Град Вестминстер

Град Вестминстер

Град во Обединето Кралство. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Обединето Кралство
0.0
(0 критики)

Увид за Град Вестминстер

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Град Вестминстер

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Град Вестминстер

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Град Вестминстер

Овие податоци се наследени од Обединето Кралство, не припаѓаат на Град Вестминстер.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 18.64
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 74.51
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 8.66
Капучино (нормално)
$ 3.92
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.13

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 3.09
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 85.80
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.77
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.56
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 21.81
Гориво (1 литар)
$ 1.91
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 32,624.80
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 30,509.20

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 40.53
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 13.91
Кино (1 седиште)
$ 12.51

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 79.58
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 39.36
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 91.73
Машки кожени деловни чевли
$ 93.90

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 6,243.29
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 4,585.36
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 5.61

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 5.60
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 4.10
Млеко (1 литар)
$ 1.51
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.51
Бел ориз (1 кг)
$ 1.96
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.57
локално сирење (1 кг)
$ 8.56
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.09
Говедско месо (1 кг)
$ 12.85
Јаболко (1 кг)
$ 2.63
Банана (1 кг)
$ 1.42
Портокал (1 кг)
$ 2.63
Домат (1 кг)
$ 3.24
Компир (1 кг)
$ 1.40
Кромид (1 кг)
$ 1.31
зелена салата (1 парче)
$ 0.96
Вода (1,5 литри)
$ 1.32
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 9.61
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 16.29

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 307.65
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 38.88

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 1,508.27
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 17,829.57

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 1,309.35
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 1,060.46
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 2,161.81
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,654.17

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,945.33

Град Вестминстер Географски информации

Дознајте повеќе за Град Вестминстер

Добредојдовте во градот Вестминстер, една од најпознатите иконски области во срцето на Лондон, Велика Британија. Оваа живописна и раздвижена област позната по својата богата историја, разновидна заедница и светски познати знаменитости, мора да ја посетат сите туристи и локални жители.

Прво, да разговараме за обележјата. Градот Вестминстер е дом на некои од најпознатите знаменитости и туристички атракции во ОК, вклучувајќи ги домовите на парламентот, Биг Бен, Вестминстерската опатија, Бакингемската палата и плоштадот Трафалгар. Без разлика дали сте заинтересирани за политика, историја или само разгледување знаменитости, овие знаменитости нудат поглед во фасцинантното минато и сегашност на ОК.

Што се однесува до заедницата, градот Вестминстер е добро познат по својата различност. Тоа е топење на култури, јазици и традиции, што го прави одлично место за доживување на обичаите од целиот свет. Ќе најдете широк спектар на ресторани, продавници и настани низ областа, од кои сите нудат уникатен поглед во разновидната заедница што го нарекува Вестминстер дом.

За оние кои ја сакаат уметноста, градот Вестминстер е културен центар. Од Националната галерија до театрите во Вест Енд, секогаш нешто се случува на уметничката сцена. Има и многу музеи, галерии и изложби за истражување, од Тејт Британија до воените соби Черчил.

Се разбира, ниту една посета на градот Вестминстер не би била целосна без искусување на градските паркови и градини. Хајд Парк, Паркот Сент Џејмс и Грин Парк нудат многу неопходен одмор од метежот и вревата на градскиот живот. Тие се исто така одлични места за релаксација, игра и уживање во природата, а сето тоа додека се гледа убавината на хоризонтот на Лондон.

Накратко, Градот Вестминстер е дестинација што мора да ја посети секој што сака да ја истражи богатата историја, култура и заедница на ОК. Со познати знаменитости, разновидни населби и безброј атракции, секогаш има нешто ново да се открие во овој фасцинантен дел од Лондон. Затоа, без разлика дали сте турист или локален жител, дојдете и истражете го градот Вестминстер сами!

Популарни прашања за Град Вестминстер

Од средината на 2020 година, проценетото население на Град Вестминстер е приближно 261.317.

Градот Вестминстер е дом на иконските знаменитости како Биг Бен, Бакингемската палата и Вестминстерската опатија.

Градот Вестминстер е познат по своите различни населби, вклучувајќи ги Мејфер, Сохо и Ковент Гарден.

Главните атракции во градот Вестминстер ги вклучуваат Националната галерија, плоштадот Трафалгар и домовите на парламентот.

Просечната цена на имотот во градот Вестминстер е висока, а имотите често надминуваат 1 милион фунти.

Градот Вестминстер нуди широк спектар на опции за кујна, вклучувајќи британска, италијанска, индиска и јапонска.

Градот Вестминстер може да се пофали со неколку паркови и зелени површини, како што се Хајд Парк, Паркот Сент Џејмс и Кенсингтон Гарденс.

Градот Вестминстер има одлични мрежи за јавен превоз, вклучувајќи го лондонското метро и различни автобуски линии.

Градот Вестминстер доживува умерена поморска клима која се карактеризира со благи зими и умерени лета.

Градот Вестминстер има реномирани трговски области како Оксфорд Стрит, Регент Стрит и Бонд Стрит.