Екити

Екити

Град во Нигерија. Имаме 13 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Нигерија
0.0
(0 критики)

Увид за Екити

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Екити

Овие податоци се наследени од Нигерија, не припаѓаат на Екити.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 1.72
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 25.13
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.96
Капучино (нормално)
$ 1.79
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.26

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.45
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 21.47
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.79
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.23
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.80
Гориво (1 литар)
$ 0.40
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 9,190.30
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 17,289.39

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 25.47
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.60
Кино (1 седиште)
$ 4.89

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 11.92
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 18.22
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 41.16
Машки кожени деловни чевли
$ 37.63

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 675.95
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 268.71
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 18.41

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 0.65
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 0.93
Млеко (1 литар)
$ 2.06
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.00
Бел ориз (1 кг)
$ 1.61
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.41
локално сирење (1 кг)
$ 2.79
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.50
Говедско месо (1 кг)
$ 3.65
Јаболко (1 кг)
$ 2.55
Банана (1 кг)
$ 1.59
Портокал (1 кг)
$ 1.25
Домат (1 кг)
$ 1.66
Компир (1 кг)
$ 1.78
Кромид (1 кг)
$ 1.14
зелена салата (1 парче)
$ 0.78
Вода (1,5 литри)
$ 0.33
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 4.18
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 0.93

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 19.84
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.04
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 27.14

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 59.73
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,132.59

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 601.69
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 384.83
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,415.51
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 862.97

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 121.01

Екити Географски информации

Дознајте повеќе за Екити

Екити, земјата на честа, е држава во југозападна Нигерија. Државата е позната по своето богато културно наследство, прекрасните предели и гостопримливите луѓе. Државата Екити е исто така опремена со природни ресурси како што се гранит, каолин и минерална вода. Тоа е врвна дестинација за туристите и посетителите кои доаѓаат да ја искусат убавината и културата што државата ги нуди.

Сместено во срцето на регионот на земјата во кој се зборува јорупски, Екити е проткаен со историја и традиција. Жителите на Екити имаат богато културно наследство што е очигледно во нивните фестивали, музика, танц и уметност. Државата е дом на некои од најживописните и најживописните фестивали во Нигерија, вклучувајќи го фестивалот за уметност и култура Екити, фестивалот Огун и фестивалот Овиви.

Државата Екити е исто така дом на неколку туристички атракции, вклучувајќи ги топлите извори Икогоси, Хилс Олосунта и водопадот Аринта. Топлите извори на Икогоси се уникатно природно чудо што се карактеризира со топли и ладни извори кои течат рамо до рамо, формирајќи спој на топла и ладна вода. Ридовите Олосунта се збирка на ридови за кои се верува дека имаат духовно значење во локалната култура. Водопадот Аринта е живописно и освежително место за да се избега од метежот и вревата на секојдневниот живот.

Главниот град на државата, Адо Екити, е центар на трговија, култура и политика. Адо Екити е дом на некои од најдобрите училишта и болници во Нигерија, што го прави одлична дестинација за образование и здравствена заштита. Градот има и просперитетен ноќен живот, со неколку барови, клубови и ресторани кои нудат различни кујни.

Државата Екити е позната по своите земјоделски активности, со какао, палмино масло, јам и маниока се главните култури што се одгледуваат во државата. Земјоделците во државата се меѓу највредните и најпродуктивните во Нигерија, што значително придонесува за безбедноста на храната во земјата.

Како заклучок, државата Екити е енергична и гостопримлива држава со богато културно наследство, прекрасни пејзажи и пријателски расположени луѓе. Со бројни туристички атракции и просперитетна економија, државата Екити е врвна дестинација за туристите и за инвеститорите.

Популарни прашања за Екити

Населението на Екити, Нигерија е приближно 2,4 милиони луѓе.

Главните градови во Екити, Нигерија се Адо-Екити, Икере-Екити и Омуо-Екити.

Официјалниот јазик на Екити, Нигерија е англискиот.

Екити, Нигерија има тропска клима со дождовна сезона од април до октомври и сушна сезона од ноември до март.

Популарни атракции во Екити, Нигерија ги вклучуваат водопадите Аринта, топлите извори Икогоси и карпата Олосунта.

Валутата што се користи во Екити, Нигерија е нигериската Наира (NGN).

Екити, Нигерија работи по време на Западна Африка (WAT), UTC+1.

Да, Екити, Нигерија е дом на неколку универзитети, вклучително и Државниот универзитет Екити и Федералниот универзитет Оје-Екити.

Главните индустрии во Екити, Нигерија се земјоделството (особено одгледувањето какао), образованието и владините услуги.

Традиционалната кујна на Екити, Нигерија вклучува јадења како што се тресна јам со супа од егуси, амала со супа еведу и ијебу гари.