Норвешка

Норвешка

🇳🇴
Земја. Имаме 13 држави и 668 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Норвешка

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Норвешка

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 18.84
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 94.30
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 12.23
Капучино (нормално)
$ 4.42
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 3.06

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 3.79
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 74.96
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 9.92
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.51
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 51.58
Гориво (1 литар)
$ 2.02
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 33,677.41
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 34,331.54

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 42.00
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 29.49
Кино (1 седиште)
$ 14.14

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 84.96
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 42.94
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 99.51
Машки кожени деловни чевли
$ 130.14

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 6,334.98
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 4,357.98
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 3.96

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 9.42
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 6.60
Млеко (1 литар)
$ 2.03
Свеж бел леб (500 грама)
$ 3.10
Бел ориз (1 кг)
$ 2.86
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.83
локално сирење (1 кг)
$ 10.85
Пилешко месо (1 кг)
$ 13.41
Говедско месо (1 кг)
$ 27.60
Јаболко (1 кг)
$ 2.97
Банана (1 кг)
$ 2.21
Портокал (1 кг)
$ 2.90
Домат (1 кг)
$ 4.09
Компир (1 кг)
$ 2.08
Кромид (1 кг)
$ 2.25
зелена салата (1 парче)
$ 2.42
Вода (1,5 литри)
$ 2.06
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 14.15
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 14.12

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 209.07
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.10
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 54.32

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 309.14
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,994.05

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 1,239.07
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 870.03
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,825.07
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,405.82

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 3,384.74

Детали за квалитетот на воздухот за Норвешка

Метрика за квалитет на воздухот за Норвешка

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Норвешка Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Норвешка Географски информации

ISO2
: NO
ISO3
: NOR
Phone Code
: +47
Currency
: NOK
Population
: 5,408,320 (2021)

Дознајте повеќе за Норвешка

Добредојдовте на страницата Норвешка на TrustLocale.com, вашиот водич за прекрасниот и софистициран пазар на недвижности во оваа скандинавска земја кој го одзема здивот. Со своите неверојатни природни пејзажи, високиот животен стандард и добро регулираниот пазар на недвижности, Норвешка е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат врвна можност за инвестирање.

Норвешка има стабилна економија и бунар. -регулиран пазар на недвижности, што го прави идеална дестинација за инвестирање во имот. Без разлика дали сте заинтересирани за имот што се купува за издавање, втор дом или долгорочна инвестиција, Норвешка нуди многу можности.

Една од главните предности на инвестирањето во норвешки имот е неговата репутација за стабилност и безбедност. Пазарот на недвижности во земјата е добро регулиран, обезбедувајќи им на инвеститорите доверба во нивните трансакции. Дополнително, Норвешка има голема побарувачка за имоти за изнајмување, особено во популарните области, кои можат да понудат атрактивни приноси за изнајмување.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме сигурни и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Норвешка. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Ние сме посветени да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Норвешка.

Без разлика дали сте заинтересирани за космополитскиот град Осло, шармантните градови Берген и Трондхајм или величествените фјордови во западна Норвешка , Страницата на Норвешка на TrustLocale.com има се што треба да знаете за вашата инвестиција во имот да биде успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Норвешка е врвен избор за инвеститори во имот кои бараат врвна можност за инвестирање.

Популарни прашања за Норвешка

Норвешка е позната по своите прекрасни градови, како што се Осло, Берген, Ставангер и Тромсо, кои нудат уникатни културни искуства и пејзажи кои го одземаат здивот.

Најдобро време за посета на Норвешка е во текот на летните месеци од јуни до август, кога времето е благо, а деновите се долги, што овозможува активности на отворено и истражување на фјордовите.

Норвешка е позната по своите природни чуда како што се Гејрангерфјорд, Тролтунга и Северната светлина. Не пропуштајте да ги истражувате живописните градови и шармантните села.

Да, Норвешка нуди одлични можности да се види хипнотизирачката поларна светлина, особено во северните делови како Тромсо и островите Лофотен, во текот на зимските месеци.

Норвешка е рај за ентузијасти на отворено. Можете да се препуштите на планинарење, скијање, сноуборд, санкање со кучиња, крстарења со фјорд, кајак, па дури и гледање китови долж норвешкиот брег.

Да, Норвешка е позната по високите трошоци за живот, што во превод значи релативно високи патни трошоци. Сепак, уникатните искуства и неверојатната природа прават да вреди да се инвестира.

Барањата за виза за Норвешка зависат од вашата националност. Граѓаните на многу земји можат да ја посетат Норвешка без визи за туристички цели до 90 дена. Проверете кај норвешката амбасада за конкретни барања.

Официјалната валута на Норвешка е норвешката круна (NOK). Погрижете се да ја замените вашата валута во NOK или да користите кредитни/дебитни картички широко прифатени во земјата.

Да, англискиот јазик е широко зборуван и разбирлив во Норвешка, особено во туристичките области и поголемите градови. Норвежаните генерално течно зборуваат англиски, што ја олеснува комуникацијата за посетителите.

Норвешката кујна нуди вкусни јадења од морска храна, месо од ирваси, традиционален сув лосос (гравлаки), леб (лефсе) и разни млечни производи како бруност (кафено сирење) кои вреди да се пробаат.