Замфара

Замфара

Град во Нигерија. Имаме 10 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Нигерија
0.0
(0 критики)

Увид за Замфара

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Замфара

Овие податоци се наследени од Нигерија, не припаѓаат на Замфара.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 1.78
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 26.13
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.16
Капучино (нормално)
$ 1.84
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.27

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.47
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 22.79
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.82
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.28
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.96
Гориво (1 литар)
$ 0.43
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 9,564.95
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 18,330.98

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 26.57
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.93
Кино (1 седиште)
$ 5.09

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 12.57
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 19.22
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 43.42
Машки кожени деловни чевли
$ 39.84

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 712.57
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 295.66
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 18.41

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 0.68
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 0.97
Млеко (1 литар)
$ 2.15
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.04
Бел ориз (1 кг)
$ 1.69
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.47
локално сирење (1 кг)
$ 2.99
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.65
Говедско месо (1 кг)
$ 3.83
Јаболко (1 кг)
$ 2.67
Банана (1 кг)
$ 1.67
Портокал (1 кг)
$ 1.31
Домат (1 кг)
$ 1.75
Компир (1 кг)
$ 1.87
Кромид (1 кг)
$ 1.21
зелена салата (1 парче)
$ 0.80
Вода (1,5 литри)
$ 0.34
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 4.42
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 0.96

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 20.83
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.04
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 28.32

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 61.71
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,173.46

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 625.72
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 399.85
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,470.47
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 895.19

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 125.21

Замфара Географски информации

Дознајте повеќе за Замфара

Замфара е држава во северозападниот дел на Нигерија, позната по својата уникатна култура, историја и природна убавина. Државата се граничи со Сокото, Нигер, Кеби, Кадуна, Кацина и Република Нигер. Замфара е дом на многу историски места, културни знаменитости и природни атракции што ја прават возбудлива дестинација за одмор.

Државата е позната по изобилството на минерални суровини, особено злато, поради што е наречена „фонтана на злато“. Во различни делови на државата има рудници за злато, а минералот е значаен дел од локалната економија. Замфара има уникатна култура, при што народот Хауса е доминантна етничка група, додека етничките групи Фулани, Јакубава и Гвари исто така живеат во државата.

Замфара е држава со богато културно наследство. Државата е дом на многу традиционални фестивали во текот на годината, вклучувајќи го и фестивалот за риболов Аргунгу, кој се одржува секоја година во блиската држава Кеби. Фестивалот привлекува илјадници посетители, а тој е прослава на богатото културно наследство на регионот, со натпревари во риболов, борење и други традиционални спортови.

Замфара е исто така познат по своите прекрасни природни атракции. Државата е дом на големи шумски резервати, како што е шумскиот резерват Гусау, кој е дом на разновидна палета на диви животни и егзотични растителни видови. Државата има многу живописни патишта кои ја прикажуваат нејзината природна убавина, како што е патот Мару-Мајанци, кој минува низ живописните планински масиви на државата.

Посетителите на Замфара можат да уживаат во удобно сместување, вкусна кујна и пријателски локални жители. Државата има мноштво хотели и куќи за гости кои се грижат за различни буџети, а локалните ресторани служат традиционални јадења како што се туво, мијан кука и фура да ноно.

Како заклучок, Замфара е држава со многу што да им понуди на посетителите. Тоа е совршена дестинација за оние кои сакаат да го истражат богатото културно наследство на регионот, да ги истражат неговите прекрасни природни пејсажи и да го искусат пријателското гостопримство на неговите луѓе. Посетата на Замфара е незаборавно искуство кое ќе ве остави со трајни спомени.

Популарни прашања за Замфара

Населението на Замфара, Нигерија е приближно 4 милиони луѓе.

Замфара доживува полусушна клима, со топло и суво време во текот на целата година. Просечните температури се движат од 25 до 40 Целзиусови степени.

Замфара е позната по своите прекрасни природни пејзажи, како што се карпестите формации Кијава и Гидан Дан Хауса. Историските локалитети како Дуци и Каура Намода исто така привлекуваат посетители.

Додека Замфара имаше безбедносни предизвици во минатото, ситуацијата се подобри. Секогаш се советува да останете ажурирани за тековните совети за патување и да ги преземете неопходните мерки на претпазливост.

Жителите на Замфара претежно зборуваат хауса, а се зборуваат и Фулфулде и други малцински јазици.

Замфара нуди различни локални јадења, вклучувајќи туво масара, мијан кука и фура да ноно, кои се популарни меѓу локалното население.

Исламот е доминантна религија во Замфара, при што мнозинството од населението ја практикува оваа вера.

Замфара е дом на различни образовни институции, вклучувајќи ги Универзитетот Усману Данфодијо и Државниот универзитет Замфара, кои нудат низа академски програми.

Замфара има мрежа од патишта што ги поврзуваат големите градови и градови. Јавен превоз, како што се автобуси и такси, е достапен за локално движење.

Економијата на Замфара во голема мера зависи од земјоделството, со главни култури вклучувајќи просо, пченка, сорго и кикирики. Рударските активности, особено ископувањето злато, исто така придонесуваат за економијата.