Регион Дифа

Регион Дифа

Град во Нигер. Имаме 6 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Нигер
0.0
(0 критики)

Увид за Регион Дифа

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Регион Дифа

Овие податоци се наследени од Нигер, не припаѓаат на Регион Дифа.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.96
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 34.27
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.91
Капучино (нормално)
$ 2.67
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.27

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.33
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 12.39
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.50
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.41
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 8.26
Гориво (1 литар)
$ 0.92
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 19,824.28
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,819.29

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 55.07
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 4.13
Кино (1 седиште)
$ 4.13

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 41.30
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 46.81
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 41.30
Машки кожени деловни чевли
$ 41.30

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 247,803.56
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 82,601.19
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 11.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.50
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.52
Млеко (1 литар)
$ 2.28
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.41
Бел ориз (1 кг)
$ 1.10
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.29
локално сирење (1 кг)
$ 16.52
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.37
Говедско месо (1 кг)
$ 6.81
Јаболко (1 кг)
$ 3.10
Банана (1 кг)
$ 1.22
Портокал (1 кг)
$ 2.35
Домат (1 кг)
$ 1.61
Компир (1 кг)
$ 1.24
Кромид (1 кг)
$ 0.58
зелена салата (1 парче)
$ 0.62
Вода (1,5 литри)
$ 0.95
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.26
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.48

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 225.75
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 46.81

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 936.15
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,543.07

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 805.36
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 371.17
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 681.46
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 449.09

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 300.81

Регион Дифа Географски информации

Дознајте повеќе за Регион Дифа

Сместен во југоисточниот дел на Нигер, регионот Дифа е фасцинантна дестинација за оние кои сакаат да ги истражат оддалечените агли на оваа западноафриканска земја. Со енергична култура и уникатен микс на пејзажи, регионот нуди многу работи за гледање и правење.

Една од главните атракции на регионот Дифа е неговата близина до басенот на езерото Чад, огромно мочуриште кое се протега на границите на неколку земји, вклучувајќи ги Нигер, Чад, Камерун и Нигерија. Овој екосистем е дом на богата разновидност на птици и водни животни, вклучувајќи неколку видови кои ги нема никаде на друго место во светот.

Друг белег на регионот е неговата традиционална музичка и танцова сцена. Можете да ги видите хипнотизирачките движења на народот Фулани, една од најголемите етнички групи во областа, и да уживате во звуците на нивните уникатни инструменти како што се флејта и калабаш.

Ако сте заинтересирани за историја, задолжителна е посета на археолошкиот локалитет Кофар Каура. Овде можете да ги истражите остатоците од античкиот град кој некогаш бил главен трговски и трговски центар во регионот. Локалитетот содржи урнатини на палата, џамија и неколку други структури кои овозможуваат увид во богатата историја и култура на регионот.

За љубителите на природата, патувањето до резерватот за диви животни Дифа е задолжително. Ова заштитено подрачје нуди шанса одблиску да се видат низа автохтони видови, вклучувајќи слонови, биволи и неколку видови антилопи. Резерватот е исто така дом на различни видови птици и влекачи.

Со својот уникатен спој на култура, историја и природна убавина, регионот Дифа е дестинација за разлика од која било друга во Западна Африка. Без разлика дали сте авантуристи, љубители на историјата или љубители на природата, овој регион има по нешто за секого, што го прави задолжително да се посети дестинација на вашето следно патување во Нигер.

Популарни прашања за Регион Дифа

Регионот Дифа нуди неколку популарни туристички атракции, вклучувајќи го езерото Чад, Големата џамија Дифа, клисурите Гавон Кока и културниот центар Дифа.

Најдобро време за посета на регионот Дифа е во сувата сезона, од ноември до март, кога времето е посвежо, а врнежите се минимални.

Регионот Дифа се соочува со безбедносни предизвици поради неговата близина до конфликтните области. Од суштинско значење е туристите да останат информирани, да ги следат советите за патување и да ги преземат неопходните мерки на претпазливост.

Регионот Дифа е познат по својата разновидна кујна. Популарните јадења вклучуваат Туво, сос Даболо, супа од Чере и Були.

Да, регионот Дифа слави различни културни фестивали, вклучувајќи го карневалот Каму Гери, риболовот и културниот фестивал Гаидам и Меѓународната недела на културата Дамагарам.

Додека регионот Дифа е првенствено познат по своите културни атракции, постојат некои можности за ентузијастите на дивиот свет. Регионот е дом на различни видови птици и повремено гледање на диви животни во близина на езерото Чад.

Примарните начини на транспорт во регионот Дифа се такси, мотоцикли (okadas) и приватни возила. Препорачливо е туристите да организираат превоз однапред или да користат доверливи локални услуги.

Регионот Дифа нуди низа опции за сместување, вклучувајќи хотели, куќи за гости и домови. Некои популарни избори вклучуваат хотел Сахел, хотел Дифа Оазис и Хотел Дифа Дан Баде.

Додека францускиот е официјален јазик, англискиот не се зборува широко во регионот Дифа. Некои основни познавања на француски или локални јазици како Канури може да бидат корисни за комуникација.

Соседните градови и региони за истражување од регионот Дифа ги вклучуваат Н'Гуигми, Зиндер и блиските села покрај брегот на езерото Чад.