Сан Луис Потоси

Сан Луис Потоси

Град во Мексико. Имаме 177 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Мексико
0.0
(0 критики)

Увид за Сан Луис Потоси

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Сан Луис Потоси

Овие податоци се наследени од Мексико, не припаѓаат на Сан Луис Потоси.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 9.15
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 40.28
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 8.61
Капучино (нормално)
$ 3.20
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.27

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.65
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 26.64
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.85
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.62
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.24
Гориво (1 литар)
$ 1.38
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 22,234.69
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,459.97

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 36.34
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 19.76
Кино (1 седиште)
$ 4.94

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 55.55
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 42.11
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 94.99
Машки кожени деловни чевли
$ 88.46

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,940.98
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,301.20
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 11.38

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.55
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.49
Млеко (1 литар)
$ 1.52
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.62
Бел ориз (1 кг)
$ 1.76
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.50
локално сирење (1 кг)
$ 8.87
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.97
Говедско месо (1 кг)
$ 11.38
Јаболко (1 кг)
$ 2.89
Банана (1 кг)
$ 1.42
Портокал (1 кг)
$ 1.73
Домат (1 кг)
$ 1.74
Компир (1 кг)
$ 2.03
Кромид (1 кг)
$ 1.70
зелена салата (1 парче)
$ 1.22
Вода (1,5 литри)
$ 1.02
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.66
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.34

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 68.57
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.08
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 30.39

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 248.95
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,221.09

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 663.01
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 442.84
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,250.95
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 849.09

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 768.04

Сан Луис Потоси Географски информации

Дознајте повеќе за Сан Луис Потоси

Сан Луис Потоси е прекрасен и историски град сместен во централно Мексико. Овој жив и културен град нуди мешавина од колонијална и современа архитектура, вкусна кујна и забавен ноќен живот. Познат е и по својата неверојатна природна убавина и уникатните геолошки формации.

Сан Луис Потоси е фасцинантна дестинација за љубителите на природата поради неговата богата биолошка разновидност. Тој е дом на многу природни резервати, вклучувајќи ги Сиера де Сан Мигелито и Хуастека Потосина, кои се едни од највозбудливите планини во земјата. Посетителите сакаат да пешачат, да се качуваат и да ги истражуваат пештерите и водопадите во овие резервати.

Градот е натопен со историја и култура, за што сведочат многуте добро сочувани колонијални згради што ги обложуваат неговите улици. Нејзиниот централен плоштад, Плаза де Армас, е исполнет со прекрасна архитектура, историски градби и прекрасно украсени цркви. Има и многу музеи и уметнички галерии за истражување, вклучувајќи го и Музејот на маската, кој е дом на огромна колекција на традиционални мексикански маски.

Хранарите исто така ќе го сакаат Сан Луис Потоси поради богатата кујна. Градот е познат по својата вкусна улична храна, вклучувајќи тако, гордита и енчилада. Неговото препознатливо јадење, „енчиладас потосинас“ е задолжително за посетителите. За оние кои бараат автентични мексикански вкусови, Сан Луис Потоси има многу традиционални пазари за храна и ресторани за избор.

Кога станува збор за ноќниот живот, Сан Луис Потоси има по нешто за секого. Од клубови за танцување до барови и места за музика во живо, градот секогаш е раздвижен со активност. Модерната и енергична атмосфера е особено популарна кај студентите и младите.

Генерално, Сан Луис Потоси е дестинација која мора да се посети во Мексико. Неговата историја, природна убавина, вкусна кујна и жива атмосфера го прават идеално место за истражување. Без разлика дали барате релаксација, авантура или култура, овој град има што да им понуди на сите.

Популарни прашања за Сан Луис Потоси

Населението на Сан Луис Потоси, Мексико, е приближно 2,7 милиони луѓе.

Сан Луис Потоси доживува полусушна клима со топли лета и благи зими.

Популарните атракции во Сан Луис Потоси го вклучуваат историскиот центар, Ел Сотано де лас Голондринас (Пештерата на ластовиците) и Националниот парк Сиера де Сан Луис.

Сан Луис Потоси има релативно прифатливи трошоци за живот во споредба со другите големи мексикански градови, со пристапни опции за сместување, превоз и јадење.

Сан Луис Потоси има разновидна економија со индустрии како што се автомобилско производство, рударство, земјоделство и туризам.

Сан Луис Потоси е дом на неколку престижни универзитети и образовни институции кои нудат широк спектар на академски програми и можности за истражување.

Сан Луис Потоси генерално има ниска стапка на криминал, но секогаш е препорачливо да преземете стандардни мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.

Сан Луис Потоси има добро развиен транспортен систем, вклучувајќи автобуси, такси и услуги за споделување на возење, обезбедувајќи удобни опции за движење низ градот.

Популарните локални јадења во Сан Луис Потоси вклучуваат enchiladas potosinas, zacahuil (голем тамале), carnitas и gorditas, меѓу другите.

Сан Луис Потоси е домаќин на неколку фестивали во текот на годината, вклучувајќи ги и Fiesta de San Luis Rey, Festival de San Pascualito и Festival del Desierto, прикажувајќи го богатото културно наследство на регионот.