Округот Телеорман

Округот Телеорман

Град во Романија. Имаме 237 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Романија
0.0
(0 критики)

Увид за Округот Телеорман

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Округот Телеорман

Овие податоци се наследени од Романија, не припаѓаат на Округот Телеорман.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 9.03
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 42.94
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.44
Капучино (нормално)
$ 2.61
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.78

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.65
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 19.42
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.70
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.65
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.53
Гориво (1 литар)
$ 1.57
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 25,169.04
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 25,493.49

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 40.97
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 17.62
Кино (1 седиште)
$ 6.54

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 63.31
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.31
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 72.78
Машки кожени деловни чевли
$ 85.37

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,068.48
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,503.15
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 7.08

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.15
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.32
Млеко (1 литар)
$ 1.50
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.14
Бел ориз (1 кг)
$ 1.68
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.13
локално сирење (1 кг)
$ 8.27
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.34
Говедско месо (1 кг)
$ 10.05
Јаболко (1 кг)
$ 1.06
Банана (1 кг)
$ 1.53
Портокал (1 кг)
$ 1.50
Домат (1 кг)
$ 1.96
Компир (1 кг)
$ 0.88
Кромид (1 кг)
$ 0.97
зелена салата (1 парче)
$ 0.84
Вода (1,5 литри)
$ 0.74
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.47
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 5.41

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 142.95
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.06
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.02

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 413.51
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,737.66

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 434.17
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 324.31
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 727.10
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 529.81

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 824.45

Округот Телеорман Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Округот Телеорман Географски информации

Дознајте повеќе за Округот Телеорман

Округот Телеорман, Романија, се наоѓа во јужниот дел на земјата, граничи со реката Дунав на југ, округот Аргес на запад и округот Олт на север. Со население од над 350.000, таа е една од најгусто населените окрузи во Романија.

Седиште на округот е Александрија, град кој е важен земјоделски и трговски центар од 19 век. Други големи градови во округот Телеорман вклучуваат Турну Магуреле, Росиории де Веде и Зимницеа.

Едно од најзначајните знаменитости во округот Телеорман е Националниот парк Железни порти, кој се протега низ Романија и Србија и ја вклучува живописната Дунавска клисура. Паркот е дом на разновидна флора и фауна, како и разни историски и културни локалитети, како што се браната Iron Gates и споменикот Табула Трајана.

Округот може да се пофали и со неколку други историски и културни атракции, како што се манастирот Корби де Пјатра од XIII век, замокот Мавродин и паркот Керол I во Александрија.

Освен по својата богата историја и природни убавини, округот Телеорман е познат и по своите земјоделски производи. Плодната почва и умерената клима на округот ја прават идеална локација за одгледување на култури како пченица, пченка, сончоглед и грозје.

Посетителите на округот Телеорман можат да се препуштат и на традиционалната романска кујна, која се карактеризира со обилни, вкусни јадења како што се сармале (полнети кифлички од зелка), мици (зачинети ќофтиња на скара) и циорба (кисела супа).

Накратко, округот Телеорман е фасцинантен и разновиден регион во Романија, со богата историја, прекрасни природни пејсажи и вкусна храна. Без разлика дали сте заинтересирани да го истражувате Националниот парк Iron Gates, да дознаете за локалната култура и наследство или едноставно да уживате во вкусната храна, има по нешто за секого во округот Телеорман.

Популарни прашања за Округот Телеорман

Од 2021 година, населението во округот Телеорман, Романија, е приближно 366.000.

Главните градови во округот Телеорман вклучуваат Александрија (седиште на округот), Турну Магуреле, Росиори де Веде и Видел.

Округот Телеорман доживува умерена континентална клима, која се карактеризира со топли лета и студени зими со умерени врнежи од дожд.

Популарните туристички атракции во округот Телеорман го вклучуваат статуетскиот ансамбл на Михаи Витеазу, манастирот Турну, палатата Воеводал во Александрија и реката Телеорман.

Економијата на округот Телеорман првенствено се заснова на земјоделството, при што главни придонесувачи се културите како житарици, зеленчук и овошје. Значајни се и сточарството и преработката на храна.

Да, округот Телеорман нуди одлични можности за љубителите на риболов. Округот го минува реката Телеорман, позната по своите различни видови риби.

Округот Телеорман може да се пофали со вкусни традиционални јадења како што се полнети кифлички од зелка (sarmale), палента со сирење (mămăligă cu brânză) и супа од риба (ciorbă de pește).

Популарните фестивали што се слават во округот Телеорман вклучуваат Годишен саем во Александрија (Târgul anual din Alexandria) и Културен и фолклорен фестивал „Хора Телеорманулуи“.

Округот Телеорман има добро развиен образовен систем со бројни училишта што обезбедуваат основно, средно и средно образование. Има и стручни училишта и универзитет.

Округот Телеорман е познат по својата традиционална изработка, особено во грнчарството и ткаењето на килими. Овие занаети продолжуваат да бидат важен дел од културното наследство на округот.