Нова Каледонија

Нова Каледонија

🇳🇨
Земја. Имаме 0 држави и 0 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Нова Каледонија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Градови во Нова Каледонија

Нема доволно податоци

Најлошото Градови во Нова Каледонија

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Нова Каледонија

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 18.18
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 82.85
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 12.41
Капучино (нормално)
$ 4.76
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.73
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 65.82
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.12
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.08
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 22.86
Гориво (1 литар)
$ 1.40
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 27,189.10
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,964.35

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.91
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 5.45
Кино (1 седиште)
$ 11.82

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 100.00
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 66.67
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 89.08
Машки кожени деловни чевли
$ 204.23

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,659.33
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 4,348.71
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 2.50

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 9.05
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 6.72
Млеко (1 литар)
$ 1.08
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.68
Бел ориз (1 кг)
$ 1.80
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 5.49
локално сирење (1 кг)
$ 13.01
Пилешко месо (1 кг)
$ 17.27
Говедско месо (1 кг)
$ 23.18
Јаболко (1 кг)
$ 3.88
Банана (1 кг)
$ 6.81
Портокал (1 кг)
$ 5.31
Домат (1 кг)
$ 6.45
Компир (1 кг)
$ 3.54
Кромид (1 кг)
$ 3.03
зелена салата (1 парче)
$ 2.50
Вода (1,5 литри)
$ 1.37
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 15.63
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 17.50

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 205.33
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 60.58

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 739.43
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 0.00

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 689.74
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 636.53
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,379.71
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,159.36

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,732.28

Детали за квалитетот на воздухот за Нова Каледонија

Метрика за квалитет на воздухот за Нова Каледонија

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Нова Каледонија Географски информации

ISO2
: NC
ISO3
: NCL
Phone Code
: +687
Currency
: XPF
Population
: 271,030 (2021)

Дознајте повеќе за Нова Каледонија

Добре дојдовте на страницата Нова Каледонија на TrustLocale.com, вашиот извор за сите работи поврзани со прегледи на недвижности и имот во оваа прекрасна островска држава во Јужен Пацифик.

Сместена во срцето на Коралното Море, Нова Каледонија е разновидна и прекрасна дестинација која привлекува посетители од целиот свет со своите тиркизни води, плажите со бел песок и бујните тропски шуми. Освен нејзините природни чуда, земјата е дом на богато културно наследство и раздвижена економија, што ја прави идеална локација за секој што сака да инвестира во недвижен имот.

Во TrustLocale.com, нудиме сеопфатна база на податоци за имоти во секој агол на Нова Каледонија, од главниот град Нумеа до оддалечените острови на архипелагот Лојалност. Без разлика дали сте на пазарот за вила на плажа, градски стан или рурален имот, ние ве покриваме.

Но, нашите услуги не застануваат само на огласи и прегледи. Ние, исто така, обезбедуваме ресурси и совети за да ви помогнеме да се движите на локалниот пазар на недвижности и да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции. Од законски барања до опции за финансирање, ние сме тука да ве засилиме на секој чекор.

Значи, без разлика дали сте првпат купувач или искусен инвеститор, дозволете TrustLocale.com да ви биде водич за светот на недвижностите во Нова Каледонија. Со нашата експертиза и посветеност на извонредноста, уверени сме дека ќе го најдете совршениот имот за да го наречете дом во овој идиличен агол на светот.

Популарни прашања за Нова Каледонија

Нова Каледонија има топла, тропска клима во текот на целата година со просечни температури кои се движат од 68°F до 84°F.

Можете да стигнете до Нова Каледонија со летање до меѓународниот аеродром Ла Тонтута, кој се наоѓа приближно 25 милји северозападно од Нумеа.

Официјалната валута на Нова Каледонија е франкот CFP. Препорачливо е да разменувате валута пред вашето патување.

Нова Каледонија нуди прекрасни атракции како што се срцето на Во, светилникот Амеди, островот Пијнс и катедралата Нумеа.

Во моментов, ограничувањата за патување варираат поради пандемијата COVID-19. Се препорачува да ги проверите најновите упатства пред да го планирате вашето патување.

Официјален јазик на Нова Каледонија е францускиот. Меѓутоа, нашироко се зборуваат и меланезиските јазици како што е Канак.

Месеците од септември до ноември и април до јуни нудат најдобро време со помалку гужви, што го прави идеално време за посета.

Нова Каледонија работи по стандардно време на Нова Каледонија (UTC+11).

Новокаледонската кујна е спој на француски, меланезиски и југоисточни азиски влијанија, со свежа морска храна, тропско овошје и уникатни вкусови.

Нова Каледонија е генерално безбедна, но секогаш се препорачува да се преземат вообичаени мерки на претпазливост. Внимавајте на вашите работи и избегнувајте изолирани области навечер.