Округот Дољ

Округот Дољ

Град во Романија. Имаме 257 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Романија
0.0
(0 критики)

Увид за Округот Дољ

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Округот Дољ

Овие податоци се наследени од Романија, не припаѓаат на Округот Дољ.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 9.04
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 42.94
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.44
Капучино (нормално)
$ 2.61
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.78

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.65
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 19.42
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.70
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.65
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.53
Гориво (1 литар)
$ 1.57
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 25,185.11
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 25,486.78

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 40.98
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 17.63
Кино (1 седиште)
$ 6.54

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 63.31
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.32
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 72.79
Машки кожени деловни чевли
$ 85.39

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,069.04
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,503.61
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 7.08

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.15
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.32
Млеко (1 литар)
$ 1.50
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.14
Бел ориз (1 кг)
$ 1.68
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.13
локално сирење (1 кг)
$ 8.27
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.34
Говедско месо (1 кг)
$ 10.05
Јаболко (1 кг)
$ 1.06
Банана (1 кг)
$ 1.53
Портокал (1 кг)
$ 1.50
Домат (1 кг)
$ 1.96
Компир (1 кг)
$ 0.88
Кромид (1 кг)
$ 0.97
зелена салата (1 парче)
$ 0.84
Вода (1,5 литри)
$ 0.74
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.47
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 5.41

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 143.02
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.06
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.02

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 413.52
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,740.46

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 434.25
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 324.23
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 727.02
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 529.85

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 825.28

Округот Дољ Географски информации

Дознајте повеќе за Округот Дољ

Округот Дољ, Романија е скриен скапоцен камен кој се наоѓа во југозападниот дел на земјата. Познат по своите тркалачки ридови, бујните шуми и живописните пејзажи, оваа област е совршена дестинација за љубителите на природата и за оние кои бараат авантура.

Со население од над 600.000 жители, округот Дољ нуди уникатен спој на традиционалната и модерната култура. Главниот град Крајова е дом на енергична уметничка сцена, со музеи, театри и галерии кои прикажуваат локални и меѓународни уметници.

За оние кои сакаат на отворено, округот Дољ може да се пофали со разновиден спектар на природни чуда, вклучувајќи ја реката Дунав, висорамнината Олтенија и шумата Плаесу. Овие природни пејсажи обезбедуваат идеален амбиент за пешачење, планински велосипедизам, кампување и риболов.

Хранарите ќе уживаат во вкусната кујна на округот, која црпи инспирација и од локалните и од регионалните јадења. Некои од најпопуларните јадења во округот Дољ вклучуваат митеи, вид колбас зачинет со лук и пиперка, и сармале, јадење направено од листови зелка полнети со мелено месо и ориз.

Љубителите на историјата, исто така, ќе имаат што да видат и прават во округот Долј. Определите вклучуваат „Уметнички музеј на Крајова“ кој содржи збирки на античка керамика и скулптури, „Спомен куќата на Фердинанд I од Романија“ прекрасен музеј посветен на историјата на кралот и „Паркот Николае Романеску“, прекрасен зелен простор со римски амфитеатар.

Ако сакате да ја искусите романската култура и природна убавина, округот Дољ е дестинација што вреди да се истражи. TrustLocale.com високо го препорачува овој округ поради неговите прекрасни пејзажи, разновидна култура, одлична храна и добредојдени локални жители.

Популарни прашања за Округот Дољ

Округот Дољ нуди неколку значајни атракции, вклучувајќи го извонредниот уметнички музеј во Крајова, импресивниот парк Николае Романеску и историската џамија Керол I.

Округот Дољ доживува умерено-континентална клима која се карактеризира со топли лета и студени зими. Просечните температури се движат од 5°C (41°F) во зима до 23°C (73°F) во лето.

Округот Дољ е домаќин на различни живописни фестивали како што се фестивалот Шекспир во Крајова, Деновите на филхармонијата Олтенија и Саемот за традиционални романски занаети.

Округот Долј има добро развиен транспортен систем, со опции вклучувајќи автобуси, такси и автомобили за изнајмување. Округот се опслужува и од меѓународниот аеродром во Крајова.

Округот Дол може да се пофали со вкусна традиционална романска кујна, со специјалитети како сармале (ролати од зелка), мамалига (палента) и козонак (сладок леб). Не пропуштајте ги и локалните вина и tuică (слива ракија)!

Округот Дол се одликува со шармантни населби, како што се историскиот центар на Крајова со своите архитектонски скапоцени камења, тивкото село Мисчии и живописниот град Сегарчеа, познат по своите лозја.

Да, округот Дољ е дом на прекрасниот природен резерват Portile de Fier со своите воодушевувачки пејзажи. Паркот Николае Романеску во Крајова е исто така прекрасен зелен простор кој вреди да се посети.

Апсолутно! Округот Долј нуди бројни можности за ентузијасти на отворено. Може да се вклучите во активности како пешачење, возење велосипед, пловење, па дури и набљудување птици, особено во областа на реката Дунав.

Округот Дољ се гордее со своите образовни институции. Истакнати ги вклучуваат Универзитетот во Крајова, Политехничкиот универзитет во Крајова и Универзитетот за медицина и фармација.

Округот Дол е богат со историја, со знаменитости како импресивната цитадела на Крајова, елегантната куќа Баниеи и прекрасната црква Свети Думитру што го прикажува културното наследство на регионот.