Регион Ал Батина

Регион Ал Батина

Град во Оман. Имаме 4 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.

Увид за Регион Ал Батина

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Регион Ал Батина

Овие податоци се наследени од Оман, не припаѓаат на Регион Ал Батина.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 5.20
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 26.11
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.45
Капучино (нормално)
$ 4.71
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.77

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.30
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 57.42
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.91
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.82
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 12.10
Гориво (1 литар)
$ 0.62
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 22,661.09
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,529.08

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 46.60
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 29.84
Кино (1 седиште)
$ 9.09

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 44.49
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.51
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 82.51
Машки кожени деловни чевли
$ 72.37

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,621.31
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,028.15
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.70

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 10.39
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 9.38
Млеко (1 литар)
$ 1.82
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.15
Бел ориз (1 кг)
$ 1.80
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.39
локално сирење (1 кг)
$ 5.70
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.13
Говедско месо (1 кг)
$ 8.92
Јаболко (1 кг)
$ 2.27
Банана (1 кг)
$ 1.76
Портокал (1 кг)
$ 1.76
Домат (1 кг)
$ 1.18
Компир (1 кг)
$ 0.97
Кромид (1 кг)
$ 0.91
зелена салата (1 парче)
$ 1.09
Вода (1,5 литри)
$ 0.54
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 18.21
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 5.79

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 102.96
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.12
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 76.29

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 191.94
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,838.35

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 550.88
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 379.92
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 970.68
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 678.76

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,174.88

Регион Ал Батина Географски информации

Дознајте повеќе за Регион Ал Батина

Регионот Ал Батина е еден од најубавите и најпросперитетните региони лоциран во северниот дел на Оман. Познат по своето неверојатно крајбрежје, недопрените плажи, нерамните планини и богатото културно наследство, регионот Ал Батина е совршена дестинација за туристите кои бараат уникатно искуство.

Регионот е преполн со неколку живописни градови и села, од кои секој нуди различно искуство. Рустак, еден од најпопуларните градови во регионот, е дом на неколку историски тврдини, топли извори и традиционални пазари. Посетителите можат да го истражуваат прекрасниот замок Ал Хазм, да пешачат во селото Вакан или да уживаат во природните топли извори на Аин Ал Касфа за време на нивната посета на регионот.

Крајбрежните градови и села во регионот како Сохар, Шинас и Барка се благословени со кристално чисти води, осамени заливи и изобилство на морски живот. Нуркање, риболов, нуркање и гледање делфини се некои од популарните активности на кои посетителите можат да им се препуштат за време на нивната посета на регионот Ал Батина.

Освен по природните убавини, регионот е познат и по своето богато културно наследство. Посетителите можат да ги истражуваат традиционалните пазари, џамии и музеи за да дознаат повеќе за историјата и културата на регионот. Пазарот Ал Рустак е особено популарен меѓу посетителите поради рачно изработените занаети, зачините и керамиката.

Регионот Ал Батина е исто така познат по својата вкусна кујна. Традиционалните јадења во регионот како Шува, бавно варено јагнешко јадење и Мачбус, јадење со зачинет ориз, мора да се пробаат. Посетителите можат да се препуштат на шолја традиционално оманско кафе или да уживаат во некои датуми за време на нивната посета.

Како заклучок, регионот Ал Батина е скриен скапоцен камен во Оман, кој нуди нешто за секого. Од неговата природна убавина, културно наследство до вкусна храна, посетителите сигурно ќе имаат незаборавно искуство за време на нивната посета на овој прекрасен регион.

Популарни прашања за Регион Ал Батина

Регионот Ал Батина се наоѓа во североисточниот дел на Оман, долж Оманскиот Залив. Познат е по својата разновидна географија, која се карактеризира со планини, крајбрежни рамнини и плодни долини.

Некои од поголемите градови во регионот Ал Батина ги вклучуваат Сохар, Барка, Рустак и Сахам. Овие градови се познати по нивното историско значење, раздвижените пазари и богатото културно наследство.

Регионот Ал Батинах нуди низа атракции, вклучувајќи ја тврдината Сохар, тврдината Рустак, плажата Ал Савади, замокот Ал Хазм и селото Баит Наам. Овие локалитети ја прикажуваат историската и природна убавина на регионот.

Регионот Ал Батина доживува топла пустинска клима. Летата се жешки со високи температури, додека зимите се релативно благи. Регионот добива минимални врнежи во текот на годината.

Регионот Ал Батина е познат по своите енергични економски активности. Главните индустрии вклучуваат земјоделство, риболов, производство и логистика. Во регионот се наоѓа и индустриското пристаниште Сохар, клучен двигател на економскиот раст.

Регионот Ал Батинах нуди низа образовни можности. Тој е дом на неколку универзитети, колеџи и центри за стручна обука, обезбедувајќи образование во различни дисциплини на студентите во регионот.

Транспортот во регионот Ал Батина е добро развиен. Регионот го опслужува мрежа на патишта што поврзуваат различни градови. Дополнително, услугите за јавен превоз, такси и изнајмување автомобили се достапни во урбаните средини.

Регионот Ал Батина има богато културно наследство. Традиционалните практики, како што се народната музика, танцот и занаетите сè уште се зачувани. Фестивалите и прославите во регионот, како фестивалот Ал Шавахиф, ги прикажуваат локалните традиции.

Регионот Ал Батинах нуди различни традиционални омански јадења. Некои познати јадења вклучуваат Shuwa, Majboos, Harees, Mashuai и Omani Halwa. Овие кулинарски задоволства го одразуваат кулинарското наследство на регионот.

Регионот Ал Батинах нуди низа опции за сместување, вклучувајќи луксузни хотели, одморалишта, куќи за гости и буџетски опции. Посетителите можат да најдат соодветни места за престој во поголемите градови како Сохар и Барка.