Чанадега

Чанадега

Град во Никарагва. Имаме 12 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Никарагва
0.0
(0 критики)

Увид за Чанадега

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Чанадега

Овие податоци се наследени од Никарагва, не припаѓаат на Чанадега.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.14
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 29.09
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.71
Капучино (нормално)
$ 2.02
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.89

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.24
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 9.66
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.66
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.59
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.83
Гориво (1 литар)
$ 1.32
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 18,637.59
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 25,339.11

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 31.25
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 0.23
Кино (1 седиште)
$ 7.03

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.67
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 42.02
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 76.99
Машки кожени деловни чевли
$ 63.10

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 975.36
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 794.80
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 13.02

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.34
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.06
Млеко (1 литар)
$ 1.08
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.31
Бел ориз (1 кг)
$ 1.07
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.85
локално сирење (1 кг)
$ 4.55
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.05
Говедско месо (1 кг)
$ 7.84
Јаболко (1 кг)
$ 4.96
Банана (1 кг)
$ 1.41
Портокал (1 кг)
$ 3.46
Домат (1 кг)
$ 1.34
Компир (1 кг)
$ 1.97
Кромид (1 кг)
$ 1.50
зелена салата (1 парче)
$ 0.89
Вода (1,5 литри)
$ 0.90
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 9.96
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.99

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 68.70
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.30
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 48.51

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 112.33
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,088.37

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 324.37
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 230.05
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 624.83
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 472.69

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 282.52

Чанадега Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најлошото Населби во Чанадега

Чанадега Географски информации

Дознајте повеќе за Чанадега

Добредојдовте во Chinandega, Никарагва - град на културно богатство и прекрасни пејсажи. Лоциран во северозападниот дел на Никарагва, Чаиндега е центар на трговија, земјоделство и туризам. Со својата тропска клима, живописни природни атракции и уникатната култура, Чанандега е дестинација која мора да се посети во Никарагва.

Чајнадега е позната по своето земјоделско богатство, вклучувајќи култури како шеќерна трска, говеда, кикирики и сорго. Нејзините плодни земјишта, бујна вегетација и продуктивни фарми го прават корпа за леб на Никарагва. Градот, исто така, има богата културна историја, која може да се види од многуте фестивали и традиции кои се забележуваат во текот на годината. Некои од најпознатите вклучуваат аџилак во Сан Антонио, празникот Патрон во чест на Богородица од Канделарија и карневалот Чајнадега.

Градот е дом на неколку фасцинантни знаменитости и атракции како што се Урнатините на Леон Виехо, кој е светско наследство на УНЕСКО, каде што можете да истражувате и да дознаете за колонијалната историја на градот. Покрај тоа, блискиот вулкан Козигина е атракција што мора да ја посетат љубителите на природата, нудејќи поглед на Тихиот Океан кој го одзема здивот.

Покрај историското значење и природната убавина, Чајнадега е позната и по својата вкусна кујна. Локалните јадења како Nacatamales, Enchiladas, Gallo Pinto и Vigorón се само некои од јадењата што мора да ги пробате при посета на градот. Можете исто така да пробате од локалниот рум, кој е направен од шеќерна трска и има исклучителен вкус.

Со својата комбинација на богато земјоделско наследство, живописна убавина, уникатна култура и богати кулинарски традиции, Чајнадега е одлична дестинација за патување. Без разлика дали барате културно потопување, авантура во природа или едноставно релаксирачко бегство, Chinandega има што да им понуди на сите. Посетете ја Chinandega и искусете го автентичниот животен стил на Никарагва од прва рака, и ќе видите зошто е една од највпечатливите дестинации во Централна Америка.

Популарни прашања за Чанадега

Просечните трошоци за живот во Чајнадега, Никарагва се релативно ниски во споредба со другите градови, при што трошоците за домување, намирници, транспорт и здравствена заштита се достапни.

Chinandega нуди различни популарни атракции, вклучувајќи ја црквата Сан Антонио, урнатините на Леон Виехо (светско наследство на УНЕСКО), вулканот Косигуина и прекрасните плажи на Пацификот.

Чаиндега ужива во тропска клима со топли температури во текот на целата година. Доживува влажна и сува сезона, типично со суво, сончево време од декември до април.

Chinandega се смета за релативно безбедна за туристите, но секогаш е препорачливо да се преземат неопходните мерки на претпазливост. Избегнувајте да одите сами навечер и внимавајте на вашите работи во преполни области.

Опциите за превоз во Чајнадега вклучуваат такси, автобуси и такси со мотоцикли. Велосипедите и пешачењето се исто така вообичаени начини за движење низ градот, особено во централните области.

Кога сте во Чајнадега, мора да пробате традиционални јадења од Никарагва, како што се гало пинто (ориз и грав), вигорон (јадење со јука, свински кори и зелка) и накатамали (слично на тамалите).

Chinandega има неколку меѓународни училишта кои се грижат за иселенички семејства, нудејќи двојазично образование и следејќи ги меѓународните стандарди за наставна програма.

Англискиот јазик не се зборува нашироко во Чајнадега, бидејќи шпанскиот е доминантен јазик. Сепак, некои поединци во туристичките области и услужните индустрии може да имаат основни вештини за англиски јазик.

Најдобро време за посета на Чајнадега е во сувата сезона, од декември до април, кога можете да уживате во сончево време и да учествувате во разни активности на отворено без многу врнежи.

Chinandega има неколку здравствени установи, вклучувајќи клиники и болници кои нудат голем број медицински услуги. Препорачливо е да имате патничко осигурување кое покрива медицински итни случаи при посета.