Монсерат

Монсерат

🇲🇸
Земја. Имаме 0 држави и 0 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Монсерат

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Градови во Монсерат

Нема доволно податоци

Најлошото Градови во Монсерат

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Монсерат

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 18.49
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 48.14
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.40
Капучино (нормално)
$ 6.28
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.47

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.85
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 0.37
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.04
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.02
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.22
Гориво (1 литар)
$ 0.01
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 22,201.25
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 16,650.94

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 40.04
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 0.07
Кино (1 седиште)
$ 0.02

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 0.63
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 0.43
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 0.81
Машки кожени деловни чевли
$ 0.89

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 95.73
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 66.27
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 0.03

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.59
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 4.44
Млеко (1 литар)
$ 3.33
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.96
Бел ориз (1 кг)
$ 0.06
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 7.10
локално сирење (1 кг)
$ 5.98
Пилешко месо (1 кг)
$ 9.25
Говедско месо (1 кг)
$ 24.05
Јаболко (1 кг)
$ 3.26
Банана (1 кг)
$ 0.02
Портокал (1 кг)
$ 0.03
Домат (1 кг)
$ 4.44
Компир (1 кг)
$ 0.02
Кромид (1 кг)
$ 2.22
зелена салата (1 парче)
$ 5.18
Вода (1,5 литри)
$ 0.01
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 21.28
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 0.09

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 0.35
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 0.61

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 0.00
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 0.00

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 12.88
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 12.88
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,305.09
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,295.07

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 7.36

Детали за квалитетот на воздухот за Монсерат

Метрика за квалитет на воздухот за Монсерат

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Монсерат Географски информации

ISO2
: MS
ISO3
: MSR
Phone Code
: +1-664
Currency
: XCD

Дознајте повеќе за Монсерат

Добре дојдовте на страницата Монтсерат на TrustLocale.com, вашиот водич за спокојниот и ексклузивен пазар на недвижности на оваа британска прекуморска територија лоцирана во Карипското Море. Со својата прекрасна глетка, пријателска заедница и шарм на малиот град, Монсерат е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Монсерат има мал, но растечки пазар на недвижности кој нуди опсег на асортиман на недвижнини. на можности за инвестирање, од вили до модерни апартмани. Дополнително, Монсерат има силна репутација како луксузна дестинација, која може да обезбеди можности за атрактивни приноси за изнајмување.

Една од главните предности на инвестирањето во имот во Монсерат е нејзиниот потенцијал за силни капитални добивки на долг рок. Пазарот на недвижности во земјата покажува постојан раст во текот на годините, а со потенцијалот за континуирана побарувачка од богатите купувачи, може да има можности за инвестирање.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме доверливи услуги. и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Монсерат. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Монсерат.

Без разлика дали ве интересираат плажите на Литл Беј, планинарските патеки на ридовите Суфриер или богатото културно наследство на Плимут, Страницата во Монтсерат на TrustLocale.com има сè што треба да знаете за да ја направите вашата инвестиција во имот успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Монсерат може да биде единствена и возбудлива инвестициска можност за авантуристички инвеститори во имот.

Популарни прашања за Монсерат

Населението на Монсерат е околу 5.000 луѓе од 2021 година.

Официјалниот јазик на Монсерат е англискиот.

Да, Монсерат е прекрасен карипски остров кој се наоѓа на Мали Антили.

Главниот град на Монсерат е Плимут, но тој беше во голема мера уништен од вулкански ерупции во 1995 година и главниот град последователно беше преместен во Малиот Залив.

Валутата што се користи во Монсерат е источниот карипски долар (XCD).

Монсерат го следи атлантското стандардно време (AST), што е GMT-4.

Монсерат има тропска клима со топли температури во текот на целата година и дождовна сезона од јуни до ноември.

Да, Монсерат е познат како „Смарагдниот остров на Карибите“ и е дом на вулканот Суфриер Хилс, кој стана активен во 1990-тите.

Да, Монсерат има активен вулкан наречен вулкан Суфриер Хилс, кој периодично еруптира од 1995 година.

Популарните туристички атракции во Монсерат ги вклучуваат опсерваторијата на вулканот Монсерат, заливот Рандеву, Малиот залив и патеката Блеквуд Ален.