Сокото

Сокото

Град во Нигерија. Имаме 10 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Нигерија
0.0
(0 критики)

Увид за Сокото

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Сокото

Овие податоци се наследени од Нигерија, не припаѓаат на Сокото.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 1.77
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 26.01
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.13
Капучино (нормално)
$ 1.84
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.27

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.47
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 22.64
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.81
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.27
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.94
Гориво (1 литар)
$ 0.43
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 9,520.29
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 18,206.84

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 26.44
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.89
Кино (1 седиште)
$ 5.07

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 12.49
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 19.09
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 43.15
Машки кожени деловни чевли
$ 39.57

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 708.20
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 292.45
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 18.41

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 0.67
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 0.97
Млеко (1 литар)
$ 2.14
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.03
Бел ориз (1 кг)
$ 1.68
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.46
локално сирење (1 кг)
$ 2.97
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.63
Говедско месо (1 кг)
$ 3.81
Јаболко (1 кг)
$ 2.65
Банана (1 кг)
$ 1.66
Портокал (1 кг)
$ 1.30
Домат (1 кг)
$ 1.74
Компир (1 кг)
$ 1.86
Кромид (1 кг)
$ 1.20
зелена салата (1 парче)
$ 0.80
Вода (1,5 литри)
$ 0.34
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 4.40
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 0.96

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 20.71
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.04
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 28.18

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 61.51
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,168.79

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 622.63
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 397.94
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,463.55
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 891.08

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 124.74

Сокото Географски информации

Дознајте повеќе за Сокото

Сокото е прекрасен град сместен во северозападниот регион на Нигерија. Тој е главен град на државата Сокото и еден од најголемите градови во земјата. Со население од над 1,5 милиони луѓе, Сокото е раздвижен град кој е жив со култура, историја и традиција.

Една од најпопуларните атракции во Сокото е Султановата палата, прекрасен комплекс во кој е сместен султанот од Сокото. Палатата е прекрасен спој на традиционална и модерна архитектура и е одлично место за учење за историјата и културата на народот Сокото.

Друга дестинација која мора да се посети во Сокото е Бирото за историја и култура Вазири Јунаиду. Овој музеј е посветен на зачувување на историјата и културата на народот Сокото и прикажува фасцинантна колекција на артефакти, фотографии и документи кои го истакнуваат богатото културно наследство на градот.

Сокото е исто така одлично место за ентузијасти на отворено. Градот е дом на голем број прекрасни паркови и градини, вклучувајќи го плоштадот Шеху Кангива и универзитетскиот кампус Усману Данфодијо. Овие зелени површини се совршени места за одмор, уживање во пикник или прошетка во сончев ден.

За оние кои се заинтересирани за шопинг, Сокото има енергична сцена на уличен пазар кој е познат по своите шарени ткаенини, рачно изработени занаети и вкусна локална храна. Градот е дом на неколку модерни трговски центри каде што можете да најдете мода, електроника и други производи за широка потрошувачка.

Генерално, Сокото е жив и динамичен град кој има што да им понуди на сите. Без разлика дали сте заинтересирани за историја, култура, природа или шопинг, сигурно ќе имате фантастично време истражувајќи го сето она што овој фасцинантен град може да го понуди.

Популарни прашања за Сокото

Сокото, Нигерија има население од приближно 4 милиони луѓе.

Сокото, Нигерија доживува топло, суво време во текот на годината со температури кои често надминуваат 40 степени Целзиусови (104 степени Целзиусови).

Популарни атракции во Сокото, Нигерија ги вклучуваат Султановата палата, Универзитетот Усману Данфодијо и Централниот пазар Сокото.

Сокото, Нигерија е познат по своите релативно прифатливи трошоци за живот во споредба со другите големи нигериски градови.

Доминантните јазици што се зборуваат во Сокото, Нигерија се хауса и англискиот.

Главниот начин на транспорт во Сокото, Нигерија е по пат, а најчестите начини на транспорт се јавните автобуси и такси.

Да, Сокото, Нигерија е познат по својот годишен културен фестивал Султан Бело, кој го слави богатото културно наследство на регионот.

Да, Сокото, Нигерија е дом на Универзитетот Усману Данфодијо, кој е водечки универзитет во регионот.

Локалната кујна на Сокото, Нигерија вклучува јадења како што се Туво Шинкафа, Мијан Кука и Килиши.

Некои блиски градови кои вреди да се посетат од Сокото, Нигерија се Кано, Бирнин Кеби и Гусау.