Руанда

Руанда

🇷🇼
Земја. Имаме 5 држави и 12 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Руанда

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Руанда

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.14
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 28.82
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.36
Капучино (нормално)
$ 2.13
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.71

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.71
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 20.01
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.91
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.92
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 8.61
Гориво (1 литар)
$ 1.25
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 20,476.18
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,587.85

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 30.43
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.00
Кино (1 седиште)
$ 3.88

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 20.18
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 36.24
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 30.31
Машки кожени деловни чевли
$ 37.63

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 10,029.13
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 18,225.81
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 17.27

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 0.90
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.78
Млеко (1 литар)
$ 0.78
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.03
Бел ориз (1 кг)
$ 1.29
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.57
локално сирење (1 кг)
$ 4.56
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.17
Говедско месо (1 кг)
$ 3.37
Јаболко (1 кг)
$ 3.40
Банана (1 кг)
$ 1.09
Портокал (1 кг)
$ 1.86
Домат (1 кг)
$ 1.05
Компир (1 кг)
$ 0.47
Кромид (1 кг)
$ 0.58
зелена салата (1 парче)
$ 0.50
Вода (1,5 литри)
$ 0.71
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 7.86
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.71

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 42.86
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 28.63

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 162.45
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,270.63

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 424.61
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 275.38
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 830.38
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 400.37

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 268.28

Детали за квалитетот на воздухот за Руанда

Метрика за квалитет на воздухот за Руанда

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Руанда Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Руанда Географски информации

ISO2
: RW
ISO3
: RWA
Phone Code
: +250
Currency
: RWF
Population
: 13,461,888 (2021)

Дознајте повеќе за Руанда

Добредојдовте на страницата Руанда на TrustLocale.com. Овде, имаме за цел да ви обезбедиме разбирливи информации и прегледи за имотите во Руанда. Сместена во источно-средна Африка, Руанда е земја без излез на море која е позната по својот воодушевувачки пејзаж, посебна култура и исклучителна гостопримливост.

Руанда е земја која поминала низ многу во минатото, со настани кои некогаш предизвикувале социјални и економски превирања. Меѓутоа, денес земјата се појави како енергична и растечка економија, со сектор на недвижности во развој. Пазарот за недвижнини во Руанда ветува дека ќе им понуди на инвеститорите одлични можности за инвестирање и во станбени и во комерцијални недвижности.

Руанда е навистина прекрасна земја, дом на величествени планини и бујни зелени долини кои предизвикуваат стравопочит. Земјата има извонреден опсег на имоти кои се движат од големи семејни куќи до пријатни станови и раскошни мезонети, од кои сите се наоѓаат во мирни населби и мирни околини. Со изградбата на нови станбени објекти, станбени единици и деловни згради, индустријата за недвижнини во Руанда сега е во пораст.

Достапноста на имотите во Руанда е уште еден неверојатно интересен аспект што треба да се истакне. Трошоците за живот и цените на недвижностите во Руанда се релативно пониски од некои други африкански земји како Јужна Африка и Кенија. Иако има уште долг пат да се помине, владата на Руанда направи значителни напори да се осигура дека инвестирањето во недвижен имот е искуство без проблеми. Имотот на имот лесно се стекнува, а процесот на купување и продавање имот е поедноставен.

TrustLocale.com Rwanda е тука да ве води низ процесот на инвестирање во имоти во Руанда. Од преглед на имоти до нудење водичи за купување и продавање имот, ние се стремиме да им обезбедиме на нашите клиенти корисни информации кои се клучни за донесување информирани одлуки за инвестирање во недвижен имот.

Ви посакуваме добредојде во TrustLocale.com Rwanda и се надеваме дека нашата платформа ќе понуди вредни увиди за пазарот за недвижнини во Руанда.

Популарни прашања за Руанда

Да, Руанда генерално се смета за безбедна за туристите. Владата спроведе различни мерки за да ја обезбеди безбедноста и безбедноста на посетителите.

Валутата што се користи во Руанда е Руандскиот франк (RWF). Препорачливо е да имате локална валута за мали купувања, но големите претпријатија може да прифатат американски долари или кредитни картички.

Најдобро време за посета на Руанда е во сушните сезони, кои се од јуни до септември и од декември до февруари. Овие месеци нудат пријатно време и полесно разгледување на дивиот свет.

Официјални јазици на Руанда се кињарванда, француски и англиски. Кињарванда е широко распространет меѓу локалното население, додека англискиот и францускиот најчесто се користат во официјални и туристички услови.

Некои од врвните атракции во Руанда вклучуваат Националниот парк вулкани, Националниот парк шума Нјунгве, езерото Киву, Меморијалот на геноцидот во Кигали и Националниот парк Акагера, познат по дивиот свет.

Да, на повеќето посетители во Руанда им е потребна виза. Сепак, граѓаните на одредени земји се ослободени од добивање на таков за одреден период. Препорачливо е да ги проверите барањата пред да патувате.

Главниот начин на транспорт во Руанда е по пат. Јавните автобуси и приватните такси се лесно достапни за патување меѓу градовите. Во Кигали, мото такси, познати како „мото“, се исто така вообичаено превозно средство.

Доминантна религија во Руанда е христијанството, а римокатолицизмот е најголемата деноминација. Сепак, значителен дел од населението ги следи и традиционалните домородни верувања.

Бакшишот не е задолжителен во Руанда, но се цени поради добрата услуга. Вообичаено е да се бакшиш околу 10% од сметката во рестораните и да се дава бакшиш на персоналот на хотелот, возачите и водичите за исклучителна услуга.

Кога ја посетувате Руанда, се препорачува да се облекувате скромно и со почит, особено во руралните области и за време на посетите на верски објекти. Исто така, препорачливо е да спакувате топла облека бидејќи температурите може да бидат ниски, особено на повисоките места.