Борно

Борно

Град во Нигерија. Имаме 22 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Нигерија
0.0
(0 критики)

Увид за Борно

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Борно

Овие податоци се наследени од Нигерија, не припаѓаат на Борно.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 1.72
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 25.09
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.95
Капучино (нормално)
$ 1.78
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.26

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.45
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 21.40
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.79
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.23
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.80
Гориво (1 литар)
$ 0.40
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 9,174.47
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 17,261.12

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 25.41
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.58
Кино (1 седиште)
$ 4.88

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 11.89
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 18.18
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 41.05
Машки кожени деловни чевли
$ 37.54

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 674.18
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 267.90
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 18.40

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 0.65
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 0.93
Млеко (1 литар)
$ 2.05
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.00
Бел ориз (1 кг)
$ 1.61
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.40
локално сирење (1 кг)
$ 2.78
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.50
Говедско месо (1 кг)
$ 3.65
Јаболко (1 кг)
$ 2.54
Банана (1 кг)
$ 1.58
Портокал (1 кг)
$ 1.25
Домат (1 кг)
$ 1.66
Компир (1 кг)
$ 1.78
Кромид (1 кг)
$ 1.14
зелена салата (1 парче)
$ 0.78
Вода (1,5 литри)
$ 0.33
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 4.17
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 0.93

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 19.79
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.04
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 27.08

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 59.61
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,130.16

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 600.57
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 384.11
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,412.93
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 861.44

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 120.79

Борно Географски информации

Дознајте повеќе за Борно

Борно, Нигерија – богата историска и културна дестинација

Борно е држава лоцирана во североисточниот регион на Нигерија, позната по своето богато културно наследство и историски знаменитости. Главниот град, Мајдугури, е раздвижен и енергичен центар за бизнис и туризам. Регионот е познат по својот земјоделски просперитет, особено по одгледувањето на житни култури како просо и сорго, како и по сточарството.

Државата Борно има долга и фасцинантна историја која датира од античката империја Канем-Борно, која била основана во 9 век и траела до 19 век. Империјата била позната како главна транссахарска трговска рута, поврзувајќи ја Северна Африка со субсахарска Африка. Борно, исто така, беше клучен центар за исламските стипендии и култура во регионот. Денес, државата е дом на многу историски и културни знаменитости кои привлекуваат посетители од целиот свет.

Една од најпопуларните атракции во Борно е Националниот парк Чад Басен, кој е дом на богат екосистем на диви животни и флора. Паркот зафаќа површина од над 2.000 квадратни километри и е дом на над 300 видови птици, како и слонови, нилски коњи, антилопи и други животни. Посетителите можат да уживаат во низа активности како што се возење со игри, набљудување птици и пешачење низ прекрасниот пејзаж на паркот.

Друга дестинација што мора да се посети во Борно е палатата и музејот Шеху. Палатата служела како официјална резиденција на Шеху од Борно, кој бил традиционалниот владетел на регионот. Музејот е дом на збирка артефакти и експонати кои ја прикажуваат историјата и културата на Борно, вклучувајќи традиционални носии, музички инструменти и предмети за домаќинството.

За оние кои се заинтересирани за исламската историја и култура, џамијата Алхаџи Зана Масџид е задолжителна атракција. Џамијата е една од најголемите и најубавите во Нигерија, со неверојатен архитектонски дизајн. Тоа е популарна дестинација за верниците и за туристите.

Генерално, Борно е фасцинантна дестинација која на посетителите им нуди уникатен спој на историја, култура и природна убавина. Богатото наследство на регионот и топлото гостопримство го прават идеално место за истражување и доживување на нигериската култура на најдобар можен начин.

Популарни прашања за Борно

Борно нуди низа атракции, вклучувајќи ги прекрасните планини Мандара, историската палата Шеху, Националниот парк Чад Басен и фасцинантниот музеј Нгала.

Борно вообичаено доживува топли и суви временски услови во текот на годината, со просечни температури кои се движат од 25°C (77°F) до 37°C (99°F).

Борно е познат по својата вкусна локална кујна. Некои популарни јадења вклучуваат суја (ражничи со месо на скара), килиши (сушено зачинето месо), маса (палачинки со тесто од ориз) и фура да ноно (млечен пијалок).

Доминантните јазици што се зборуваат во Борно се канури, хауса и арапски. Англискиот исто така е широко разбран и зборуван, особено во урбаните средини и меѓу образованите поединци.

Поради безбедносни причини, во моментов се препорачува да се внимава при посета на Борно. Останете ажурирани за советите за патување и следете ги упатствата на локалните власти и тур-операторите за да ја осигурате вашата безбедност.

Во Борно, можете да се потпрете на такси, локални автобуси и комерцијални мотоцикли (okadas) за превоз во градот. Достапни се и услуги за изнајмување автомобили и приватни кабини.

Да, Борно слави различни културни фестивали во текот на целата година. Еден од најзначајните е фестивалот Дурбар, кој прикажува шарени паради, музика, традиционални танци и коњички прикази.

Борно нуди енергични локални пазари како Monday Market, Monday Mowe Market и Baga Road Market, каде што можете да најдете различни стоки, вклучувајќи ткаенини, занаети, свежи производи и сувенири.

Кога сте во Борно, можете исто така да планирате посети на блиските градови и градови како Маидугури (главниот град на државата), Биу, Монгуно и Дамбоа, а секој нуди свои уникатни атракции и искуства.

Борно е дом на разновидни диви животни, вклучувајќи антилопи, брадавици, павијани и разни видови птици. Националниот парк Чад Басен е значајно засолниште за диви животни каде што можете да забележите ретки и ендемични животни.