Идалго

Идалго

Град во Мексико. Имаме 417 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Мексико
0.0
(0 критики)

Увид за Идалго

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Идалго

Овие податоци се наследени од Мексико, не припаѓаат на Идалго.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 9.15
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 40.28
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 8.61
Капучино (нормално)
$ 3.20
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.27

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.65
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 26.64
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.85
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.62
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.24
Гориво (1 литар)
$ 1.38
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 22,232.89
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,455.63

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 36.33
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 19.75
Кино (1 седиште)
$ 4.94

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 55.53
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 42.09
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 94.97
Машки кожени деловни чевли
$ 88.44

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,940.64
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,300.90
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 11.38

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.55
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.49
Млеко (1 литар)
$ 1.52
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.62
Бел ориз (1 кг)
$ 1.76
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.50
локално сирење (1 кг)
$ 8.87
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.97
Говедско месо (1 кг)
$ 11.37
Јаболко (1 кг)
$ 2.89
Банана (1 кг)
$ 1.41
Портокал (1 кг)
$ 1.73
Домат (1 кг)
$ 1.74
Компир (1 кг)
$ 2.03
Кромид (1 кг)
$ 1.70
зелена салата (1 парче)
$ 1.22
Вода (1,5 литри)
$ 1.02
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.66
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.34

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 68.55
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.08
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 30.38

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 248.92
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,219.81

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 662.95
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 442.83
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,250.90
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 849.05

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 767.85

Идалго Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Идалго Географски информации

Дознајте повеќе за Идалго

Добредојдовте во Хидалго, држава во источно Мексико со богато културно наследство и неверојатна природна убавина. Сместено северно од Мексико Сити, Хидалго е ризница од историски места, вкусна кујна и добредојдени луѓе.

Историски гледано, Идалго одигра важна улога во борбата за независност на Мексико. Тој е дом на градот Долорес Идалго, каде што отец Мигел Идалго ја прогласи независноста на Мексико од Шпанија во 1810 година. Посетителите можат да ја посетат црквата каде што беше дадена декларацијата и да научат за овој важен момент во мексиканската историја.

Покрај историските локалитети, Хидалго е познат по своите прекрасни природни пејзажи. Државата е дом на неколку национални паркови и природни резервати, вклучувајќи го биосферниот резерват Сиера Горда и Националниот парк Ел Чико. Ентузијастите на отворено можат да пешачат, кампуваат и да ги истражуваат овие прекрасни области, земајќи ги воодушевувачките глетки и разновидниот див свет.

Хидалго е познат и по својата вкусна кујна. Посетителите можат да пробаат низа традиционални јадења, вклучувајќи тамали, тако и крт. Државата е особено позната по својата барбакоа, бавно варено говедско јадење во кое се ужива во регионот со векови.

Конечно, Идалго е добредојдена и енергична држава со жива уметничка и културна сцена. Посетителите можат да го истражуваат градот Пачука, кој може да се пофали со многу музеи, галерии и театри. Државата, исто така, е домаќин на неколку фестивали во текот на годината, вклучувајќи го Ферија де Сан Франциско во октомври и фестивалот Интернационален де ла Култура ен Хидалго во октомври.

Без разлика дали сте заинтересирани за историја, природа, храна или култура, Хидалго има по нешто за секого. Дојдете и откријте се што нуди оваа прекрасна држава и искусете го топлото гостопримство на својот народ.

Популарни прашања за Идалго

Хидалго, Мексико доживува полусушна, умерена клима со топли лета и благи зими. Обично има слаби врнежи во текот на годината.

Некои популарни знаменитости во Хидалго, Мексико ги вклучуваат пештерите Толантонго, археолошкиот локалитет Тула, Призмас Базалтикос и градот Реал дел Монте.

Идалго, Мексико слави различни фестивали, вклучувајќи го и Меѓународниот фестивал на балони, фестивалот Хавиер во Сан Франциско и фестивалот во Сан Мигел.

Локалната кујна на Хидалго, Мексико е позната по јадењата како барбакоа, пастите (пецива полни со месо), цецина (солено говедско месо) и традиционалните сосови од кртови.

Да, Хидалго, Мексико може да се пофали со прекрасни природни атракции како што се Базалтичките призми, Аркос дел Ситио, Националниот парк Минерал дел Чико и Хуаска де Окампо Пуебло Магико.

Некои значајни музеи што треба да се посетат во Хидалго, Мексико ги вклучуваат Регионалниот музеј на Пачука, Рударскиот музеј на Реал дел Монте и Музејот на фотографија на Минерал дел Монте.

Љубителите на отворено можат да се впуштат во активности како пешачење, планински велосипедизам, зип-лајнинг, качување по карпи, истражување на пештери и топли извори во Хидалго, Мексико.

Хидалго, Мексико има генерално ниски стапки на криминал, но како и секоја дестинација, важно е да преземете основни мерки на претпазливост и да останете свесни за вашата околина.

Опциите за превоз во Хидалго, Мексико вклучуваат такси, автобуси и изнајмување автомобили. Државата е добро поврзана со главните патишта и автопати.

Популарните пазари и трговските области во Хидалго, Мексико го вклучуваат пазарот за ракотворби Хидалго, трговскиот центар Пачука Хидалго и централното градско подрачје Минерал дел Монте.