Сан Марино

Сан Марино

🇸🇲
Земја. Имаме 9 држави и 9 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Сан Марино

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Сан Марино

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.27
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 63.45
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.40
Капучино (нормално)
$ 1.50
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.17
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 39.59
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 10.74
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.79
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 23.86
Гориво (1 литар)
$ 1.68
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 23,315.04
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,857.25

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 76.52
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 24.41
Кино (1 седиште)
$ 8.43

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 104.83
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 36.15
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 97.60
Машки кожени деловни чевли
$ 124.19

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,036.38
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,751.72
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 3.79

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 4.34
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.76
Млеко (1 литар)
$ 1.25
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.45
Бел ориз (1 кг)
$ 1.19
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.49
локално сирење (1 кг)
$ 11.00
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.36
Говедско месо (1 кг)
$ 14.71
Јаболко (1 кг)
$ 1.94
Банана (1 кг)
$ 2.17
Портокал (1 кг)
$ 1.90
Домат (1 кг)
$ 1.83
Компир (1 кг)
$ 1.27
Кромид (1 кг)
$ 1.76
зелена салата (1 парче)
$ 1.03
Вода (1,5 литри)
$ 0.79
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 4.34
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 5.42

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 93.07
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 32.53

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 354.24
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,422.10

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 623.80
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 567.28
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 733.46
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 596.93

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,930.72

Детали за квалитетот на воздухот за Сан Марино

Метрика за квалитет на воздухот за Сан Марино

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Сан Марино Географски информации

ISO2
: SM
ISO3
: SMR
Phone Code
: +378
Currency
: EUR
Population
: 33,745 (2021)

Дознајте повеќе за Сан Марино

Добре дојдовте на страницата на TrustLocale.com во Сан Марино, вашиот водич за шармантниот и ексклузивен пазар на недвижности во оваа мала микродржава лоцирана во Јужна Европа. Со своите живописни пејзажи, богатото културно наследство и високиот животен стандард, Сан Марино е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Сан Марино има мал, но ексклузивен пазар на недвижности. кој нуди низа можности за инвестирање, од историски вили до модерни апартмани. Дополнително, Сан Марино има силна репутација како луксузна дестинација, која може да обезбеди можности за атрактивни приноси за изнајмување.

Една од главните предности на инвестирањето во имот во Сан Марино е неговиот потенцијал за силни капитални добивки на долги термин. Пазарот на недвижности во земјата покажува постојан раст во текот на годините, а со потенцијалот за континуирана побарувачка од богатите купувачи, може да има можности за инвестирање.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме доверливи услуги. и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Сан Марино. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Сан Марино.

Без разлика дали ве интересираат прекрасните погледи на планината Титано, богатото културно наследство на градот Сан Марино или тивката природа на страницата на Borgo Maggiore, TrustLocale.com во Сан Марино има сè што треба да знаете за да ја направите вашата инвестиција во имот успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Сан Марино може да биде единствена и возбудлива инвестициска можност за авантуристички инвеститори во имот.

Популарни прашања за Сан Марино

Населението на Сан Марино е приближно 33.860 од 2021 година.

Официјален јазик на Сан Марино е италијанскиот.

Валутата што се користи во Сан Марино е еврото (€).

Не, Сан Марино не е членка на Европската Унија.

Сан Марино има медитеранска клима со топли лета и благи зими.

Некои од главните атракции во Сан Марино ги вклучуваат кулите Три Кули Сан Марино, Гуаита и Монтале, како и базиликата ди Сан Марино.

Сан Марино има статус на даночен рај, нудејќи поволни даночни услови за одредени видови бизниси.

Законската возраст за пиење во Сан Марино е 18 години.

Не, сè додека имате валиден пасош, нема посебни услови за влез за посета на Сан Марино.

Сан Марино го следи средноевропското време (CET), кое е UTC+1 во стандардно време и UTC+2 за време на летното сметање на времето.