Регион Аш Шаркија

Регион Аш Шаркија

Град во Оман. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.

Увид за Регион Аш Шаркија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Регион Аш Шаркија

Најлошото Населби во Регион Аш Шаркија

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Регион Аш Шаркија

Овие податоци се наследени од Оман, не припаѓаат на Регион Аш Шаркија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 5.20
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 26.11
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.45
Капучино (нормално)
$ 4.72
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.77

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.30
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 57.43
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.91
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.82
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 12.10
Гориво (1 литар)
$ 0.62
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 22,661.42
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,530.66

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 46.60
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 29.84
Кино (1 седиште)
$ 9.09

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 44.48
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.52
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 82.50
Машки кожени деловни чевли
$ 72.38

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,621.86
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,028.60
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.70

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 10.39
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 9.38
Млеко (1 литар)
$ 1.82
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.15
Бел ориз (1 кг)
$ 1.80
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.39
локално сирење (1 кг)
$ 5.69
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.13
Говедско месо (1 кг)
$ 8.92
Јаболко (1 кг)
$ 2.27
Банана (1 кг)
$ 1.76
Портокал (1 кг)
$ 1.76
Домат (1 кг)
$ 1.18
Компир (1 кг)
$ 0.97
Кромид (1 кг)
$ 0.91
зелена салата (1 парче)
$ 1.09
Вода (1,5 литри)
$ 0.54
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 18.21
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 5.79

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 102.95
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.12
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 76.29

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 191.96
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,836.17

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 550.87
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 379.85
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 970.53
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 678.58

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,174.94

Регион Аш Шаркија Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

 • 4.9
  Sur
  2023-10-21 09:00:36
 • 5.3
  Sur
  1971-03-03 04:15:58
 • 5.5
  Sur
  1939-02-25 07:05:24

Најдобри Населби во Регион Аш Шаркија

Најлоши 7+ зони на земјотреси

Регион Аш Шаркија Географски информации

Дознајте повеќе за Регион Аш Шаркија

Добредојдовте на страницата Ash Sharqiyah Region, Оман на TrustLocale.com! Сместено во источниот дел на Оман, Аш Шаркија е познат по своите прекрасни природни пејзажи, антички тврдини и места на културно наследство. Регионот е составен од неколку градови, од кои секој нуди уникатно искуство за посетителите.

Еден од најпопуларните градови во Аш Шаркија е Сур, кој е познат по традиционалните чамци со чамци и живописните пазари. Посетителите можат да го истражат поморскиот музеј Сур, кој дава увид во историјата на поморството на градот. Резерватот за желки Рас Ал Џинз, кој се наоѓа веднаш надвор од Сур, е уште една атракција што мора да се види. Тоа е место за гнездење на зелените морски желки, што го прави омилено место меѓу љубителите на природата.

Друг град кој вреди да се посети е Ибра, познат по своите историски тврдини, сукови и традиционални куќи од кал. Неделниот пазар во градот е главна атракција каде посетителите можат да ја искусат локалната култура и да купат уникатни сувенири.

Аш Шаркија е дом и на Вахиба Сандс, огромна пустинска област популарна за авантуристички активности, како што се фрлање дини, пескарење и кампување. Пустината има прекрасни пејзажи, а посетителите можат да го искусат традиционалниот бедуински начин на живот со престој во пустински камп.

За оние кои се заинтересирани за историјата, античкиот град Калхат е задолжително да го посетат. Некогаш важен трговски град, во Калхат се сместени урнатините на џамијата од 13 век и Светско наследство на УНЕСКО - гробот на Биби Маријам.

Ash Sharqiyah е исто така познат по својата богата кулинарска култура. Оманската кујна содржи уникатен спој на зачини, билки и маринади, што ја прави задолжителна проба за љубителите на храната. Регионот нуди низа опции за јадење, од традиционални омански кафулиња до ресторани од светска класа.

Генерално, Ash Sharqiyah е извонредна дестинација која нуди спој на историја, култура и природна убавина. Без разлика дали сте авантуристи или љубители на историјата, Ash Sharqiyah има што да му понуди на секој посетител. Започнете да го планирате вашето патување уште денес и искусете ги чудата на овој регион!

Популарни прашања за Регион Аш Шаркија

Главните градови во регионот Еш Шаркија, Оман ги вклучуваат Сур, Ибра, Ал Камил Вал Вафи и Бидија.

Регионот Аш Шаркија, Оман има топла пустинска клима со екстремно високи температури во лето и благи зими.

Регионот Аш Шаркија, Оман е дом на прекрасни атракции како што се Вахиба Сандс, Вади Шаб, резерватот за желки Рас Ал Џинз и поморскиот музеј Сур.

Посетителите можат да уживаат во активности како што се фрлање дини, јавање камили, кампување, нуркање и истражување на историски тврдини во регионот Аш Шаркија, Оман.

Локалната кујна во регионот Аш Шаркија, Оман е позната по вкусните јадења од морска храна, традиционалната оманска кујна како шува и арапското кафе.

Да, регионот Аш Шаркија, Оман слави различни традиционални фестивали, вклучувајќи го Еид Ал Фитр, Националниот ден и фестивалот на наследството на Оман.

Регионот Аш Шаркија, Оман е добро поврзан по пат. Посетителите можат да стигнат до регионот со автомобил, такси или јавни автобуси од поголемите градови како Мускат.

Да, регионот Аш Шаркија, Оман се смета за безбеден за туристите. Сепак, секогаш е препорачливо да се следат општите безбедносни мерки и да се почитуваат локалните обичаи.

Најдобро време за посета на регионот Аш Шаркија, Оман е во текот на зимските месеци од ноември до март, кога температурите се поблаги за активности на отворено.

Регионот Ash Sharqiyah, Оман нуди низа сместувачки капацитети, вклучувајќи луксузни хотели, одморалишта, пустински кампови и буџетски куќи за гости кои одговараат на различни преференции и буџети.