Округот Галаци

Округот Галаци

Град во Романија. Имаме 154 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Романија
0.0
(0 критики)

Увид за Округот Галаци

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Округот Галаци

Овие податоци се наследени од Романија, не припаѓаат на Округот Галаци.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 9.10
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 42.97
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.45
Капучино (нормално)
$ 2.61
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.79

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.65
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 19.42
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.71
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.65
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.53
Гориво (1 литар)
$ 1.56
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 25,266.18
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 25,469.64

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 40.95
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 17.68
Кино (1 седиште)
$ 6.54

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 63.31
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.36
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 72.83
Машки кожени деловни чевли
$ 85.44

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,072.67
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,505.95
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 7.07

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.15
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.33
Млеко (1 литар)
$ 1.50
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.14
Бел ориз (1 кг)
$ 1.67
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.13
локално сирење (1 кг)
$ 8.27
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.35
Говедско месо (1 кг)
$ 10.05
Јаболко (1 кг)
$ 1.06
Банана (1 кг)
$ 1.53
Портокал (1 кг)
$ 1.50
Домат (1 кг)
$ 1.96
Компир (1 кг)
$ 0.89
Кромид (1 кг)
$ 0.97
зелена салата (1 парче)
$ 0.84
Вода (1,5 литри)
$ 0.74
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.47
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 5.41

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 143.37
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.06
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.01

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 414.12
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,755.66

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 434.71
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 324.07
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 727.13
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 530.32

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 829.73

Округот Галаци Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Округот Галаци Географски информации

Дознајте повеќе за Округот Галаци

Добредојдовте во округот Галаци, Романија - живописен регион лоциран во југоисточниот дел на земјата. Со својата богата култура, историја и природни убавини, овој регион на посетителите им нуди уникатно и незаборавно искуство.

Со население од приближно 600.000 жители, округот Галаци е совршена дестинација за оние кои сакаат да избегаат од метежот и вревата на големиот град. Округот е познат по своите живописни пејзажи, вклучувајќи прекрасни шуми, тркалачки ридови и неверојатната река Дунав. Ова го прави популарно место за ентузијасти на отворено и за љубителите на природата.

Сепак, регионот не е ограничен само на природните убавини. Потопено е во историјата и може да се пофали со бројни историски места, како што се археолошкиот комплекс Галаци и музејот Палателе Братијану. Посетителите можат да научат за минатото на земјата и да стекнат благодарност за уникатното културно наследство на регионот.

Локалните жители се пријателски настроени и гостопримливи, честопати се трудат да се погрижат посетителите да имаат пријатен престој. Кујната во регионот е исто така белег, со разновидни локални јадења кои ги примамат вашите вкусови. Традиционалните романски јадења како што се сармале (полнети кифли од зелка) и мици (колбаси на скара) мора да се пробаат.

Округот има и просперитетна уметничка и културна сцена. Локалните настани и фестивали како што се музичкиот фестивал Галати и Годишниот фолклорен фестивал се совршени можности да се доживее традиционалната музика и танц во регионот. Овие настани ги прикажуваат различните таленти на локалното население и не треба да се пропуштат.

Како заклучок, округот Галаци им нуди на посетителите совршен спој на природна убавина, културно наследство и уникатни искуства. Тоа е дестинација која треба да биде на вашата листа на задолжителни посети доколку планирате да патувате во Романија. Не чекајте повеќе, дојдете и истражете го овој скриен скапоцен камен!

Популарни прашања за Округот Галаци

Округот Галаци се наоѓа во источниот дел на Романија, граничи со реката Прут и соседна Молдавија.

Округот Галаци може да се пофали со атракции како комплексот музејски природни науки, тврдината Галаци и шеталиштето Дунав.

Да, округот Галаци е дом на неколку природни резервати и паркови, вклучувајќи го зелениот коридор долен Дунав, шумата Бабадаг и шумата Гарла-Маре.

Округот Галаци доживува умерено-континентална клима, која се карактеризира со топли лета и студени зими, со просечна годишна температура од 11°C (51,8°F).

Округот Галаци е во голема мера индустриски, а главни индустрии се металургијата, бродоградба, петрохемикалии, преработка на храна и текстил.

Најголемиот град во округот Галаци е Галаци, кој служи и како главен град на округот.

Некои традиционални јадења во округот Галаци вклучуваат сармале (полнети кифлички од зелка), мамалига (палента) и разни јадења од риба од реката Дунав.

Да.

Да, округот Галаци е домаќин на различни фестивали и настани во текот на годината, како што се Дунавскиот карневал, фестивалот Rock la Mănăstirea и фестивалот на виното.

Округот Галаци се граничи со округот Вранчеа на запад, округот Васлуи на север и округот Браила на југ.