Сиудад де Мексико

Сиудад де Мексико

Град во Мексико. Имаме 38 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Мексико
0.0
(0 критики)

Увид за Сиудад де Мексико

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Сиудад де Мексико

Овие податоци се наследени од Мексико, не припаѓаат на Сиудад де Мексико.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 9.15
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 40.28
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 8.62
Капучино (нормално)
$ 3.20
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.27

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.65
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 26.64
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.85
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.62
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.24
Гориво (1 литар)
$ 1.38
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 22,243.11
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,476.44

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 36.36
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 19.78
Кино (1 седиште)
$ 4.94

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 55.59
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 42.15
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 95.05
Машки кожени деловни чевли
$ 88.53

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,942.24
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,302.29
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 11.37

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.56
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.49
Млеко (1 литар)
$ 1.53
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.62
Бел ориз (1 кг)
$ 1.76
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.50
локално сирење (1 кг)
$ 8.88
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.98
Говедско месо (1 кг)
$ 11.39
Јаболко (1 кг)
$ 2.89
Банана (1 кг)
$ 1.42
Портокал (1 кг)
$ 1.73
Домат (1 кг)
$ 1.74
Компир (1 кг)
$ 2.03
Кромид (1 кг)
$ 1.70
зелена салата (1 парче)
$ 1.23
Вода (1,5 литри)
$ 1.02
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.67
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.34

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 68.62
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.08
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 30.43

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 249.06
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,225.66

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 663.25
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 442.90
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,251.28
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 849.31

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 768.72

Сиудад де Мексико Географски информации

Дознајте повеќе за Сиудад де Мексико

Сиудад де Мексико, попознат како Мексико Сити, е раздвижена метропола со богата културна историја и енергична атмосфера. Сместено во срцето на Мексико, тој е еден од најголемите градови во светот и е познат по својата импресивна архитектура, вкусна кујна и жива забава.

Мексико Сити е дом на некои од најпознатите знаменитости во земјата, вклучувајќи ги Паласио де Белас Артес, замокот Чапултепек и Националниот музеј за антропологија. Градот има и енергична уметничка сцена, со бројни уметнички галерии, музеи и културни центри кои ги прикажуваат делата на локални и меѓународни уметници.

За љубителите на храна, Мексико Сити е рај. Од улични продавачи кои продаваат вкусни тако и кесадили до луксузни ресторани кои служат гурманска мексиканска кујна, сцената со храна во градот е разновидна и вкусна. Градот е познат и по својот енергичен ноќен живот, со изобилство од барови, ноќни клубови и места за музика во живо кои ги угостуваат сите вкусови.

Оние кои сакаат да избегаат од метежот и вревата на градот можат да се упатат кон едно од многуте зелени површини во Мексико Сити, како што е Боске де Чапултепек, најголемиот градски парк во Латинска Америка или каналите Ксочимилко, каде посетителите можат лежерно да се прошетаат со брод и впијте ја природната убавина на околните села.

Генерално, Сиудад де Мексико е град кој навистина има по нешто за секого. Неговата богата историја, жива култура и пријателските локални жители ја прават дестинација што мора да ја посетите за секој што патува во Мексико. Без разлика дали ги истражувате неговите историски знаменитости, земате примероци од неговата вкусна кујна или едноставно ја впивате неговата жива атмосфера, ќе откриете дека Мексико Сити е град кој ќе ве плени и инспирира.

Популарни прашања за Сиудад де Мексико

Сиудад де Мексико нуди различни атракции, вклучувајќи го историскиот Зокало, прекрасниот парк Чапултепек, прекрасниот Национален музеј за антропологија и фасцинантниот музеј Фрида Кало.

Иако има многу одлични населби, популарните ги вклучуваат Рома Норте, Кондеса и Поланко, познати по нивната културна сцена, гастрономија и жив ноќен живот.

Најдобро време за посета е сушната сезона од декември до април. Времето е пријатно и можете да уживате во активности на отворено без обилните дождови типични за влажната сезона.

Во Сиудад де Мексико, можете да го користите ефикасниот метро систем, да се качите во автобуси или да користите услуги за споделување на возење. Таксистите се исто така широко достапни, но погрижете се да изберете овластени.

Уживајте во вкусната улична храна како такос ал пастор, тамали, чили и традиционални јадења како што е мол поблано. Не пропуштајте да уживате во освежителна чаша пулке!

Иако Сиудад де Мексико е генерално безбеден, препорачливо е да бидете внимателни кон околината, да користите овластени такси или услуги за споделување на возење, да избегнувате изложување на скапи предмети и да ги преземете неопходните мерки на претпазливост за да обезбедите пријатен престој.

Можете да истражувате бутици од високата класа во Поланко, да најдете модерна мода во Ромите и Кондеса или да ги посетите традиционалните пазари како Mercado de la Ciudadela и Mercado de Coyoacán за ракотворби и сувенири.

Давањето бакшиш е вообичаено во Сиудад де Мексико. Се препорачува да оставите бакшиш од околу 10-15% од вкупната сметка во рестораните и баровите, освен ако веќе не е вклучена наплата за услугата.

Избегајте од урбаната гужва и посетете ги пловечките градини на Ксочимилко, планинарете по древниот вулкански кратер во Националниот парк Ајуско или возете велосипед по Пасео де ла Реформа за неверојатен поглед на градот.

Потопете се во живописната култура на Сиудад де Мексико со присуство на настани како што се прославите на Денот на мртвите, шарената парада на Алебрије или традиционалните карневалски свечености, исполнети со музика, танц и уметнички прикази.