Португалија

Португалија

🇵🇹
Земја. Имаме 20 држави и 1313 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Португалија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Португалија

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 10.70
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 43.18
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 8.35
Капучино (нормално)
$ 1.84
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.66

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.10
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 42.98
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.79
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.85
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 16.32
Гориво (1 литар)
$ 1.93
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 31,690.27
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 34,691.29

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 38.89
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 13.31
Кино (1 седиште)
$ 8.01

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 79.78
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 34.13
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 77.26
Машки кожени деловни чевли
$ 88.45

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,389.88
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,241.33
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.31

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.51
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.67
Млеко (1 литар)
$ 0.99
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.48
Бел ориз (1 кг)
$ 1.45
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.93
локално сирење (1 кг)
$ 10.49
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.29
Говедско месо (1 кг)
$ 12.55
Јаболко (1 кг)
$ 2.12
Банана (1 кг)
$ 1.35
Портокал (1 кг)
$ 1.71
Домат (1 кг)
$ 2.35
Компир (1 кг)
$ 1.54
Кромид (1 кг)
$ 1.80
зелена салата (1 парче)
$ 1.45
Вода (1,5 литри)
$ 0.73
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.00
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 5.74

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 120.63
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.19
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 39.63

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 424.82
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 9,783.52

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 989.00
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 762.12
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,758.88
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,271.29

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,129.96

Детали за квалитетот на воздухот за Португалија

Метрика за квалитет на воздухот за Португалија

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Португалија Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Португалија Географски информации

ISO2
: PT
ISO3
: PRT
Phone Code
: +351
Currency
: EUR
Population
: 10,325,147 (2021)

Дознајте повеќе за Португалија

Добредојдовте на страницата на TrustLocale.com во Португалија, ваш водич за сончевиот и жив пазар на недвижности во оваа прекрасна јужноевропска земја. Со својата топла клима, прекрасните крајбрежја и богатото културно наследство, Португалија е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститори од целиот свет.

Португалија има растечка економија и добро регулиран пазар на недвижности, што го прави тоа. тоа е идеална дестинација за инвестирање во имот. Без разлика дали сте заинтересирани за имот што се купува за издавање, втор дом или долгорочна инвестиција, Португалија нуди многу можности.

Една од главните предности на инвестирањето во португалски имот е неговиот потенцијал за силни приноси за изнајмување. Земјата има силен пазар за изнајмување, со атрактивни поврати, особено во популарните области. Дополнително, Португалија има добро воспоставена туристичка индустрија, која може да понуди атрактивни приноси за изнајмување.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме сигурни и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Португалија. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Португалија.

Без разлика дали сте заинтересирани за космополитскиот град Лисабон, сончевиот регион Алгарве или историскиот град Порто, Португалија на TrustLocale.com страницата има сè што треба да знаете за вашата инвестиција во имот да биде успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Португалија е врвен избор за инвеститорите во имот од целиот свет.

Популарни прашања за Португалија

Трошоците за живот во Португалија се генерално пониски отколку во многу други европски земји, со пристапни цени за сместување, храна и превоз.

Португалија ужива медитеранска клима со благи зими и топли лета. Очекувајте многу сонце во текот на годината, што го прави атрактивна дестинација.

Официјален јазик на Португалија е португалскиот. Нашироко се зборува и англискиот јазик, особено во туристичките области и од помладите генерации.

Португалија нуди разновиден спектар на атракции, вклучувајќи ги историските области на Лисабон и Порто, прекрасните плажи на Алгарве и прекрасната долина Дуро.

Да, Португалија има добро развиен здравствен систем со јавни и приватни опции. Пристапот до квалитетна медицинска нега е лесно достапен за жителите и посетителите.

Португалија има ефикасен транспортен систем, вклучувајќи добро поврзана мрежа од возови, автобуси и метро во поголемите градови. Такси и услуги за споделување на возење се исто така лесно достапни.

Португалската кујна е позната по своите вкусни јадења, како што се бакалхау (солен бакалар), pastéis de nata (курви со крем) и пири-пири пилешко. Свежата морска храна е исто така широко уживана.

Во Португалија, вообичаено е да се поздравува со ракување и да се користат љубезни фрази како „obrigado“ (благодарам) и „por favor“ (ве молам). Давањето бакшиш околу 10% е вообичаено во рестораните.

За посетители од многу земји, потребна е Шенген виза за влез во Португалија. Граѓаните на некои земји може да бидат ослободени од ова барање. Проверете кај португалската амбасада за конкретни детали.

Португалија се смета за една од најбезбедните земји во светот. Како и секоја друга дестинација, треба да се преземат основни мерки на претпазливост, но генерално, таа е безбедна и добредојдена земја за туристите.