Кацина

Кацина

Град во Нигерија. Имаме 14 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Нигерија
0.0
(0 критики)

Увид за Кацина

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Кацина

Овие податоци се наследени од Нигерија, не припаѓаат на Кацина.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 1.70
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 24.79
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.90
Капучино (нормално)
$ 1.77
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.25

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.44
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 20.97
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.78
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.22
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.75
Гориво (1 литар)
$ 0.40
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 9,076.24
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 17,085.72

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 25.07
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.48
Кино (1 седиште)
$ 4.82

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 11.70
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 17.94
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 40.41
Машки кожени деловни чевли
$ 36.93

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 663.18
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 262.90
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 18.34

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 0.64
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 0.91
Млеко (1 литар)
$ 2.02
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.99
Бел ориз (1 кг)
$ 1.59
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.39
локално сирење (1 кг)
$ 2.74
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.45
Говедско месо (1 кг)
$ 3.60
Јаболко (1 кг)
$ 2.51
Банана (1 кг)
$ 1.56
Портокал (1 кг)
$ 1.23
Домат (1 кг)
$ 1.63
Компир (1 кг)
$ 1.75
Кромид (1 кг)
$ 1.12
зелена салата (1 парче)
$ 0.77
Вода (1,5 литри)
$ 0.32
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 4.10
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 0.92

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 19.50
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.04
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 26.71

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 58.85
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,115.09

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 593.60
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 379.67
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,396.98
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 851.94

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 119.44

Кацина Географски информации

Дознајте повеќе за Кацина

Добредојдовте во Кацина, живиот град во северна Нигерија познат по своето богато културно наследство, историското значење и економскиот потенцијал. Сместена во срцето на регионот Сахел во Нигерија, Кацина е позната како една од најстарите и најконзервативните држави во земјата. Популарен е и поради својата уникатна архитектура, традиционалните занаети и раздвижените пазари.

Како главен град на државата Кацина, градот е стратешки лоциран долж главните трговски патишта, што го прави центар на економска активност. Кацина има просперитетна земјоделска индустрија, со култури како просо, сорго и пченка кои се одгледуваат во големи количини. Градот е исто така дом на голем број индустрии, вклучително и глодање памук, преработка на маслодајни семиња и штавење кожа.

Кацина е полна со историја и култура, со бројни атракции кои го покажуваат нејзиното богато наследство. Минарето Гобарау, на пример, е висока градба која датира од 18 век и служела како витална знаменитост за патниците. Градските ѕидини на Кацина, изградени во 16 век, се уште една клучна знаменитост што ја симболизира одбранбената моќ на градот. Палатата на Емир, која се наоѓа во срцето на градот, е неверојатно архитектонско чудо што го прикажува традиционалниот стил на северна Нигерија.

Културата и традициите се длабоко вкоренети во начинот на живот на Кацина, а тоа се рефлектира во уметноста и занаетчиството на градот. Кацина е добро позната по своите сложени резби во дрво, керамика и кожни дела, кои се инспирирани од фолклорот и традициите на регионот. Пазарите во градот се сморгазборд од глетки, звуци и бои, со трговци и купувачи кои се пазарат за сè, од зачини, текстил и кожни производи до говеда и овци.

Кацина е фантастична дестинација и за љубителите на храна, со разновиден асортиман на локални кујни што го одразуваат спојот на културите и традициите во регионот. Од тувон шинкафа (кнедла од ориз) и мијан кука (супа од листови баобаб) до попознатите суја (говедски раженчиња) и килиши (сушено месо), кулинарските понуди на Кацина сигурно ќе ги воодушеват вашите вкусови.

Без разлика дали сте љубител на историјата, љубител на културата или деловен патник, Кацина може да понуди многу уникатни искуства. Со своите топли, гостопримливи луѓе, жива култура и богата историја, Кацина е град кој нема да го заборавите набрзина.

Популарни прашања за Кацина

Населението на Кацина, Нигерија е приближно XX,XXX.

Кацина генерално доживува топло и суво време во текот на годината, со просечни температури кои се движат од XX°C до XX°C.

Некои популарни атракции во Кацина ги вклучуваат минарето Гобарау, палатата на Емир, резерватот за игри Дуци и бунарот Кусугу.

Локалните јадења во Кацина вклучуваат Туво Шинкафа, Дамбу Нама, Дан Вејк, Фура да Ноно и Маса. Овие кулинарски задоволства вреди да се доживеат.

Примарниот јазик што се зборува во Кацина е хауса. Сепак, англискиот јазик е исто така широко разбран и зборуван, особено во урбаните средини.

Најдобро време за посета на Кацина е сушната сезона, која се протега од ноември до февруари. Времето е релативно посвежо во овој период.

Некои популарни пазари во Кацина вклучуваат пазар Филин Дуце, пазар Кофар Маруса и пазар Кофар Саури. Тие нудат различни стоки и локални производи.

Во Кацина, можете да најдете опции за превоз како што се такси, трицикли (кеке), автобуси и мотори (окада) за движење низ градот.

Да, Кацина нуди низа опции за сместување, вклучувајќи хотели, куќи за гости и домови за да одговараат на различни буџети и преференции.

Од Кацина, можете да ги истражувате блиските атракции како што се фестивалот за риболов Аргунгу, замокот Кајуру и историскиот град Зарија.