Мазовско војводство

Мазовско војводство

Град во Полска. Имаме 363 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Полска
0.0
(0 критики)

Увид за Мазовско војводство

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Мазовско војводство

Овие податоци се наследени од Полска, не припаѓаат на Мазовско војводство.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 8.79
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 40.16
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.53
Капучино (нормално)
$ 3.18
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.79

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.09
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 29.83
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.01
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.75
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 10.13
Гориво (1 литар)
$ 1.67
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 29,859.41
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,167.99

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 33.34
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 18.30
Кино (1 седиште)
$ 7.03

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 79.60
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 38.08
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 84.43
Машки кожени деловни чевли
$ 96.42

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,932.47
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,800.92
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 7.01

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.47
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.54
Млеко (1 литар)
$ 0.95
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.19
Бел ориз (1 кг)
$ 1.41
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.95
локално сирење (1 кг)
$ 8.69
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.13
Говедско месо (1 кг)
$ 11.02
Јаболко (1 кг)
$ 0.94
Банана (1 кг)
$ 1.57
Портокал (1 кг)
$ 1.67
Домат (1 кг)
$ 2.59
Компир (1 кг)
$ 0.79
Кромид (1 кг)
$ 1.17
зелена салата (1 парче)
$ 1.17
Вода (1,5 литри)
$ 0.61
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.31
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.65

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 258.36
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 14.76

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 330.44
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,967.24

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 795.81
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 620.21
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,315.65
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,009.57

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,370.57

Мазовско војводство Географски информации

Дознајте повеќе за Мазовско војводство

Масовското војводство е провинција лоцирана во срцето на Полска, опфаќајќи го главниот град на земјата Варшава. Со население од над пет милиони, таа е најнаселената покраина во Полска и раздвижен центар на активности.

Познато по својата богата историја и културно наследство, Масовското војводство е дом на бројни средновековни замоци, цркви и палати, секој со своја уникатна приказна за раскажување. Посетителите можат да го истражуваат готскиот замок во Черск, барокната палата во Виланов или прекрасниот манастир во Плок, да наведеме само неколку.

Покраината е исто така позната по својата природна убавина, со мноштво паркови, езера и шуми кои го опкружуваат пејзажот. Посетителите можат да пешачат низ живописната шума Кампинос или да пловат по мирните води на езерото Зегрзе, додека љубителите на дивиот свет можат да набљудуваат ретки птици и животни во нивното природно живеалиште во Националниот парк Бибрза.

Масовското војводство е исто така центар на културата и трговијата, со бројни музеи, галерии и театри кои го прикажуваат најдоброто од полската уметност и култура. Покраината може да се пофали со неколку универзитети, истражувачки институти и технолошки паркови од светска класа, што ја прави центар на иновации и интелектуални активности.

Посетителите на масовското војводство можат да се препуштат и на познатите кулинарски задоволства во покраината, кои вклучуваат традиционални полски јадења како што се пиероги, киелбаса и журек. Покраината е дом на просперитетна сцена на занаетчиско пиво, со бројни микропивари и пабови кои служат вкусни, локално сварени пива.

Без разлика дали сте љубител на историјата, љубител на природата или љубител на храна, масовското војводство има што да им понуди на сите. Со своето богато културно наследство, неверојатна природна убавина и живописни модерни удобности, таа е навистина провинција што вреди да се посети.

Популарни прашања за Мазовско војводство

Населението на масовското војводство во Полска е над 5 милиони луѓе, што го прави најнаселен регион во земјата.

Главните градови во масовското војводство вклучуваат Варшава, главниот град на Полска, како и Лоѓ, Радом и Плок.

Масовското војводство зафаќа површина од околу 35.558 квадратни километри, што го прави најголемото војводство во Полска.

Масовското војводство доживува умерена клима со умерено студени зими и топли лета, под влијание на неговата внатрешна локација.

Масовското војводство е дом на бројни атракции, вклучувајќи го историскиот Стар град Варшава, палатата Виланов и Кралскиот замок.

Некои традиционални јадења на масовското војводство вклучуваат зурек (супа од кисела 'рж), пиероги (кнедли) и бигос (ловечка чорба).

Варшава служи како главен транспортен центар во Масовското војводство, со добро поврзани аеродроми, железнички станици и широк систем за јавен транспорт.

Да, Масовското војводство има добро развиена инфраструктура која содржи мрежа од автопати, железници и објекти за јавен превоз.

Масовското војводство е дом на неколку универзитети, вклучувајќи ги Универзитетот во Варшава, Универзитетот за технологија во Варшава и Медицинскиот универзитет во Варшава.

Генерално, Масовското војводство се смета за безбедно за туристите. Сепак, препорачливо е да преземете заеднички безбедносни мерки и да бидете свесни за вашата околина.