Оман

Оман

🇴🇲
Земја. Имаме 13 држави и 28 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.

Увид за Оман

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Оман

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 5.20
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 26.12
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.44
Капучино (нормално)
$ 4.71
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.77

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.30
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 57.38
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.91
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.82
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 12.13
Гориво (1 литар)
$ 0.62
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 22,659.40
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,520.98

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 46.59
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 29.84
Кино (1 седиште)
$ 9.09

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 44.49
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.49
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 82.59
Машки кожени деловни чевли
$ 72.31

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,618.51
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,025.82
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.70

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 10.39
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 9.38
Млеко (1 литар)
$ 1.82
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.15
Бел ориз (1 кг)
$ 1.80
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.39
локално сирење (1 кг)
$ 5.70
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.12
Говедско месо (1 кг)
$ 8.92
Јаболко (1 кг)
$ 2.27
Банана (1 кг)
$ 1.76
Портокал (1 кг)
$ 1.76
Домат (1 кг)
$ 1.18
Компир (1 кг)
$ 0.97
Кромид (1 кг)
$ 0.91
зелена салата (1 парче)
$ 1.10
Вода (1,5 литри)
$ 0.54
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 18.21
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 5.79

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 102.98
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.12
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 76.32

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 191.87
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,849.17

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 550.96
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 380.25
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 971.45
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 679.69

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,174.12

Детали за квалитетот на воздухот за Оман

Метрика за квалитет на воздухот за Оман

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Оман Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Оман Географски информации

ISO2
: OM
ISO3
: OMN
Phone Code
: +968
Currency
: OMR
Population
: 4,520,471 (2021)

Дознајте повеќе за Оман

Добре дојдовте на страницата на TrustLocale.com во Оман, ваш водич за луксузниот и мирен пазар на недвижности во оваа прекрасна земја лоцирана на Блискиот Исток. Со своите прекрасни природни пејсажи, богатото културно наследство и стабилната економија, Оман е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат врвна можност за инвестирање.

Оман има стабилна економија и добро регулиран пазар на недвижности. , што го прави идеална дестинација за инвестирање во имот. Без разлика дали сте заинтересирани за имот што се купува за издавање, втор дом или долгорочна инвестиција, Оман нуди многу можности.

Една од главните предности на инвестирањето во имот во Оман е нејзиниот потенцијал за силни капитални добивки. Пазарот на недвижности во земјата покажа постојан раст со текот на годините, а со голема побарувачка за имот во популарните области, често има недостиг од понуда. Дополнително, Оман има добро развиен пазар за изнајмување, особено во големите градови како Мускат, кој може да понуди атрактивни приноси за изнајмување.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме веродостојни и транспарентни информации за реалната пазар на имот во Оман. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Оман.

Без разлика дали сте заинтересирани за луксузните вили на Мускат, живописната убавина на планините или мирните плажи на Салалах, Home Страницата на Trust во Оман има сè што треба да знаете за да ја направите вашата инвестиција во имот успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Оман е врвен избор за инвеститорите во имот кои бараат врвна можност за инвестирање на Блискиот Исток.

Популарни прашања за Оман

Мускат, Салалах, Низва и Сур се меѓу популарните градови за посета во Оман.

Валутата што се користи во Оман е Омански риал (OMR).

Официјалниот јазик на Оман е арапски, но англискиот е широко зборуван и разбирлив.

Најдобро време за посета на Оман е во текот на зимските месеци од ноември до февруари кога времето е пријатно.

Да, на повеќето посетители им е потребна виза за да влезат во Оман. Сепак, одредени националности се подобни за безвизен влез или виза при пристигнувањето.

Некои популарни туристички атракции во Оман ги вклучуваат Големата џамија Султан Кабус, Вахиба Сандс, Џабал Шамс и Мутрах Сук.

Оманската кујна е спој на арапски, персиски, индиски и африкански влијанија, при што се популарни јадења како шува, биријани и машуаи.

Да, Оман се смета за безбедна земја за патниците. Стапката на криминал е ниска, а локалното население е познато по гостопримството и пријателството.

Почитувајќи ги исламските традиции, препорачливо е да се облекувате скромно, особено на јавни места. Исто така, вообичаено е да се поздравуваат луѓето со „ас-селаму алејкум“ и да се вадат чевлите пред да влезат во нечиј дом.

Оман има добро развиен транспортен систем, со опции како такси, автобуси и изнајмување автомобили достапни за патување во и меѓу градовите.