Непал

Непал

🇳🇵
Земја. Имаме 19 држави и 55 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Непал

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Непал

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 1.90
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 20.67
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.36
Капучино (нормално)
$ 1.53
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.47

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.23
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 10.32
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.25
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.86
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 3.76
Гориво (1 литар)
$ 1.31
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 33,788.90
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 47,016.75

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 22.16
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 9.65
Кино (1 седиште)
$ 3.34

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 24.40
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 33.79
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 46.58
Машки кожени деловни чевли
$ 34.87

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,876.08
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,064.91
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 13.61

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.41
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.16
Млеко (1 литар)
$ 0.77
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.51
Бел ориз (1 кг)
$ 0.78
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.50
локално сирење (1 кг)
$ 7.74
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.19
Говедско месо (1 кг)
$ 5.24
Јаболко (1 кг)
$ 2.36
Банана (1 кг)
$ 0.99
Портокал (1 кг)
$ 1.22
Домат (1 кг)
$ 0.65
Компир (1 кг)
$ 0.43
Кромид (1 кг)
$ 0.61
зелена салата (1 парче)
$ 0.33
Вода (1,5 литри)
$ 0.26
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.41
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.00

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 37.94
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.42

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 73.66
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 3,054.88

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 155.77
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 95.66
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 297.56
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 184.91

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 214.59

Детали за квалитетот на воздухот за Непал

Метрика за квалитет на воздухот за Непал

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Непал Историја на земјотреси

Непал Географски информации

ISO2
: NP
ISO3
: NPL
Phone Code
: +977
Currency
: NPR
Population
: 30,034,989 (2021)

Дознајте повеќе за Непал

Добредојдовте на страницата на TrustLocale.com во Непал, каде што нудиме сеопфатни прегледи на имотите лоцирани во оваа прекрасна јужноазиска земја. Непал е познат по своите прекрасни пејзажи, разновидни култури и добредојдени луѓе. Без разлика дали барате мирно одморање или одмор исполнет со авантури, Непал има што да понуди за секого.

Непал е дом на некои од најпознатите светски атракции, како што се Монт Еверест, највисоката планина на Земјата и античкиот град Катманду, место за светско наследство на УНЕСКО. Туризмот е индустрија во подем во Непал, со милиони посетители кои доаѓаат во земјата секоја година за да ги искусат нејзините природни чуда и богатото културно наследство.

Во TrustLocale.com, разбираме дека изборот на вистинското сместување е од клучно значење за вашето патување. Затоа обезбедуваме детални прегледи на имотите ширум Непал, од буџетски куќи за гости до луксузни одморалишта. Нашите прегледи покриваат низа фактори, вклучувајќи локација, удобности, чистота и севкупна вредност за парите.

Во Непал, можете да очекувате да најдете сместување кое одговара на сите вкусови и буџети. Без разлика дали сакате да останете во срцето на раздвижениот град Катманду или да избегате во едно затскриено одморалиште на врвот на планината, ние ве покриваме. Од буџетски куќи за гости до луксузни хотели, можете да најдете се што ви треба за да го направите вашиот престој во Непал удобен и пријатен.

Нашата страница во Непал, исто така, содржи многу информации за најдобрите работи што може да се видат и направите во земјата, од пешачење по Хималаите до истражување на антички храмови и палати. Ние даваме инсајдерски совети за локалните обичаи и традиции, како и практични совети за движење и да останете безбедни.

Во TrustLocale.com, нашата цел е да ви помогнеме да го искористите максимумот од вашето патување во Непал. Со нашите детални прегледи и стручни совети, можете со сигурност и лесно да ја испланирате вашата совршена непалска авантура. Затоа, разгледајте го нашиот избор на имоти и почнете да го планирате вашиот одмор од соништата уште денес!

Популарни прашања за Непал

Непал нуди мноштво места што мора да се посетат, вклучувајќи ги Катманду, Похара, Националниот парк Читван, Лумбини и базниот камп Еверест.

Да, повеќето посетители треба да добијат виза за да влезат во Непал. Можете да аплицирате за виза преку Интернет или да ја добиете при пристигнувањето на аеродромот или на граничните премини.

Најдобро време за посета на Непал е во текот на пролетните сезони (од март до мај) и есента (од септември до ноември) кога времето е пријатно и идеално за активности на отворено.

Локалната валута на Непал е Непалската рупија (НПР). Девизниот курс варира, но приближно 1 УСД е еквивалентно на 118 NPR.

Некои популарни традиционални јадења во Непал се момо (кнедли), дал бхат (супа од леќа со ориз), гундрук (ферментиран лиснат зеленчук) и диндо (пудинг од пченкарно брашно).

Во Непал не се препорачува да се пие вода од чешма. Препорачливо е да се пие флаширана или правилно третирана вода за да се избегнат какви било болести кои се пренесуваат преку вода.

Да, Непал е познат по своите можности за пешачење. Некои популарни патувања ги вклучуваат патувањето во базниот камп на Еверест, патеката на патеката Анапурна и патеката во долината Лангтанг.

Некои популарни фестивали кои се слават во Непал се Дашаин, Тихар, Холи и Теј. Овие фестивали прикажуваат живописни традиции, културни претстави и религиозни ритуали.

Официјален јазик на Непал е непалски. Нашироко се зборува и англискиот јазик, особено во туристичките области и поголемите градови.

Да, важно е да се поздравите со „Namaste“ со превиткување на рацете заедно пред градите. Јавното покажување на наклонетост и носењето облека што го открива се смета за непочитување.