Волгоградска област

Волгоградска област

Град во Русија. Имаме 82 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Русија
0.0
(0 критики)

Увид за Волгоградска област

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Волгоградска област

Овие податоци се наследени од Русија, не припаѓаат на Волгоградска област.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 7.51
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 33.10
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.41
Капучино (нормално)
$ 1.93
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.84

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.42
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 27.09
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.64
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.33
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.24
Гориво (1 литар)
$ 0.59
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 28,995.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,208.56

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 27.29
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 17.72
Кино (1 седиште)
$ 4.37

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 62.62
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.01
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 81.88
Машки кожени деловни чевли
$ 83.68

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,183.55
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,443.83
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 11.37

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.70
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.85
Млеко (1 литар)
$ 0.86
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.52
Бел ориз (1 кг)
$ 1.13
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.23
локално сирење (1 кг)
$ 8.16
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.84
Говедско месо (1 кг)
$ 7.11
Јаболко (1 кг)
$ 1.20
Банана (1 кг)
$ 1.18
Портокал (1 кг)
$ 1.56
Домат (1 кг)
$ 1.99
Компир (1 кг)
$ 0.48
Кромид (1 кг)
$ 0.48
зелена салата (1 парче)
$ 0.99
Вода (1,5 литри)
$ 0.53
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.52
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.21

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 90.44
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.04
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 6.10

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 255.39
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,278.04

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 418.08
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 276.76
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 745.53
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 486.14

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 560.52

Волгоградска област Географски информации

Дознајте повеќе за Волгоградска област

Волгоградска област, Русија – зачудувачка порта кон јужниот регион

Сместена во јужниот регион на Русија, Волгоградската област е прекрасна област која е богата со историја и култура. Познат по своите прекрасни пејсажи и иконски знаменитости, овој регион е совршена дестинација за туристите кои сакаат да го истражат богатото минато и енергичната сегашност на Русија.

Регионот на оваа област е именуван по нејзиниот најголем град - Волгоград, индустриски град кој се наоѓа на западниот брег на моќната река Волга. Градот има значајно место во историјата на Русија и некогаш бил познат како Сталинград, местото на една од најважните битки во Втората светска војна. Денес, градот е суштински трговски центар во Русија, привлекувајќи посетители од целиот свет.

Туристите кои ја посетуваат Волгоградската област можат да го истражат минатото на градот со посета на Мамаев Курган, меморијален комплекс кој вклучува 85-метарска статуа на татковината и разни други воени споменици. Друг значаен споменик, Музејот на подземната фабрика за муниција во Волгоград, се наоѓа каде руските војници произведувале оружје за време на Втората светска војна.

Посетителите можат да ја посетат и неверојатната хидроцентрала Волга и да направат турнеја со водич за да дознаат повеќе за производството на хидроелектрична енергија.

Освен по историските знаменитости, регионот е познат и по исклучителните природни убавини. Регионот нуди фантастични можности за рекреација на отворено, вклучувајќи пешачење, скијање, кампување и риболов. Солидните планини Кавказ, песочните плажи на Каспиското Море и густите шуми привлекуваат планинари, скијачи и љубители на природата од сите страни.

Регионалната кујна на Волгоград не смее да се пропушти. Затоа, не заборавајте да ги пробате локалните деликатеси, вклучувајќи печива направени со леб од кисело тесто, традиционална руска каша и познатото пиво од Волгоград.

Генерално, Областа Волгоград, Русија, е дестинација што мора да ја посетат љубителите на историјата, ентузијастите на природата и љубителите на авантурите. Регионот нуди непроценлив увид во историјата и културата на Русија, истовремено давајќи можност да се истражат природните убавини на Русија.

Популарни прашања за Волгоградска област

Населението на Волгоградската област, Русија е приближно 2,4 милиони луѓе.

Вкупната површина на Волгоградската област, Русија е околу 113.900 квадратни километри.

Волгоградската област, Русија доживува умерена континентална клима со топли лета и студени зими.

Волгоградската област, Русија има разновидна економија со големи индустрии, вклучувајќи производство, земјоделство, енергија и транспорт.

Популарните туристички атракции во Волгоградската област, Русија ги вклучуваат познатиот меморијален комплекс Мамаев Курган, музејот за панорама на Волгоград и каналот Волга-Дон.

Волгоградската област, Русија има добро развиен транспортен систем со мрежа од патишта, железници и воздушни врски, што го олеснува патувањето во и до други региони.

Просечната цена на живеење во Волгоградската област, Русија е релативно прифатлива во споредба со поголемите градови во Русија, при што домувањето, храната и превозот се со разумни цени.

Волгоградската област, Русија е дом на неколку реномирани образовни институции, вклучувајќи го Државниот универзитет во Волгоград, Државниот технички универзитет во Волгоград и Државниот медицински универзитет во Волгоград.

Кога сте во Волгоградската област, Русија, задолжително пробајте традиционални јадења како што се борш (супа од цвекло), пелмени (кнедли), шаш-кебаб (ражничи со месо на скара) и пирожки (полнети колачи).

Најдобро време за посета на Волгоградската област, Русија е во текот на пролетта (април до јуни) и есента (септември до октомври), кога времето е благо и пријатно за активности на отворено.