Нигер

Нигер

🇳🇪
Земја. Имаме 7 држави и 70 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Нигер

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Нигер

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.96
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 34.01
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.92
Капучино (нормално)
$ 2.63
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.25

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.33
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 12.40
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.50
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.41
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 8.27
Гориво (1 литар)
$ 0.92
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 19,836.92
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,834.48

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 55.10
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 4.13
Кино (1 седиште)
$ 4.13

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 41.33
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 46.84
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 41.33
Машки кожени деловни чевли
$ 41.33

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 247,961.54
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 82,653.85
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 11.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.53
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.52
Млеко (1 литар)
$ 2.28
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.41
Бел ориз (1 кг)
$ 1.10
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.29
локално сирење (1 кг)
$ 16.53
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.37
Говедско месо (1 кг)
$ 6.82
Јаболко (1 кг)
$ 3.10
Банана (1 кг)
$ 1.22
Портокал (1 кг)
$ 2.36
Домат (1 кг)
$ 1.61
Компир (1 кг)
$ 1.24
Кромид (1 кг)
$ 0.58
зелена салата (1 парче)
$ 0.62
Вода (1,5 литри)
$ 0.95
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.27
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.48

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 225.89
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 46.84

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 936.74
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,545.96

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 805.87
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 369.49
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 681.89
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 450.99

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 301.00

Детали за квалитетот на воздухот за Нигер

Метрика за квалитет на воздухот за Нигер

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Нигер Географски информации

ISO2
: NE
ISO3
: NER
Phone Code
: +227
Currency
: XOF
Population
: 25,252,722 (2021)

Дознајте повеќе за Нигер

Добредојдовте на страницата TrustLocale.com за Нигер, портата кон пустината Сахара и земјата на контрастите!

Нигер е земја без излез на море во Западна Африка и најголемата земја во Западна Африка. Населението е претежно муслиманско, со многу етнички и јазични групи кои живеат заедно во хармонија.

Иако земјата е една од најсиромашните во светот, таа е богата со култура и историја. Тоа беше дом на моќните империи и кралства на Западна Африка, вклучувајќи ги Сонгхаи, Хауса и Канем-Борну.

Главниот град Ниамеј се наоѓа на бреговите на реката Нигер и е раздвижен град со атрактивен спој на модерни и традиционални светови. Има некои фантастични пазари (како Grand Marché), културни места (како што е Националниот музеј на Нигер), паркови и зоолошки градини.

Една од најнеобичните атракции на Нигер е нејзиниот огромен пустински пејзаж, кој привлекува посетители од целиот свет. Пустината Сахара зафаќа повеќе од 80 отсто од територијата на земјата и е позната по својата уникатна топографија и природна убавина. Вреди да се истражат и соседните Воздушни Планини, со своите пештери и карпести формации.

Маради, третиот по големина град во земјата, е важен културен и комерцијален центар кој го задржа голем дел од својот традиционален карактер. Пазарот Маради е познат по своите ткаенини, накит и зачини и е центар на трговијата во регионот.

Генерално, Нигер е волшебна дестинација која ветува дека ќе биде авантура за секој патник. Од неговите егзотични пејзажи и културно наследство до раздвижените градови и пријателските луѓе, Нигер нуди незаборавно искуство.

Популарни прашања за Нигер

Трошоците за живот во Нигер се релативно ниски во споредба со другите земји. Сепак, може да варира во зависност од вашата локација и изборот на начин на живот.

Некои популарни градови за живеење во Нигер ги вклучуваат Ниамеј (главниот град), Зиндер и Маради. Секој град нуди свои уникатни карактеристики и удобности.

Просечната цена за изнајмување куќа во Нигер може да варира во зависност од градот и соседството, но во просек е релативно прифатлива во споредба со светските стандарди.

Додека Нигер генерално се смета за безбеден, препорачливо е да се преземат мерки на претпазливост поради присуството на некои безбедносни предизвици. Се препорачува да останете ажурирани за советите за патување и локалните вести.

Нигер има топла пустинска клима, која се карактеризира со високи температури и ниски врнежи. Летата може да бидат исклучително топли, додека зимите се поблаги, но сепак топли.

Додека големите градови во Нигер имаат болници и медицински установи, квалитетот на здравствената заштита може да варира. Препорачливо е да имате сеопфатно здравствено осигурување и да ги преземете неопходните мерки на претпазливост.

Нигер нуди низа атракции, вклучувајќи ја реката Нигер, Националниот парк W, Големата џамија Агадез, Националниот природен резерват Термит и Тин Тома и историските села како Џадо.

Нигер е познат по својата културна разновидност. Тој е дом на различни етнички групи, вклучувајќи ги Хауса, Зарма-Сонгаи, Туарег и Фулани, од кои секоја придонесува за уникатниот културен идентитет на земјата.

Опциите за транспорт во Нигер вклучуваат такси, автобуси и мотоцикли за кратки растојанија во градовите. Меѓуградското патување често се потпира на автобуси, заеднички такси или приватни возила.

Нигер обезбедува можности за образование преку основните, средните и терцијарните институции. Сепак, пристапот до квалитетно образование и ресурси може да биде ограничен, особено во руралните области.