Адамава

Адамава

Град во Нигерија. Имаме 11 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Нигерија
0.0
(0 критики)

Увид за Адамава

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Адамава

Овие податоци се наследени од Нигерија, не припаѓаат на Адамава.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 1.72
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 25.13
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.96
Капучино (нормално)
$ 1.79
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.26

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.45
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 21.47
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.79
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.23
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.80
Гориво (1 литар)
$ 0.40
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 9,190.30
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 17,289.39

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 25.47
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.60
Кино (1 седиште)
$ 4.89

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 11.92
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 18.22
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 41.16
Машки кожени деловни чевли
$ 37.63

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 675.95
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 268.71
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 18.41

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 0.65
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 0.93
Млеко (1 литар)
$ 2.06
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.00
Бел ориз (1 кг)
$ 1.61
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.41
локално сирење (1 кг)
$ 2.79
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.50
Говедско месо (1 кг)
$ 3.65
Јаболко (1 кг)
$ 2.55
Банана (1 кг)
$ 1.59
Портокал (1 кг)
$ 1.25
Домат (1 кг)
$ 1.66
Компир (1 кг)
$ 1.78
Кромид (1 кг)
$ 1.14
зелена салата (1 парче)
$ 0.78
Вода (1,5 литри)
$ 0.33
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 4.18
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 0.93

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 19.84
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.04
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 27.14

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 59.73
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,132.59

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 601.69
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 384.83
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,415.51
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 862.97

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 121.01

Адамава Географски информации

Дознајте повеќе за Адамава

Адамава е држава лоцирана во североисточниот регион на Нигерија. Тоа е земја со уникатна култура, разновидност и спектакуларна природна убавина. Адамава е познат по своите фасцинантни пејзажи, разновидниот див свет, богатото културно наследство и гостопримливите луѓе.

Државата може да се пофали со бројни атракции кои привлекуваат посетители од далеку и пошироко. Една од најпопуларните атракции во Адамава е висорамнината Мамбила, која е највисоката висорамнина во Нигерија и Западна Африка. Платото Мамбила е природно чудо со прекрасни пејзажи, бујни шуми и живописни водопади.

Државата, исто така, има неколку национални паркови и резервати за дивеч, кои обезбедуваат недопрени живеалишта за различни видови диви животни. Меѓу нив е и Националниот парк Гашака-Гумти, кој е најголемиот национален парк во Нигерија и еден од најбио-разновидните во Западна Африка. Посетителите на овој парк можат да бидат сведоци на ретки животни како што се шимпанзото, слонот, лавот и жирафата.

Адамава е исто така топење на различни култури и традиции. Државата е дом на различни етнички групи, секоја со уникатни обичаи, фестивали и кулинарски задоволства. Фуланите, Чамба, Бачама и Бата се само некои од етничките групи во државата.

Како и со многу нигериски градови, храната во Адамава е разновидна и вкусна. Посетителите на Адамава можат да уживаат во локални деликатеси како што се Суја, Мијан Кука, Нама котлетите, Килиши и некои од највкусните зачинета храна во Нигерија.

Адамава е држава со голем потенцијал со богата историја и култура. Тоа е планински регион со волшебна глетка, прекрасен и уникатен див свет и пријателски расположен народ. Тоа е совршена дестинација за љубителите на природата, културните ентузијасти и трагачите по авантури кои сакаат да го искусат автентичниот нигериски начин на живот.

Популарни прашања за Адамава

Населението на Адамава, Нигерија е приближно 4 милиони.

Главните јазици што се зборуваат во Адамава, Нигерија се хауса, фулфулде и гбаја.

Адамава, Нигерија доживува тропска клима со висока влажност и различни влажни и суви сезони.

Главните градови во Адамава, Нигерија ги вклучуваат Јола, Џимета, Муби и Ганје.

Популарни туристички атракции во Адамава, Нигерија ги вклучуваат културниот пејзаж Сукур, висорамнината Мамбила и Националниот парк Гашака Гумти.

Локалната кујна во Адамава, Нигерија вклучува јадења како Суја (зачинето ражен месо), Маса (палачинки од ориз) и Килиши (сушено зачинето месо).

Земјоделството, трговијата, рударството и туризмот се главните индустрии во Адамава, Нигерија.

Образовниот систем во Адамава, Нигерија го следи системот 6-3-3-4, кој се состои од основно, средно средно, повисоко средно и високо образование.

Адамава, Нигерија, како и секое друго место, има свои грижи за безбедноста. Важно е да останете информирани и да ги преземете неопходните мерки на претпазливост при посетата.

Опциите за превоз во Адамава, Нигерија вклучуваат такси, автобуси, мотоцикли (okadas) и приватни автомобили.