Мајот

Мајот

🇾🇹
Земја. Имаме 0 држави и 0 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Мајот

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Градови во Мајот

Нема доволно податоци

Најлошото Градови во Мајот

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Мајот

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 0.32
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 0.80
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 0.24
Капучино (нормално)
$ 0.08
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.06

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.03
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 1.35
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.14
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.03
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.54
Гориво (1 литар)
$ 0.05
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 795.35
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 954.42

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 0.40
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 0.80
Кино (1 седиште)
$ 0.22

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 119.40
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 1.43
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 2.39
Машки кожени деловни чевли
$ 1.96

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 238.61
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 171.00
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 0.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 0.08
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 0.08
Млеко (1 литар)
$ 0.05
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.06
Бел ориз (1 кг)
$ 0.08
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 0.11
локално сирење (1 кг)
$ 0.24
Пилешко месо (1 кг)
$ 0.19
Говедско месо (1 кг)
$ 0.64
Јаболко (1 кг)
$ 0.03
Банана (1 кг)
$ 0.05
Портокал (1 кг)
$ 0.06
Домат (1 кг)
$ 0.08
Компир (1 кг)
$ 0.06
Кромид (1 кг)
$ 0.03
зелена салата (1 парче)
$ 0.05
Вода (1,5 литри)
$ 0.03
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 0.14
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 0.25

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 12.73
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 0.56

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 7.95
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 540.84

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 23.86
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 15.91
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 71.58
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 47.72

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 4.37

Детали за квалитетот на воздухот за Мајот

Метрика за квалитет на воздухот за Мајот

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Мајот Географски информации

ISO2
: YT
ISO3
: MYT
Phone Code
: +262
Currency
: EUR

Дознајте повеќе за Мајот

Мајот е мал остров лоциран во архипелагот Коморос, сместен помеѓу Мадагаскар и источниот брег на Африка. Тоа е прекуокеански департман на Франција, и како таков, има уникатен спој на африкански, француски и креолски влијанија. Мајот е спокојна средина со природна убавина во изобилство. Може да се пофали со тропска клима во текот на целата година, што го прави идеална локација за викендица.

Неверојатните плажи, чистите води и уникатната биолошка разновидност на островот го прават совршена дестинација за љубителите на природата. Тоа е затоа што чистите води на Мајот се дом на широк спектар на морски животни, вклучувајќи желки, делфини, китови ајкули и грбави китови. Посетителите можат да уживаат во нуркање, нуркање и гледање китови.

Мајот е спој на двата света; има модерни удобности, вклучувајќи брз интернет и мобилни мрежи, а има и богато културно наследство. Островот е дом на различно население, а локалната култура е спој на француска, африканска и арапска култура. Посетителите можат да ги искусат живописните пазари, да ја вкусат локалната кујна и да уживаат во традиционалната музика и танц. Локалниот јазик што се зборува е махоријански, мешавина од малгашки и свахили. На островот најчесто се зборува и француски.

Уникатната флора и фауна на Мајот се една од врвните атракции на островот. Тоа е едно од ретките места на земјата каде што може да се види присуство на архаичен и речиси исчезнат вид лемури, а во густите шуми може да се забележат неколку ретки видови птици. Островот има и богат морски живот кој може да се истражи на многуте корални гребени кои се наоѓаат околу неговите брегови.

Како заклучок, Мајот е идиличен остров со богато културно наследство, уникатен биодиверзитет и природна убавина во изобилство. Тоа е совршена дестинација за патниците кои сакаат да ја истражат убавината на островот со модерни удобности, енергична култура и релаксирачка атмосфера. TrustLocale.com може да ви помогне да го најдете вашиот имот од соништата во Мајот, а нашиот тим е секогаш подготвен да ви помогне да го пронајдете совршениот дом за вашето семејство или за изнајмување за одмор.

Популарни прашања за Мајот

Официјалниот јазик што се зборува во Мајот е францускиот, поради неговиот статус како прекуокеански департман на Франција.

Валутата што се користи во Мајот е еврото (€), бидејќи е француска прекуморска територија.

Мајот има тропска клима која се карактеризира со високи температури и висока влажност во текот на целата година.

Популарните туристички атракции во Мајот ги вклучуваат прекрасните плажи, езерото кратерот Dziani Dzaha и морскиот парк Coelacanth.

Мајот генерално се смета за безбеден за туристите, но секогаш е препорачливо да се преземат стандардни мерки на претпазливост и да се биде свесен за вашата околина.

Да, потребна е виза за посета на Мајот, освен ако не сте државјанин на изземена земја. Најдобро е да ги проверите барањата за виза пред вашето патување.

Мајот има претежно исламска култура, па затоа е важно да се почитуваат локалните обичаи, да се облекуваат скромно и да се придржуваат до локалните традиции.

Мајот ја следи временската зона на Источна Африка (EAT), која е 3 часа пред Координирано универзално време (UTC+3).

Најдобро време да го посетите Мајот за одмор на плажа е сушната сезона, од мај до ноември, кога времето е сончево, а врнежите се минимални.

Транспортот во Мајот првенствено се состои од такси, изнајмување автомобили и автобуси. Сепак, препорачливо е да имате сопствен превоз за полесно истражување.