Ал Батина Север

Ал Батина Север

Град во Оман. Имаме 6 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Оман
0.0
(0 критики)

Увид за Ал Батина Север

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Ал Батина Север

Овие податоци се наследени од Оман, не припаѓаат на Ал Батина Север.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 5.20
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 26.11
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.43
Капучино (нормално)
$ 4.71
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.77

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.30
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 57.35
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.91
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.82
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 12.15
Гориво (1 литар)
$ 0.62
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 22,658.74
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,514.70

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 46.56
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 29.85
Кино (1 седиште)
$ 9.09

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 44.49
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.47
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 82.64
Машки кожени деловни чевли
$ 72.26

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,616.64
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,024.12
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.70

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 10.39
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 9.38
Млеко (1 литар)
$ 1.82
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.15
Бел ориз (1 кг)
$ 1.81
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.39
локално сирење (1 кг)
$ 5.71
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.13
Говедско месо (1 кг)
$ 8.92
Јаболко (1 кг)
$ 2.27
Банана (1 кг)
$ 1.76
Портокал (1 кг)
$ 1.76
Домат (1 кг)
$ 1.18
Компир (1 кг)
$ 0.97
Кромид (1 кг)
$ 0.91
зелена салата (1 парче)
$ 1.10
Вода (1,5 литри)
$ 0.54
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 18.21
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 5.79

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 102.98
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.12
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 76.34

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 191.80
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,856.81

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 550.94
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 380.48
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 971.98
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 680.39

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,173.42

Ал Батина Север Географски информации

Дознајте повеќе за Ал Батина Север

Добредојдовте во Ал Батина Север - крајбрежен регион лоциран во северниот дел на Оман. Тоа е регион кој ја докажува својата вредност во однос на мирното опкружување, неверојатното крајбрежје и богатото културно наследство. Овој скриен скапоцен камен на Оман е совршена дестинација за одмор за оние кои сакаат да избегаат од метежот и вревата на големите градови.

Локалните жители на Ал Батина Север се познати по гостопримството и пријателството, пречекувајќи ги посетителите со раширени раце и прават да се чувствуваат како дома. Тие се држат до нивниот традиционален начин на живот и имаат длабоки корени во земјоделството и риболовот.

Регионот има неколку импресивни локалитети на наследство, вклучувајќи ја и тврдината Нахл, која датира од 17 век; стои висок наспроти блиските планини и нуди прекрасен поглед на палмите околу него. Друга значајна атракција е тврдината Рустак, импозантна градба која издржала векови на битки и инвазии и останува еден од највпечатливите архитектонски подвизи во регионот.

Една од најуникатните карактеристики на Ал Батина Север е неговото неверојатно крајбрежје. Плажите овде се релативно недопрени, со кристално чисти води, златни песочни дини и изобилство на морски свет, што го прави рај за љубителите на нуркањето и нуркањето.

Освен плажите, регионот има и некои исклучителни пешачки патеки. Планините Хаџар величествено се издигнуваат зад крајбрежните градови, обезбедувајќи хипнотизирачки погледи на различниот пејзаж на регионот.

Кујната на Ал Батина Норт е спој на традиционални омански деликатеси и влијанија од блиските арапски и азиски земји. Морската храна е основна храна овде, а повеќето од традиционалните јадења содржат свежа риба и школки.

Без разлика дали сте љубител на природата, љубител на историјата или едноставно барате мирно одморалиште, Al Batinah North има што да им понуди на сите. Затоа, спакувајте ги куферите и упатете се во овој тивок регион за незаборавен одмор.

Популарни прашања за Ал Батина Север

Населението на Ал Батина Север, Оман е приближно xxx, xxx.

Некои популарни населби во Ал Батина Север, Оман вклучуваат xxx, xxx и xxx.

Северен Ал Батина, Оман е познат по своите зачудувачки плажи, историските тврдини како што се xxx и xxx, и живиот Souq xxx.

Просечната цена на имотот во Ал Батина Север, Оман е околу xxx, xxx омански риали.

Имотот во Ал Батина Север, Оман се движи од луксузни вили на плажа до модерни апартмани во центарот на градот.

Некои врвни училишта во Ал Батина Север, Оман вклучуваат xxx, xxx и xxx.

Ал Батина Север, Оман нуди низа здравствени установи, вклучувајќи ххх, ххх и ххх болници.

Северен Ал Батина, Оман има топла пустинска клима со исклучително топли лета и благи зими.

Жителите во Ал Батина Север, Оман можат да го користат јавниот превоз како автобуси и такси, како и приватни автомобили.

Да, Ал Батина Север, Оман има неколку трговски центри, вклучувајќи xxx, xxx и xxx, кои нудат широк спектар на опции за малопродажба.