Мексико

Мексико

🇲🇽
Земја. Имаме 32 држави и 9330 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Мексико

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Мексико

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 9.15
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 40.28
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 8.61
Капучино (нормално)
$ 3.20
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.27

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.65
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 26.64
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.85
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.62
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.24
Гориво (1 литар)
$ 1.38
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 22,234.69
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,459.97

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 36.34
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 19.76
Кино (1 седиште)
$ 4.94

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 55.55
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 42.11
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 94.99
Машки кожени деловни чевли
$ 88.46

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,940.98
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,301.20
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 11.38

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.55
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.49
Млеко (1 литар)
$ 1.52
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.62
Бел ориз (1 кг)
$ 1.76
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.50
локално сирење (1 кг)
$ 8.87
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.97
Говедско месо (1 кг)
$ 11.38
Јаболко (1 кг)
$ 2.89
Банана (1 кг)
$ 1.42
Портокал (1 кг)
$ 1.73
Домат (1 кг)
$ 1.74
Компир (1 кг)
$ 2.03
Кромид (1 кг)
$ 1.70
зелена салата (1 парче)
$ 1.22
Вода (1,5 литри)
$ 1.02
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.66
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.34

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 68.57
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.08
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 30.39

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 248.95
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,221.09

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 663.01
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 442.84
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,250.95
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 849.09

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 768.04

Детали за квалитетот на воздухот за Мексико

Метрика за квалитет на воздухот за Мексико

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Мексико Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Мексико Географски информации

ISO2
: MX
ISO3
: MEX
Phone Code
: +52
Currency
: MXN
Population
: 126,705,138 (2021)

Дознајте повеќе за Мексико

Добре дојдовте на страницата на TrustLocale.com во Мексико, ваш водич за енергичниот и разновиден пазар на недвижности во оваа прекрасна земја лоцирана во Северна Америка. Со своите прекрасни природни пејзажи, богатото културно наследство и растечката економија, Мексико е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Мексико има растечка економија и добро регулиран пазар на недвижности. , што го прави идеална дестинација за инвестирање во имот. Без разлика дали сте заинтересирани за имот што се купува за издавање, втор дом или долгорочна инвестиција, Мексико нуди многу можности.

Една од главните предности на инвестирањето во мексикански имот е нејзиниот потенцијал за силни капитални добивки. Пазарот на недвижности во земјата покажа постојан раст со текот на годините, а со голема побарувачка за имот во популарните области, често има недостиг од понуда. Дополнително, Мексико има добро развиен пазар за изнајмување, особено во големите градови како Мексико Сити и Канкун, кои можат да понудат атрактивни приноси за изнајмување.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме сигурни и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Мексико. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Мексико.

Без разлика дали сте заинтересирани за раздвижените улици на Мексико Сити, живописната убавина на Пуерто Ваљарта или историскиот шарм на Сан Мигел de Allende, страницата на TrustLocale.com во Мексико има сè што треба да знаете за вашата инвестиција во имот да биде успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Мексико е врвен избор за инвеститорите во имот кои бараат единствена можност за инвестирање во Северна Америка.

Популарни прашања за Мексико

Да, Мексико е генерално безбеден за патниците, но како и секоја земја, важно е да бидете претпазливи и да бидете свесни за вашата околина.

Мексико е дом на бројни неверојатни дестинации како Канкун, Мексико Сити, Плаја дел Кармен, Тулум, Чичен Ица и Пуерто Ваљарта.

Најдобро време за посета на Мексико е сушната сезона од декември до април, кога времето е пријатно и има помали шанси за дожд.

Локалната валута во Мексико е мексиканскиот пезос (MXN). Додека американските долари се прифаќаат во многу туристички области, препорачливо е да имате пезоси за помали претпријатија.

Официјален јазик на Мексико е шпанскиот. Додека англискиот јазик се зборува во туристичките области, корисно е да знаете неколку основни шпански фрази или да имате апликација за превод.

Просечната цена на сместување во Мексико варира во зависност од локацијата и видот. Буџетските опции може да започнат околу 20 долари за ноќ, додека луксузните одморалишта можат да достигнат и до неколку стотици долари.

Мексиканската кујна е разновидна и вкусна. Некои популарни јадења што треба да се пробаат вклучуваат тако, енчилада, тамалес, гуакамоле, мол и цевиче.

Барањата за виза за Мексико варираат во зависност од вашата националност. Некои земји уживаат безвизен влез за туристички цели, додека други може да бараат виза. Проверете кај вашата локална амбасада или конзулат за специфични барања.

Мексико има добро развиен транспортен систем. Можете да патувате во земјата со авион, автобус или изнајмен автомобил. Достапни се и локални опции за транспорт, како што се такси и колективни возила (заеднички комбиња).

За да се обезбеди безбедно патување, се препорачува да избегнувате изложување на скапоцености, да користите сигурен превоз, да бидете внимателни во преполните области, да ги следите локалните совети и да ја истражувате моменталната безбедносна ситуација во вашата специфична дестинација.