Русија

Русија

🇷🇺
Земја. Имаме 84 држави и 5545 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Русија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Русија

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 7.53
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 33.13
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.42
Капучино (нормално)
$ 1.93
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.84

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.42
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 27.13
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.64
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.33
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.25
Гориво (1 литар)
$ 0.59
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 29,043.92
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,254.45

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 27.31
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 17.74
Кино (1 седиште)
$ 4.37

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 62.70
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.08
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 82.04
Машки кожени деловни чевли
$ 83.81

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,183.49
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,445.81
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 11.38

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.70
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.85
Млеко (1 литар)
$ 0.86
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.52
Бел ориз (1 кг)
$ 1.14
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.24
локално сирење (1 кг)
$ 8.17
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.84
Говедско месо (1 кг)
$ 7.12
Јаболко (1 кг)
$ 1.21
Банана (1 кг)
$ 1.19
Портокал (1 кг)
$ 1.57
Домат (1 кг)
$ 1.99
Компир (1 кг)
$ 0.48
Кромид (1 кг)
$ 0.48
зелена салата (1 парче)
$ 0.99
Вода (1,5 литри)
$ 0.53
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.52
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.21

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 90.59
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.04
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 6.11

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 255.48
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,278.05

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 418.16
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 276.97
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 746.47
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 486.73

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 561.04

Детали за квалитетот на воздухот за Русија

Метрика за квалитет на воздухот за Русија

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Русија Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Русија Географски информации

ISO2
: RU
ISO3
: RUS
Phone Code
: +7
Currency
: RUB
Population
: 143,449,286 (2021)

Дознајте повеќе за Русија

Добредојдовте на страницата Русија на TrustLocale.com, вашиот водич за разновидниот и растечки пазар на недвижности во оваа огромна земја лоцирана во Источна Европа и Северна Азија. Со своето богато културно наследство, неверојатна архитектура и растечка економија, Русија е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Русија има растечка економија и добро регулиран пазар на недвижности, што го прави идеална дестинација за инвестирање во имот. Без разлика дали сте заинтересирани за имот што се купува за издавање, втор дом или долгорочна инвестиција, Русија нуди многу можности.

Една од главните предности на инвестирањето во руски имот е нејзиниот потенцијал за силни капитални добивки. Пазарот на недвижности во земјата покажа постојан раст со текот на годините, а со голема побарувачка за имот во популарните области, често има недостиг од понуда. Дополнително, Русија има добро развиен пазар за изнајмување, особено во големите градови како Москва и Санкт Петербург, кои можат да понудат атрактивни приноси за изнајмување.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме сигурен и транспарентен информации за пазарот на недвижности во Русија. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Русија.

Без разлика дали ве интересираат историските улици на Санкт Петербург, енергичната енергија на Москва или природните убавини на Сибир, Страницата на TrustLocale.com во Русија има сè што треба да знаете за вашата инвестиција во имот да биде успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Русија е врвен избор за инвеститорите во имот кои бараат единствена можност за инвестирање во Источна Европа и Северна Азија.

Популарни прашања за Русија

Иако Русија има свои безбедносни грижи, таа е генерално безбедна за туристите. Бидете внимателни, следете ги локалните совети и внимавајте на околината.

Најдобро време за посета на Русија е од мај до октомври, бидејќи времето е генерално пријатно во овие месеци, со подолги дневни часови.

Русија нуди плејада на атракции, вклучувајќи ги иконите Црвениот плоштад и Кремљ во Москва, прекрасниот музеј Ермитаж во Санкт Петербург и историскиот град Казан.

Валутата во Русија е Руската рубља (RUB). Препорачливо е да носите готовина, но кредитните картички се широко прифатени во поголемите градови.

Кога сте во Русија, не пропуштајте да пробате традиционални јадења како Борш (супа од цвекло), Пелмени (кнедли) и Блини (руски палачинки).

Официјален јазик на Русија е рускиот. Иако англиски може да зборуваат некои во туристичките области, корисно е да се научат основните руски фрази.

Да, на повеќето посетители во Русија им е потребна виза. Погрижете се да ги проверите барањата за виза и да аплицирате однапред преку руската амбасада или конзулат.

Русија има широк транспортен систем, вклучувајќи возови, автобуси, метро и такси. Метро системите во Москва и Санкт Петербург се особено ефикасни.

Бакшишот во рестораните е вообичаен во Русија, обично околу 10% од сметката. Сепак, проверете дали е веќе вклучена услуга.

Во Русија е вообичаено да се поздравува со цврсто ракување. Вадењето чевли кога влегувате во нечиј дом е исто така вообичаена практика, а пристојно е да донесете мал подарок за вашите домаќини.