубителите на храна, исто така, ќе им се допадне да ја истражуваат локалната кујна, која содржи свежи морски плодови, тропско овошје и уникатни јадења како рак од кокос и леб.

Без разлика дали сте љубител на историјата, љубител на плажа или љубител на културата, Маршалските Острови имаат што да им понудат на сите. Значи, ако барате навистина незаборавно патување, не заборавајте да ја ставите оваа прекрасна островска држава на вашата листа.

Популарни прашања за Маршалски Острови

Населението на Маршалските Острови е приближно 53.158 луѓе.

Главен град на Маршалските Острови е Мајуро.

Официјални јазици на Маршалските Острови се маршалскиот и англискиот.

Валутата на Маршалските Острови е американскиот долар (USD).

Маршалските Острови работат по средно време на Гринич плус 12 часа (GMT + 12).

Кодот за повикување за Маршалските Острови е +692.

Да, Маршалските Острови се членка на Обединетите нации.

Риболовот и земјоделството се главните индустрии на Маршалските Острови.

Маршалските Острови имаат тропска поморска клима со високи температури и влажност во текот на целата година.

Да, настаните како Денот на културата на Маршал и фестивалот на кану го слават културното наследство на Маршалските Острови.