Аква Ибом

Аква Ибом

Град во Нигерија. Имаме 5 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Нигерија
0.0
(0 критики)

Увид за Аква Ибом

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Аква Ибом

Овие податоци се наследени од Нигерија, не припаѓаат на Аква Ибом.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 1.72
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 25.13
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.96
Капучино (нормално)
$ 1.79
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.26

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.45
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 21.47
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.79
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.23
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.80
Гориво (1 литар)
$ 0.40
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 9,190.30
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 17,289.39

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 25.47
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.60
Кино (1 седиште)
$ 4.89

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 11.92
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 18.22
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 41.16
Машки кожени деловни чевли
$ 37.63

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 675.95
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 268.71
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 18.41

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 0.65
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 0.93
Млеко (1 литар)
$ 2.06
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.00
Бел ориз (1 кг)
$ 1.61
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.41
локално сирење (1 кг)
$ 2.79
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.50
Говедско месо (1 кг)
$ 3.65
Јаболко (1 кг)
$ 2.55
Банана (1 кг)
$ 1.59
Портокал (1 кг)
$ 1.25
Домат (1 кг)
$ 1.66
Компир (1 кг)
$ 1.78
Кромид (1 кг)
$ 1.14
зелена салата (1 парче)
$ 0.78
Вода (1,5 литри)
$ 0.33
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 4.18
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 0.93

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 19.84
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.04
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 27.14

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 59.73
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,132.59

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 601.69
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 384.83
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,415.51
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 862.97

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 121.01

Аква Ибом Географски информации

Дознајте повеќе за Аква Ибом

Аква Ибом е држава лоцирана во јужниот регион на Нигерија, граничи со Гвинејскиот Залив на југ и реки на исток. Државата е позната по своите прекрасни плажи, резервати за диви животни и култура. Akwa Ibom е исто така комерцијален центар со растечка економија, привлекувајќи национални и меѓународни инвестиции.

Една од главните атракции на Аква Ибом се нејзините недопрени плажи кои се протегаат по должината на крајбрежјето. Плажите се совршени за пливање, риболов и сончање. Најпопуларните се плажата Ибено, плажата Екет и плажата Орон. Плажата Ибено е особено позната по своите златни песочни брегови кои се протегаат со милји и се домаќини на различни водени активности како што се возење со брод, џет скијање, кајак и нуркање.

Државата, исто така, може да се пофали со резерви на диви животни кои се дом на ретки и загрозени видови како шимпанзата, слонови и антилопи. Двата главни резервати се државниот шумски резерват Аква Ибом и Шумата на заедницата Екури и засолништето за диви животни. Посетителите можат да уживаат во тури, трекинг и набљудување на локалната флора и фауна.

Богатата култура на Аква Ибом се слави преку фестивали како фестивалот Annang New Yam, Ibibio Oto-Obong фестивалот и Oro Cultural Festival. Фестивалот Annang New Yam се одржува секоја година во август за да ја одбележи жетвата на нови јамови. Фестивалот Ibibio Oto-Obong се одржува и во август, прославувајќи го враќањето на сезоната на риболов. Културниот фестивал Оро, од друга страна, е фестивал на маскенбал кој ги слави духовите на предците.

Државата е дом на неколку хотели и одморалишта кои се грижат за потребите на деловните патници, туристите и локалното население. Најпопуларните вклучуваат Ibom Hotel and Golf Resort, Le Meridien Ibom Hotel and Golf Resort и Prestige Hotel. Овие установи нудат капацитети и услуги од светска класа, вклучувајќи капацитети за состаноци и конференции, бањи и базени.

Како заклучок, Akwa Ibom е држава полна со природни атракции и живописна култура, што ја прави идеална дестинација за патници и инвеститори. Неговата растечка економија и огромните можности привлекуваат многумина да инвестираат и да живеат во оваа прекрасна држава.

Популарни прашања за Аква Ибом

Аква Ибом е познат по своите прекрасни плажи, како што се плажата Ибом и плажата Ибено. Други популарни атракции вклучуваат Националниот музеј, Националната трупа и Ибом Плаза.

Аква Ибом има тропска клима со високи температури и влажност во текот на целата година. Сезоната на дождови обично трае од април до октомври, додека сувата сезона е од ноември до март.

Ујо, главниот град на државата, е пожелно соседство со добра инфраструктура, училишта и многу удобности. Други популарни области ги вклучуваат Екет и Икот Екпене, познати по нивните просперитетни комерцијални активности.

Трошоците за живот во Аква Ибом се релативно прифатливи во споредба со другите поголеми градови во Нигерија. Изнајмувањето, намирниците и превозот се генерално достапни, што го прави одлично место за живеење за многумина.

Akwa Ibom нуди различни вкусни традиционални јадења. Некои популарни вклучуваат супа од афанг, еди-каиконг, супа од насала и, се разбира, познатиот нигериски ориз јолоф.

Аква Ибом има разновидна економија со индустрии како што се нафта и гас, земјоделство, риболов, туризам и трговија. Познат е по своето производство на нафта и е дом на неколку нафтени компании.

Транспортот во Аква Ибом вклучува автобуси, такси, мотоцикли (окада) и трицикли (кеке напеп). Ујо има пристојна патна мрежа, а достапни се и домашни летови.

Да, Аква Ибом е дом на неколку реномирани образовни институции, вклучувајќи ги Универзитетот во Ујо, Државниот универзитет Аква Ибом и голем број средни училишта и колеџи.

Akwa Ibom е познат по своите живописни културни фестивали. Некои популарни вклучуваат фестивалот Екпе, фестивалот Нсукара Екпе, културниот фестивал Иман и фестивалот Њу Јам Ананг.

Додека Akwa Ibom е генерално безбеден, секогаш е препорачливо да се преземат мерки на претпазливост кога патувате. Избегнувајте да патувате сами навечер, бидете внимателни со вашите работи и следете ги локалните совети и прописи.