Нуева Сеговија

Нуева Сеговија

Град во Никарагва. Имаме 12 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Никарагва
0.0
(0 критики)

Увид за Нуева Сеговија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Нуева Сеговија

Овие податоци се наследени од Никарагва, не припаѓаат на Нуева Сеговија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.14
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 29.16
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.81
Капучино (нормално)
$ 2.02
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.89

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.24
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 9.72
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.67
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.60
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 10.10
Гориво (1 литар)
$ 1.32
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 18,778.68
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 25,517.74

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 31.29
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 0.26
Кино (1 седиште)
$ 6.99

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.23
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 42.19
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 77.58
Машки кожени деловни чевли
$ 62.70

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 976.12
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 782.75
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 13.08

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.35
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.07
Млеко (1 литар)
$ 1.07
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.29
Бел ориз (1 кг)
$ 1.07
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.85
локално сирење (1 кг)
$ 4.55
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.03
Говедско месо (1 кг)
$ 7.79
Јаболко (1 кг)
$ 4.93
Банана (1 кг)
$ 1.40
Портокал (1 кг)
$ 3.40
Домат (1 кг)
$ 1.35
Компир (1 кг)
$ 1.97
Кромид (1 кг)
$ 1.49
зелена салата (1 парче)
$ 0.90
Вода (1,5 литри)
$ 0.88
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 9.95
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.99

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 68.23
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.30
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 49.46

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 111.33
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,911.92

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 324.09
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 230.39
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 622.33
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 471.84

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 283.53

Нуева Сеговија Географски информации

Дознајте повеќе за Нуева Сеговија

Нуева Сеговија е прекрасен град кој се наоѓа во северна Никарагва. Таа е една од врвните туристички дестинации во земјата поради својата богата култура, историја и природни убавини. Со својата шармантна колонијална архитектура, прекрасни пејзажи и топла клима, Нуева Сеговија им нуди на посетителите незаборавно искуство.

Градот е познат по своите насади со кафе, кои произведуваат едно од најдобрите кафе во светот. Културата на кафе е длабоко вкоренета во секојдневниот живот на градот, а посетителите можат да направат обиколки на плантажите за да се запознаат со историјата на индустријата и од прва рака да бидат сведоци на процесот на правење кафе.

Покрај кафето, Nueva Segovia нуди низа активности и атракции. Централниот парк на градот е омилен меѓу локалното население и посетителите, каде што можете да се опуштите и да ги погледнете глетките на околните згради. Градот е дом на неколку музеи и галерии, кои ја прикажуваат уметноста, историјата и културата на регионот.

За љубителите на природата, Нуева Сеговија има многу да понуди, вклучувајќи го и природниот резерват Јалагуина. Резерватот е дом на неколку видови птици и цицачи, како и бројни патеки и можности за пешачење. Друга популарна дестинација за ентузијасти на отворено е природниот резерват Тепесомото-Ла Гадеа, кој има прекрасен поглед на околните села.

Како посетител, ќе откриете дека луѓето од Нуева Сеговија се топли, добредојдени и горди на својата култура и наследство. Без разлика дали ги истражувате градските насади со кафе, го гледате зајдисонцето од локално кафуле или пешачите низ блиските природни резервати, Нуева Сеговија е дестинација што ќе остане со вас долго откако ќе заминете.

Популарни прашања за Нуева Сеговија

Нуева Сеговија, Никарагва доживува тропска клима со топли температури кои се движат помеѓу 70°F (21°C) и 90°F (32°C) во текот на целата година.

Нуева Сеговија нуди различни атракции, вклучувајќи ги Ел Кастиљо де Нуева Сеговија, природниот резерват Серо Апанте и шармантниот град Окотал.

Најчестиот начин да се стигне до Нуева Сеговија е со летање до меѓународниот аеродром Аугусто Ц. Сандино во Манагва, а потоа со изнајмување на автомобил или јавен превоз до регионот.

Нуева Сеговија е позната по својата традиционална никарагванска кујна. Не пропуштајте да пробате јадења како бахо, вигорон и индио виехо, кои се популарни и вкусни.

Да, Нуева Сеговија нуди разновидни сместувања, вклучувајќи хотели, куќи за гости и изнајмување за одмор. Некои популарни опции вклучуваат хотел Ел Гран Мирадор и Хотел Централ.

Најдобро време за посета на Нуева Сеговија е во сувата сезона, која обично трае од ноември до април. Овој период нуди пријатно време за истражување на регионот.

Нуева Сеговија нуди низа активности како што се пешачење во природниот резерват Серо Апанте, истражување на колонијалната архитектура во Окотал и посета на фарми за кафе во околината.

Нуева Сеговија генерално се смета за безбедна за туристите. Сепак, секогаш е важно да се преземат нормални мерки на претпазливост, како што е да се внимава на личните работи и да се избегнуваат изолирани области во текот на ноќта.

Официјалната валута на Никарагва е Никарагва кордоба (NIO). Кредитните картички не се широко прифатени, па затоа е препорачливо да носите готовина кога ја посетувате Нуева Сеговија.

Локалниот превоз во Нуева Сеговија главно се потпира на автобуси, такси и изнајмени автомобили. Автобусите се најчестата и најприфатлива опција за движење низ регионот.