Округ Кахул

Округ Кахул

Град во Молдавија. Имаме 2 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Молдавија
0.0
(0 критики)

Увид за Округ Кахул

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Округ Кахул

Овие податоци се наследени од Молдавија, не припаѓаат на Округ Кахул.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 7.07
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 33.88
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.63
Капучино (нормално)
$ 1.57
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.85

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.34
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 13.21
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.69
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.28
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 3.39
Гориво (1 литар)
$ 1.43
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 17,993.16
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,258.82

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 35.65
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 18.75
Кино (1 седиште)
$ 6.78

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 54.21
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 41.23
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 89.90
Машки кожени деловни чевли
$ 114.55

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,456.36
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,011.59
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 12.44

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.41
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.92
Млеко (1 литар)
$ 1.10
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.52
Бел ориз (1 кг)
$ 1.58
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.40
локално сирење (1 кг)
$ 10.22
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.19
Говедско месо (1 кг)
$ 7.81
Јаболко (1 кг)
$ 0.76
Банана (1 кг)
$ 1.80
Портокал (1 кг)
$ 1.63
Домат (1 кг)
$ 1.94
Компир (1 кг)
$ 0.65
Кромид (1 кг)
$ 0.71
зелена салата (1 парче)
$ 1.24
Вода (1,5 литри)
$ 0.73
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 4.60
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.65

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 213.03
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.52

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 360.30
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 3,927.38

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 390.47
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 290.12
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 718.29
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 555.68

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 545.00

Округ Кахул Географски информации

Дознајте повеќе за Округ Кахул

Округот Кахул се наоѓа во јужниот дел на Молдавија, граничи со Романија на запад и со Украина на исток. Тоа е живописен регион со тркалачки ридови, зелени шуми и мирни реки. Со долга и богата историја, округот Кахул има многу да понуди и на туристите и на локалното население.

Една од главните атракции во областа е езерото Кахул, распространето водно тело кое дава многу можности за водни активности како што се пловење, риболов и пливање. Езерото е опкружено со бујни шуми, кои нудат одлични можности за пешачење и пикник. Посетителите можат да ги истражуваат и блиските села и градови, кои се полни со традиција и култура.

Дистриктот Кахул е познат по своето производство на вино, а има и неколку винарии кои нудат дегустации и тури. Традицијата на производство на вино во регионот датира од 19 век, а посетителите можат да се запознаат со процесот и да пробаат некои од локалните сорти.

За љубителите на историјата, округот Кахул има богато минато што се рефлектира во неговата архитектура и знаменитости. Тврдината Кахул од 18 век е добро сочуван споменик кој нуди прекрасен поглед на околните села. Исто така, постојат неколку музеи кои ја прикажуваат историјата на регионот, вклучувајќи ги и историскиот музеј Кахул и Воениот музеј на Кахул.

Љубителите на природата ќе ја ценат близината на областа до неколку национални паркови, вклучувајќи го природниот резерват Долна Прут и биосферниот резерват Долна Дунав. Овие заштитени области се дом на низа диви животни и растителни видови, а посетителите можат да ги истражуваат пеш, велосипед или чамец.

Генерално, округот Кахул нуди уникатен спој на природна убавина, културно наследство и активности на отворено. Без разлика дали барате одмор или активна авантура, овој регион на Молдавија има по нешто за секого.

Популарни прашања за Округ Кахул

Населението во округот Кахул, Молдавија е приближно XXX,XXX.

Округот Кахул, Молдавија се протега на површина од ХХХ квадратни километри.

Главната индустрија во округот Кахул, Молдавија е земјоделството, со фокус на одгледување и сточарство.

Округот Кахул, Молдавија нуди различни атракции, вклучувајќи ХХХ, ХХХ и ХХХ.

Округот Кахул, Молдавија генерално одржува безбедна средина, но се препорачува да се применуваат нормални безбедносни мерки на претпазливост.

Округот Кахул, Молдавија е дом на неколку училишта, колеџи и центри за стручна обука, како што се ХХХ и ХХХ.

Округот Кахул, Молдавија доживува умерена континентална клима со топли лета и студени зими.

Округот Кахул, Молдавија има здравствени установи, вклучувајќи болници, клиники и аптеки, обезбедувајќи пристап до медицински услуги.

Округот Кахул, Молдавија има добро поврзан транспортен систем, со јавни автобуси, такси и приватни возила кои се вообичаени начини на транспорт.

Округот Кахул, Молдавија е познат по својата традиционална молдавска кујна, која содржи јадења како мамалига, плацинта и сармале.