Регион Досо

Регион Досо

Град во Нигер. Имаме 8 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Нигер
0.0
(0 критики)

Увид за Регион Досо

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Регион Досо

Овие податоци се наследени од Нигер, не припаѓаат на Регион Досо.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.96
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 33.96
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.92
Капучино (нормално)
$ 2.63
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.25

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.33
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 12.40
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.50
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.41
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 8.27
Гориво (1 литар)
$ 0.92
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 19,841.29
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,839.73

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 55.11
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 4.13
Кино (1 седиште)
$ 4.13

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 41.34
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 46.85
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 41.34
Машки кожени деловни чевли
$ 41.34

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 248,016.19
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 82,672.06
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 11.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.54
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.52
Млеко (1 литар)
$ 2.28
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.41
Бел ориз (1 кг)
$ 1.10
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.29
локално сирење (1 кг)
$ 16.53
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.37
Говедско месо (1 кг)
$ 6.82
Јаболко (1 кг)
$ 3.10
Банана (1 кг)
$ 1.22
Портокал (1 кг)
$ 2.36
Домат (1 кг)
$ 1.61
Компир (1 кг)
$ 1.24
Кромид (1 кг)
$ 0.58
зелена салата (1 парче)
$ 0.62
Вода (1,5 литри)
$ 0.95
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.27
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.48

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 225.94
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 46.85

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 936.95
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,546.96

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 806.05
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 369.57
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 682.04
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 451.44

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 301.06

Регион Досо Географски информации

Дознајте повеќе за Регион Досо

Регионот Досо, кој се наоѓа во југозападниот дел на Нигер, е дестинација што мора да ја посетат патниците кои бараат автентично африканско искуство. Главниот град на регионот, исто така наречен Досо, служи како порта кон руралната заднина каде посетителите можат да ја истражуваат традиционалната култура, историја и природните убавини на регионот.

Регионот Досо е познат по своите карпи од песочник, огромните савани и величествената река Нигер што се движи низ регионот. Посетителите на регионот можат да уживаат во низа активности, вклучувајќи пешачење, набљудување птици, патувања со брод и лов. Регионот е дом на неколку резервати за дивеч, вклучувајќи го и резерватот Досо, каде што посетителите можат да забележат редок африкански див свет, како што се слонови, жирафи и лавови.

Една од главните атракции во регионот Досо е неговото културно наследство. Регионот е дом на неколку племиња, секое со свои уникатни традиции и практики. Посетителите можат да бидат сведоци на традиционални танцови и музички изведби, да пробаат локална кујна и да купат рачно изработени занаети, како што се керамика, ткаени кошеви и накит.

Регионот Досо е исто така дом на неколку историски места како што е познатата џамија Забори, изградена во 17 век и која се смета за една од најстарите џамии во Нигер. Други значајни места ги вклучуваат Музејот за регионална етнологија Досо, водопадите Гурара и водопадите Коси.

Патниците во регионот Досо можат да изберат од низа опции за сместување, од луксузни хотели до кампување и куќи за гости. Жителите на регионот Досо се познати по нивната гостопримливост, а посетителите сигурно ќе имаат топло добредојде.

Како заклучок, регионот Досо е скриен скапоцен камен во Нигер, кој им нуди на посетителите можност да се нурнат во традиционалната африканска култура и да ги истражат природните убавини на регионот. Без разлика дали сте заинтересирани за историја, култура или авантура, регионот Досо има по нешто за секого.

Популарни прашања за Регион Досо

Населението во регионот Досо, Нигер е приближно 2 милиони луѓе.

Регионот Досо, Нигер доживува топла и сува клима, со температури кои вообичаено се движат од 25 до 45 степени Целзиусови.

Регионот Досо нуди неколку атракции, вклучувајќи ја Големата џамија Досо, музејот Досо и годишниот фестивал Геревол.

Регионот Досо, Нигер генерално има ниска стапка на криминал, но препорачливо е да се преземат нормални мерки на претпазливост и да се следат безбедносните упатства како што би правеле на која било непозната дестинација.

Главните јазици што се зборуваат во регионот Досо, Нигер се хауса, зарма и француски, иако хауса е најраспространет.

Најдобро време за посета на регионот Досо, Нигер е за време на сушната сезона, која обично се протега од ноември до март, бидејќи врнежите се минимални, а температурите се поблаги.

Кога сте во регионот Досо, Нигер, погрижете се да пробате локални деликатеси како што се Waakye (ориз и грав), Tchigan kahi (јадење базирано на месо) и Просо Кускус.

Да, постојат неколку опции за сместување достапни во регионот Досо, кои се движат од буџетски куќи за гости до хотели со среден опсег.

Можете да стигнете до регионот Досо, Нигер по воздушен пат преку меѓународниот аеродром Диори Хамани во Ниамеј, а потоа да патувате по пат до Досо. За превоз се достапни и автобуси и такси.

Соседните региони на регионот Досо, Нигер се регионот Тилабери на запад, регионот Маради на исток и регионот Агадез на север.