Романија

Романија

🇷🇴
Земја. Имаме 42 држави и 8081 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Романија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Романија

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 9.04
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 42.94
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.44
Капучино (нормално)
$ 2.61
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.78

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.65
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 19.42
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.70
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.65
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.53
Гориво (1 литар)
$ 1.57
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 25,189.01
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 25,485.28

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 40.98
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 17.63
Кино (1 седиште)
$ 6.54

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 63.31
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.32
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 72.79
Машки кожени деловни чевли
$ 85.39

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,069.18
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,503.73
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 7.08

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.15
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.32
Млеко (1 литар)
$ 1.50
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.14
Бел ориз (1 кг)
$ 1.68
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.13
локално сирење (1 кг)
$ 8.27
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.34
Говедско месо (1 кг)
$ 10.05
Јаболко (1 кг)
$ 1.06
Банана (1 кг)
$ 1.53
Портокал (1 кг)
$ 1.50
Домат (1 кг)
$ 1.96
Компир (1 кг)
$ 0.88
Кромид (1 кг)
$ 0.97
зелена салата (1 парче)
$ 0.84
Вода (1,5 литри)
$ 0.74
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.47
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 5.41

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 143.03
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.06
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.02

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 413.52
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,741.13

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 434.28
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 324.21
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 727.01
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 529.87

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 825.48

Детали за квалитетот на воздухот за Романија

Метрика за квалитет на воздухот за Романија

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Романија Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Романија Географски информации

ISO2
: RO
ISO3
: ROU
Phone Code
: +40
Currency
: RON
Population
: 19,119,880 (2021)

Дознајте повеќе за Романија

Добредојдовте на страницата на TrustLocale.com во Романија, ваш водич за пазарот на недвижности кој брзо се развива во оваа прекрасна источноевропска земја. Со својата богата историја, природни убавини и пристапни цени, Романија е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститори кои бараат единствена можност.

Романија е една од најбрзо растечките економии во Европската унија и има пазар на недвижности кој брзо се развива, што го прави идеална дестинација за инвестирање во имот. Без разлика дали сте заинтересирани за имот што се купува за издавање, втор дом или долгорочна инвестиција, Романија нуди многу можности.

Една од главните предности на инвестирањето во романски имот е неговата достапност. Цените во Романија се генерално пониски отколку во многу други европски земји, што ја прави привлечна дестинација за оние со буџет. Дополнително, Романија има голема побарувачка за имоти за изнајмување, кои можат да понудат атрактивни приноси за изнајмување.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме сигурни и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Романија. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Романија.

Без разлика дали сте заинтересирани за живиот град Букурешт, средновековните градови Трансилванија или прекрасните пејзажи на Карпатите, Страницата на TrustLocale.com во Романија има сè што треба да знаете за вашата инвестиција во имот да биде успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Романија е врвен избор за инвеститорите во имот кои бараат единствена можност.

Популарни прашања за Романија

Трошоците за живот во Романија се релативно ниски во споредба со другите европски земји. Се проценува дека едно лице може да живее удобно со месечен буџет кој се движи од 500 до 1000 долари.

Просечната цена на имотот во Романија варира во зависност од локацијата. Во големите градови како Букурешт, просечната цена по квадратен метар е околу 1.500 до 2.500 долари.

Некои од популарните градови за живеење во Романија се Букурешт, Клуж-Напока, Темишвар и Брашов. Овие градови нудат добра мешавина на културни атракции, деловни можности и квалитет на живот.

Романија има јавен здравствен систем кој обезбедува универзална покриеност. Сепак, квалитетот на здравствената заштита може да варира, а некои жители избираат да имаат приватно здравствено осигурување за подобар пристап до услугите.

Романија е позната по своите прекрасни пејзажи и богата историја. Некои од врвните туристички атракции вклучуваат замокот Бран (попознат како замок на Дракула), замокот Пелеш, автопатот Трансфагарасан и Шарените манастири во Буковина.

Романија има умерено-континентална клима, со четири различни сезони. Зимите можат да бидат студени, особено во планинските предели, додека летата се генерално топли со повремени топлотни бранови.

Романија има добро развиен образовен систем, со бројни универзитети и колеџи кои нудат широк спектар на програми. Земјата е позната по своето квалитетно медицинско и техничко образование.

Наоѓањето вработување во Романија може да биде конкурентно, особено во многу бараните индустрии. За странците е корисно да имаат силни вештини, релевантно работно искуство и познавање на локалниот јазик.

Романија има широк транспортен систем кој вклучува автобуси, возови, трамваи и метро во поголемите градови. Патувањето меѓу градовите е практично и прифатливо, со различни опции на располагање.

Романија е генерално безбедна земја за странците. Сепак, како и секое друго место, препорачливо е да преземете нормални мерки на претпазливост и да внимавате на вашата околина, особено во преполните туристички области.