Табаско

Табаско

Град во Мексико. Имаме 214 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Мексико
0.0
(0 критики)

Увид за Табаско

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Табаско

Овие податоци се наследени од Мексико, не припаѓаат на Табаско.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 9.15
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 40.28
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 8.62
Капучино (нормално)
$ 3.20
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.27

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.65
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 26.63
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.86
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.62
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.24
Гориво (1 литар)
$ 1.38
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 22,248.58
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,487.41

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 36.38
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 19.80
Кино (1 седиште)
$ 4.94

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 55.63
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 42.17
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 95.08
Машки кожени деловни чевли
$ 88.57

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,943.07
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,303.02
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 11.37

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.56
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.50
Млеко (1 литар)
$ 1.53
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.62
Бел ориз (1 кг)
$ 1.76
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.50
локално сирење (1 кг)
$ 8.88
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.98
Говедско месо (1 кг)
$ 11.40
Јаболко (1 кг)
$ 2.90
Банана (1 кг)
$ 1.42
Портокал (1 кг)
$ 1.73
Домат (1 кг)
$ 1.74
Компир (1 кг)
$ 2.03
Кромид (1 кг)
$ 1.70
зелена салата (1 парче)
$ 1.23
Вода (1,5 литри)
$ 1.02
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.68
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.34

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 68.65
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.08
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 30.45

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 249.13
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,228.71

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 663.42
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 442.93
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,251.47
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 849.44

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 769.19

Табаско Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Табаско Географски информации

Дознајте повеќе за Табаско

Добредојдовте во Табаско, Мексико, земјата на живописната култура, маѓепсувачките реки и прекрасната кујна. Табаско е совршена дестинација за оние кои сакаат да ги истражуваат природните резервати, да се препуштат на активности на отворено и да ги ценат локалните традиции и обичаи.

Сместено во југоисточниот регион на Мексико, Табаско е земјата на моќните реки Гријалва и Усумацинта, кои ја обликуваат земјата со генерации. Биосферниот резерват Pantanos de Centla, со своите прекрасни мочуришта и мочуришта, е совршено место за набљудување птици, риболов и кајак. Можете исто така да ги истражите античките урнатини на Маите во Комалкалко и Паленке и да ја научите богатата историја на античката цивилизација што го населувала регионот.

Табаско е познат по својата автентична и вкусна храна, со спој на претхиспанско и шпански влијанија. Можете да вкусите јадења како што се пејелагарто (гар риба), чилмоле (густ и зачинет сос) и тамал де чипилин (тамали направени од маса и локална зелена билка).

Покрај гастрономијата и природата, Табаско е познат и по своите живописни и колоритни прослави. Секоја година, градот Вилахермоза го слави Ла Ферија Табаско, културен фестивал кој ја прикажува музиката, храната и традициите на регионот. Друг белег е карневалот Вилахермоза, кој е еден од најпразничните и најшарените карневали во Мексико.

Без разлика дали сте љубител на природата, љубител на храна или културен ентузијаст, Табаско е дестинација што има што да понуди за секого. Затоа, дојдете и истражете ја земјата на магијата, каде што реките и традициите течат заедно за да создадат незаборавно искуство.

Популарни прашања за Табаско

Табаско, Мексико има тропска клима со високи температури кои во просек се движат околу 30°C (86°F) во текот на целата година. Има обилни врнежи од дожд, особено за време на сезоната на дождови.

Табаско, Мексико нуди неколку атракции, вклучувајќи го античкиот град на Маите Комалкалко, музејскиот парк Ла Вента со неговите артефакти Олмек, еколошкиот резерват Јумка и импресивниот кањон Сумидеро.

Табаско, Мексико е познат по својата вкусна кујна. Традиционалните јадења вклучуваат пејелагарто (рибен специјалитет), бенки на база на какао и многу зачинети јадења засилени со локални чили пиперки, како што е познатата пиперка „Табаско“.

Табаско, Мексико има добро развиен транспортен систем. Тој нуди различни опции како такси, автобуси, изнајмување автомобили и такси со мотори за лесна навигација низ градот и околните области.

Табаско, Мексико слави различни шарени фестивали во текот на целата година. Некои популарни ги вклучуваат саемот на Табаско, карневалот на Вилахермоза, фестивалот Парачикос и свеченостите на Денот на мртвите.

Табаско, Мексико е генерално безбедна дестинација за патниците. Сепак, секогаш се советува да се преземат основни мерки на претпазливост, како што се да се биде свесен за вашата околина, да се избегнуваат изолирани области во текот на ноќта и да се чуваат вашите работи.

Валутата што се користи во Табаско, Мексико е мексиканскиот пезос (MXN). Главните кредитни картички се широко прифатени во повеќето претпријатија, а банкоматите се вообичаено достапни за практично повлекување готовина.

Кога сте во Табаско, Мексико, пробајте ги освежителните локални пијалоци како позитол (пијалок на база на пченка), пијалоци на база на какао, традиционален пулке (алкохолен пијалок направен од сок од агава) и разни коктели на база на овошје.

Табаско, Мексико може да се пофали со импресивни знаменитости како што се прекрасната катедрала Вилахермоза, иконскиот парк Таџ Махал, живописната река Каризал и историската црква Сан Роман.

Табаско, Мексико нуди многу активности на отворено за љубителите на природата. Можете да уживате во обиколки со речни чамци, да ги истражувате мочуриштата исполнети со мангрови, да посетите прекрасни водопади како Агуа Бланка и да одите на набљудување птици во различни природни резервати.