Држава Кајин

Држава Кајин

Град во Мјанмар (Бурма). Имаме 9 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Мјанмар (Бурма)
0.0
(0 критики)

Увид за Држава Кајин

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Држава Кајин

Овие податоци се наследени од Мјанмар (Бурма), не припаѓаат на Држава Кајин.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 16.23
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.41
Капучино (нормално)
$ 2.16
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.58

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.15
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 10.41
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.47
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.00
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.00
Гориво (1 литар)
$ 0.73
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 35,000.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 29,335.00

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 32.39
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 9.48
Кино (1 седиште)
$ 4.00

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 50.27
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 50.14
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 99.62
Машки кожени деловни чевли
$ 84.90

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,020.07
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 227.59
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 12.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.08
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.82
Млеко (1 литар)
$ 1.63
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.09
Бел ориз (1 кг)
$ 1.23
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.49
локално сирење (1 кг)
$ 12.16
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.04
Говедско месо (1 кг)
$ 7.54
Јаболко (1 кг)
$ 2.10
Банана (1 кг)
$ 0.85
Портокал (1 кг)
$ 2.50
Домат (1 кг)
$ 1.12
Компир (1 кг)
$ 1.02
Кромид (1 кг)
$ 1.02
зелена салата (1 парче)
$ 1.38
Вода (1,5 литри)
$ 0.52
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.14
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.50

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 32.33
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 58.40

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 607.50
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 10,850.00

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 681.25
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 361.11
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,155.56
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 972.15

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 309.15

Држава Кајин Географски информации

Дознајте повеќе за Држава Кајин

Државата Кајин, порано позната како Карен Стејт, е прекрасен регион на Мјанмар кој се наоѓа на југоисток од земјата. Именуван е по неговиот главен етнички народ, Карен, и се граничи со Тајланд на исток, државата Мон на запад и државата Кајах на север.

Државата Кајин има богата и разновидна култура длабоко вкоренета во нејзината етничка историја. Народот Карен има свои уникатни традиции, јазик и обичаи, кои се слават низ целиот регион. Посетителите на државата Кајин можат да ја искусат културата Карен преку традиционални танцови изведби, локални ракотворби и земање примероци од традиционалната Карен храна.

Една од главните атракции на државата Кајин е природната убавина на регионот. Државата е дом на неколку спектакуларни водопади, вклучувајќи го и познатиот водопад Hpa-an, кој обезбедува недопрена и спокојна средина која е совршена за пешачење, медитација или едноставно релаксирање и уживање во глетката што го одзема здивот.

За авантуристичките патници, Kayin State нуди и одлични активности на отворено, како што се качување по карпи, спелеонирање и кајак. Познатата планина Цвекабин, која се наоѓа на надморска височина од 722 метри, нуди и неверојатен поглед на околниот пејзаж и е популарно место за пешачење меѓу посетителите.

Во прилог на својата природна убавина и културно наследство, Kayin State нуди и одлични можности за шопинг со неколку локални пазари на кои се продаваат традиционални ракотворби на Карен и други уникатни сувенири. Културата на државата Кајин се рефлектира и во нејзината кујна, која се карактеризира со свежи билки, зеленчук и уникатни зачини.

Државата Кајин е место каде што може да се доживее вистинската убавина и разновидна култура на Мјанмар. Без разлика дали барате мирно повлекување или одмор исполнет со авантури, државата Кајин има што да им понуди на сите.

Популарни прашања за Држава Кајин

Населението на државата Кајин, Мјанмар е приближно 1,6 милиони луѓе.

Главниот град на државата Кајин, Мјанмар е Хпа-Ан.

Да, државата Кајин е позната по својот планински терен.

Главните јазици што се зборуваат во државата Кајин, Мјанмар се кајински (карен), бурмански и шански.

Државата Кајин има тропска монсунска клима, која се карактеризира со дождливи и сушни сезони.

Некои популарни туристички атракции во државата Кајин вклучуваат Хпа-Ан, планината Цвегабин и кампот за слонови Myaing Hay Wun.

Додека државата Кајин е генерално безбедна за туристите, се препорачува да останете ажурирани за тековните совети за патување и да ги следите локалните упатства.

Традиционалната кујна на државата Кајин често вклучува јадења направени со ориз, риба, зеленчук и билки.

Новогодишниот фестивал Кајин (Фестивалот на пагодата Thingyan) и фестивалот Kayin Manaw се два од најпознатите фестивали што се слават во државата Кајин.

Земјоделството, особено одгледувањето ориз, е главната индустрија во државата Кајин.