Чиапас

Чиапас

Град во Мексико. Имаме 534 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Мексико
0.0
(0 критики)

Увид за Чиапас

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Чиапас

Овие податоци се наследени од Мексико, не припаѓаат на Чиапас.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 9.14
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 40.29
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 8.64
Капучино (нормално)
$ 3.20
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.27

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.65
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 26.63
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.86
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.62
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.23
Гориво (1 литар)
$ 1.38
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 22,261.71
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,511.86

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 36.41
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 19.83
Кино (1 седиште)
$ 4.95

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 55.70
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 42.23
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 95.17
Машки кожени деловни чевли
$ 88.68

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,944.94
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,304.61
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 11.37

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.56
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.50
Млеко (1 литар)
$ 1.53
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.62
Бел ориз (1 кг)
$ 1.76
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.50
локално сирење (1 кг)
$ 8.90
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.99
Говедско месо (1 кг)
$ 11.41
Јаболко (1 кг)
$ 2.90
Банана (1 кг)
$ 1.42
Портокал (1 кг)
$ 1.73
Домат (1 кг)
$ 1.74
Компир (1 кг)
$ 2.03
Кромид (1 кг)
$ 1.70
зелена салата (1 парче)
$ 1.23
Вода (1,5 литри)
$ 1.02
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.70
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.35

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 68.73
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.08
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 30.49

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 249.29
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,235.71

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 663.86
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 443.04
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,252.05
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 849.81

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 770.19

Чиапас Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Чиапас Географски информации

Дознајте повеќе за Чиапас

Чиапас, најјужната држава на Мексико, е земја со неверојатни природни убавини и културна разновидност. Од бујните дождовни шуми и недопрените плажи на брегот на Пацификот до магливите висорамнини и древните урнатини на Маите, Чиапас има што да понуди за секого.

Една од главните атракции на Чиапас е археолошката зона Паленке, една од најважните урнатини на Маите во Мексико. Сместен во срцето на џунглата, Паленке може да се пофали со прекрасни примери на античка архитектура, како што се Храмот на натписите и Палатата.

Љубителите на природата ќе бидат воодушевени од убавината на кањонот Сумидеро, воодушевувачка геолошка формација која може да се истражува со брод. Кањонот, кој достигнува длабочина од повеќе од 1.000 метри, е дом на импресивна разновидност на флора и фауна, вклучувајќи крокодили, мајмуни и шарени птици.

За оние кои претпочитаат повеќе лежерни активности, шармантниот колонијален град Сан Кристобал де лас Касас е дестинација која мора да се види. Познат по своите шарени улици, живи пазари и архитектонски скапоцени камења, како што се црквата Санто Доминго и музејот Каса На Болом, Сан Кристобал ќе ги маѓепса посетителите со својата единствена атмосфера и културно богатство.

Покрај природните и културните богатства, Чиапас е познат и по својата вкусна кујна, која ги комбинира домородните и шпанските влијанија во неверојатна фузија на вкусови. Од извонредните тамали и молоти до мирисното кафе и чоколадо, храната Чиапас е задоволство за сетилата.

Генерално, Чиапас е дестинација која нуди уникатен спој на природни, културни и кулинарски искуства што ќе го натераат секој патник да се заљуби во Мексико. Без разлика дали сте авантурист, љубител на историјата или љубител на храна, Чиапас има што да понуди што ќе остави траен впечаток на вашето срце и душа.

Популарни прашања за Чиапас

Чиапас, Мексико има тропска клима со висока влажност, топли лета и благи зими. Очекувајте чести врнежи во текот на целата година.

Чиапас, Мексико е познат по својата неверојатна природна убавина. Не пропуштајте атракции како урнатините на Маите Паленке, Кањонот Сумидеро, водопадите Агуа Азул и езерата Монтебело.

Кога сте во Чиапас, Мексико, погрижете се да пробате традиционални јадења како tamales chiapanecos, cochito chiapaneco (традиционално печено свинско месо) и pozol (освежителен пијалок на база на пченка).

Додека Чиапас, Мексико може да се смета за релативно безбеден, секогаш е важно да бидете внимателни и свесни за вашата околина, особено во преполните туристички области. Преземете мерки на претпазливост како и секаде на друго место.

Сместувањето и храната во Чиапас, Мексико се генерално достапни. Можете да најдете буџетски опции за сместување и да уживате во вкусна локална кујна по разумни цени.

Најдобро време за посета на Чиапас, Мексико е сушната сезона, од ноември до април, кога времето е пријатно, а врнежите се поретки. Ова е и врвна туристичка сезона.

Во Чиапас, Мексико, вообичаено е да се поздравуваат другите со ракување или климање со главата. Почитувајте ги локалните домородни култури и нивните традиции. Облечете се скромно кога посетувате верски објекти.

Додека некои локални жители може да зборуваат англиски, корисно е да се знаат барем основните шпански фрази за ефективно да се комуницира и да се покаже почит кон локалната култура во Чиапас, Мексико.

Чиапас, Мексико нуди широк спектар на активности на отворено. Истражете ги бујните џунгли, пешачете по планините, посетете природни паркови, возете зиплин или уживајте во спортови на вода.

Во Чиапас, Мексико, можете да патувате во градовите користејќи локални автобуси, такси или изнајмени автомобили. За подолги растојанија, размислете да земете домашен лет или да ангажирате приватен возач.