Држава Чин

Држава Чин

Град во Мјанмар (Бурма). Имаме 2 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Мјанмар (Бурма)
0.0
(0 критики)

Увид за Држава Чин

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Држава Чин

Овие податоци се наследени од Мјанмар (Бурма), не припаѓаат на Држава Чин.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 16.23
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.41
Капучино (нормално)
$ 2.16
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.58

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.15
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 10.41
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.47
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.00
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.00
Гориво (1 литар)
$ 0.73
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 35,000.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 29,335.00

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 32.39
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 9.48
Кино (1 седиште)
$ 4.00

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 50.27
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 50.14
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 99.62
Машки кожени деловни чевли
$ 84.90

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,020.07
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 227.59
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 12.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.08
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.82
Млеко (1 литар)
$ 1.63
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.09
Бел ориз (1 кг)
$ 1.23
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.49
локално сирење (1 кг)
$ 12.16
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.04
Говедско месо (1 кг)
$ 7.54
Јаболко (1 кг)
$ 2.10
Банана (1 кг)
$ 0.85
Портокал (1 кг)
$ 2.50
Домат (1 кг)
$ 1.12
Компир (1 кг)
$ 1.02
Кромид (1 кг)
$ 1.02
зелена салата (1 парче)
$ 1.38
Вода (1,5 литри)
$ 0.52
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.14
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.50

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 32.33
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 58.40

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 607.50
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 10,850.00

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 681.25
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 361.11
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,155.56
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 972.15

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 309.15

Држава Чин Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

 • 4.9
  2024-02-21 10:36:04
 • 4.6
  2024-02-17 06:55:23
 • 4.5
  2022-05-21 06:14:07
 • 4.6
  2022-02-21 18:23:43
 • 5.4
  2022-01-21 13:12:31
 • 4.7
  2021-12-27 23:13:18

Најдобри Населби во Држава Чин

Најлоши 7+ зони на земјотреси

Држава Чин Географски информации

Дознајте повеќе за Држава Чин

Државата Чин, која се наоѓа во западниот дел на Мјанмар, е еден од најмалку истражените региони во земјата и се карактеризира со нерамен терен и брановидни ридови. Државата е именувана по народот Чин, етничка група домородна во регионот.

Државата Чин е позната по својата неверојатна природна убавина, недопрена дивина и уникатна култура. Пешачењето до врвот на планината Викторија, највисокиот врв во државата, е популарна активност за авантуристичките патници кои сакаат да ги искусат прекрасните погледи на планинските масиви и недопрената природна околина. Државата е дом на неколку домородни племиња, секое со свои уникатни обичаи, дијалекти и начин на живот.

Една од главните атракции во државата Чин се жените со тетовирано лице, познати и како жени на брадата. Традиционално, жените ги истетовирале своите лица како начин да се заштитат себеси од тоа да не бидат земени како робови од соседните племиња. Денес, оваа практика стана главна туристичка атракција во регионот, а посетителите можат да се сретнат и да комуницираат со тетовираните дами, кои сè уште ги одржуваат своите традиционални начини на живот.

Други значајни атракции во државата Чин го вклучуваат езерото Рих, најголемото слатководно езеро во Мјанмар за кое се вели дека е дом на митско суштество слично на змија; Музејот на селото Чин, место каде посетителите можат да се запознаат со историјата, културата и традициите на племето Чин; и Националниот парк Нат Ма Таунг, заштитено подрачје познато по разновидниот див свет и богатата биолошка разновидност.

Иако оддалечената локација на државата Чин може да изгледа застрашувачка, неверојатната природна убавина на државата, уникатната култура и пријателските локални жители ја прават неопходна дестинација за оние кои сакаат да се ослободат од претепаната патека. Без разлика дали станува збор за пешачење низ нерамниот терен, интеракција со тетовирани жени или за учење за уникатната историја и култура на државата, Чин Стејт сигурно ќе им остави на посетителите незаборавни искуства и спомени.

Популарни прашања за Држава Чин

Државата Чин е позната по своите неверојатни пејзажи и живописна култура. Популарните атракции ги вклучуваат познатата планина Викторија, езерото Рих и бујниот регион Фалам.

Најдобро време за посета на државата Чин е во сувата сезона, помеѓу ноември и март. Овој период нуди пријатно време и ведро небо, совршено за истражување на регионот.

Chin State нуди уникатно кулинарско искуство. Локалната кујна вклучува јадења како Hmarcha rawt (чили паста), супа од фазан, zu (ферментиран бамбус) и традиционални племенски деликатеси.

Главните етнички групи во државата Чин се Чин, Ашо (Кјанг), Лаи и Куки. Секоја група има свои посебни традиции, јазици и културни практики.

Главните фестивали во државата Чин го вклучуваат Националниот ден на Чин, Лаи Хараоба (фестивал Манипури) и Сало (фестивал Ками). Овие живописни прослави го прикажуваат богатото културно наследство на регионот.

Chin State е генерално безбедна дестинација за патниците. Сепак, препорачливо е да останете информирани за моменталната ситуација и да ги следите сите совети за патување издадени од властите.

Државата Чин има ограничен транспортен систем, главно составен од патишта. Јавните автобуси и приватните такси се основните средства за движење низ регионот. Препорачливо е однапред да го испланирате превозот.

Да, постојат опции за сместување достапни во државата Чин, кои се движат од буџетски куќи за гости до хотели со среден опсег. Сепак, се препорачува да резервирате однапред, особено за време на шпицот на туристичките сезони.

Апсолутно! Chin State нуди низа активности на отворено, како што се трекинг, планинарење, набљудување птици и доживување на убавината на нејзината разновидна флора и фауна. Бидете подготвени за авантура и глетки што го одземаат здивот.

Додека ја посетувате државата Чин, важно е да ги почитувате локалните обичаи и традиции. Препорачливо е да се облекувате соодветно, да побарате дозвола пред да фотографирате локални жители и да ги следите сите ограничувања наметнати од властите.