Мичоакан де Окампо

Мичоакан де Окампо

Град во Мексико. Имаме 442 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Мексико
0.0
(0 критики)

Увид за Мичоакан де Окампо

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Мичоакан де Окампо

Овие податоци се наследени од Мексико, не припаѓаат на Мичоакан де Окампо.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 9.15
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 40.28
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 8.62
Капучино (нормално)
$ 3.20
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.27

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.65
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 26.64
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.85
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.62
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.24
Гориво (1 литар)
$ 1.38
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 22,243.11
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,476.44

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 36.36
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 19.78
Кино (1 седиште)
$ 4.94

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 55.59
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 42.15
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 95.05
Машки кожени деловни чевли
$ 88.53

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,942.24
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,302.29
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 11.37

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.56
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.49
Млеко (1 литар)
$ 1.53
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.62
Бел ориз (1 кг)
$ 1.76
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.50
локално сирење (1 кг)
$ 8.88
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.98
Говедско месо (1 кг)
$ 11.39
Јаболко (1 кг)
$ 2.89
Банана (1 кг)
$ 1.42
Портокал (1 кг)
$ 1.73
Домат (1 кг)
$ 1.74
Компир (1 кг)
$ 2.03
Кромид (1 кг)
$ 1.70
зелена салата (1 парче)
$ 1.23
Вода (1,5 литри)
$ 1.02
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.67
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.34

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 68.62
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.08
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 30.43

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 249.06
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,225.66

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 663.25
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 442.90
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,251.28
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 849.31

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 768.72

Мичоакан де Окампо Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Мичоакан де Окампо Географски информации

Дознајте повеќе за Мичоакан де Окампо

Мичоакан де Окампо, честопати едноставно познат како Мичоакан, е држава лоцирана во западно Мексико. Познат по својата неверојатна природна убавина, богатото културно наследство и вкусната кујна, Мичоакан е популарна дестинација за патниците од целиот свет.

Еден од најважните моменти на Мичоакан е неговата импресивна колекција на колонијални градови. Главниот град Морелија е место за светско наследство на УНЕСКО и може да се пофали со некои од најубавите архитектури во целата земја. Овде можете да талкате по калдрмата, да ја посетите прекрасната катедрала и да ја запознаете енергичната локална култура.

Друг град кој мора да се посети во Мичоакан е Пацкуаро, познат по традиционалните прослави на Денот на мртвите и живописната околина на езерото. Задолжително истражете ги живите пазари во градот, прошетајте го езерото со брод и посетете ја прекрасната базилика Богородица на здравјето.

За оние кои сакаат одлично на отворено, Мичоакан е рај. Државата е дом на неколку национални паркови, вклучувајќи ги Сиера де Органос и Сиера де Хуаутла. Овде можете да пешачите низ бујните шуми, да веслате по кривулестите реки и да се восхитувате на прекрасните водопади.

Се разбира, ниту една посета на Мичоакан не би била комплетна без вкусна локална кујна. Пробајте ги познатите карнитас (бавно варено свинско месо), тамалес и атол (топол, густ пијалок направен со маса и цимет). Не заборавајте да го измиете сето тоа со освежителна микелада (коктел од пиво направен со лимета, сол и лут сос).

Без разлика дали сакате да се нурнете во богатата култура на Мексико, да истражите одлично на отворено или едноставно да се опуштите и да се препуштите на вкусна храна и пијалок, Мичоакан де Окампо е совршената дестинација. Со своите добредојдени локални жители, живи градови и природна убавина што го одзема здивот, оваа држава сигурно ќе ви го освои срцето и ќе ве остави да копнеете по повеќе.

Популарни прашања за Мичоакан де Окампо

Мичоакан де Окампо е познат по својата неверојатна колонијална архитектура, прекрасни природни пејзажи и историски места. Популарните атракции го вклучуваат воодушевувачкиот биосферен резерват монарх пеперутка, шармантниот град Морелија со својот историски центар на листата на УНЕСКО, езерото Пацкуаро и неговите живописни прослави на Денот на мртвите, како и импресивното археолошко наоѓалиште Цинцунцан.

Најдобро време за посета на Мичоакан де Окампо е во сувата сезона, од ноември до април. Овој период нуди пријатни температури и обилно сонце, идеални за истражување на атракциите и учество во активности на отворено. Дополнително, зимските месеци се совршени за да се види неверојатниот спектакл на милиони пеперутки монарх во Биосферниот резерват.

Мичоакан де Окампо нуди уникатно кулинарско искуство со своите традиционални јадења. Забележителни специјалитети вклучуваат вкусни карнити, бавно варено свинско јадење, познатите учепос (тамали од пченка), регионалните слатко-зачинети вкусови на Чиле ен Ногада, како и разни јадења со морска храна поради крајбрежјето на Мичоакан. Локалната кујна навистина го одразува живописното културно наследство на регионот.

Да, Мичоакан де Окампо е богат со културни традиции и слави различни шарени фестивали во текот на целата година. Најзабележителна е енергичната прослава на Денот на мртвите (Día de los Muertos), особено во Пацкуаро. Посетителите можат да бидат сведоци на сложени олтари, поворки, музика и традиционални танци за време на оваа уникатна и убава свеченост.

Мичоакан де Окампо нуди широк спектар на активности на отворено. Посетителите можат да ги истражуваат прекрасните природни пејзажи додека пешачат или јаваат во биосферниот резерват „Монарх Батерфлај“, да уживаат во водени спортови како кајак или дадбординг на езерото Пацкуаро или да одат на живописни возења со брод за да ги откријат живописните острови и рибарските села.

Мичоакан де Окампо нуди голема разновидност на сместување за да одговараат на различни преференции и буџети. Некои популарни опции вклучуваат луксузни бутик хотели во историскиот центар на Морелија, пријатни куќи за гости во близина на биосферниот резерват Monarch Butterfly, шармантни одморалишта покрај езеро во Пацкуаро или хотели покрај брегот. Има по нешто за секој тип на патник.

Додека Мичоакан де Окампо, како и секоја дестинација, има некои области за кои е потребна претпазливост, генерално се смета за релативно безбеден за туристите. Секогаш е препорачливо да ги следите општите безбедносни упатства, да бидете свесни за вашата околина и да избегнувате да влегувате сами во непознати области ноќе. Се препорачува да ги проверите најновите совети за патување пред да го планирате вашето патување.

Мичоакан де Окампо има богата историска позадина. Беше дом на моќната империја Пурепеча и беше сведок на доаѓањето на шпанските конквистадори. Морелија, главниот град на државата, е основан во 1541 година и е познат по својата добро сочувана колонијална архитектура. Мичоакан, исто така, одигра значајна улога за време на Мексиканската војна за независност и Мексиканската револуција.

Мичоакан де Окампо е познат по своите вешти занаетчии. Посетителите можат да најдат широк асортиман на традиционални занаети и сувенири, вклучувајќи рачно изработена керамика, сложени резби на дрво, живописен текстил, нежен лак и прекрасен сребрен накит. Купувањето за овие автентични локални занаети може да се врши на занаетчиски пазари, бутици или директно од самите занаетчии.

Мичоакан де Окампо е лесно достапен по воздушен пат, со меѓународниот аеродром во Морелија. На овој аеродром се поврзуваат неколку домашни и меѓународни летови. Дополнително, има добро одржувани автопати и автобуски услуги кои обезбедуваат удобен пристап до регионот. Можно е да се пристигне и со воз, бидејќи Мичоакан де Окампо е поврзан со железничката мрежа на Мексико.