Сао Томе и Принсипе

Сао Томе и Принсипе

🇸🇹
Земја. Имаме 2 држави и 5 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Сао Томе и Принсипе

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Сао Томе и Принсипе

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 17.50
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 40.00
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 8.50
Капучино (нормално)
$ 1.50
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.00

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.00
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 0.00
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.00
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.00
Гориво (1 литар)
$ 1.20
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 0.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,000.00

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 32.00
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 25.00
Кино (1 седиште)
$ 18.00

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 0.00
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 0.00
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 25.00
Машки кожени деловни чевли
$ 0.00

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 0.00
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 209.06
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 7.38

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 0.55
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.05
Млеко (1 литар)
$ 1.17
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.88
Бел ориз (1 кг)
$ 2.00
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.20
локално сирење (1 кг)
$ 17.50
Пилешко месо (1 кг)
$ 17.50
Говедско месо (1 кг)
$ 22.50
Јаболко (1 кг)
$ 3.00
Банана (1 кг)
$ 1.00
Портокал (1 кг)
$ 3.50
Домат (1 кг)
$ 3.00
Компир (1 кг)
$ 2.25
Кромид (1 кг)
$ 1.75
зелена салата (1 парче)
$ 0.60
Вода (1,5 литри)
$ 0.77
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.00
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.00

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 0.00
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 0.00

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 0.00
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 0.00

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 200.00
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 145.00
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 750.00
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 600.00

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 376.67

Детали за квалитетот на воздухот за Сао Томе и Принсипе

Метрика за квалитет на воздухот за Сао Томе и Принсипе

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Сао Томе и Принсипе Географски информации

ISO2
: ST
ISO3
: STP
Phone Code
: +239
Currency
: STD
Population
: 223,107 (2021)

Дознајте повеќе за Сао Томе и Принсипе

Сао Томе и Принсипе е мала островска држава лоцирана во Гвинејанскиот Залив, во близина на западниот брег на Централна Африка. Земјата, која се состои од два главни острови и неколку помали, е позната по својата неверојатна природна убавина, богатото културно наследство и разновидниот див свет.

Сао Томе е најголемиот од двата главни острови и е дом на истоимениот главен град. Овој град е културно и економско срце на земјата и е центар на активност, особено за време на годишниот карневал во Сао Томе. Принсипе, од друга страна, е потивок и порелаксиран остров кој може да се пофали со некои од најневеројатните плажи во светот.

И покрај малите димензии, Сао Томе и Принсипе има многу да понуди за оние кои ја сакаат природата. Земјата е дом на неколку национални паркови, вклучувајќи го бујниот национален парк Обо на Сао Томе и прекрасниот природен парк Пико до Принсипе на Принсипе. Овие паркови се дом на разновидна низа на диви животни, вклучувајќи тропски птици, мајмуни и рептили.

Сао Томе и Принсипе е исто така нешто како хранлива дестинација, која може да се пофали со уникатен спој на африканска и португалска кујна. Некои од најпопуларните јадења вклучуваат чорби од риба, чорби на база на кокос и тартар од туна, локален специјалитет кој се подготвува со свежа туна.

Генерално, Сао Томе и Принсипе е скриен скапоцен камен што само чека да биде откриен. Нејзината неверојатна природна убавина, живописно културно наследство и топлото и гостопримливо население го прават фантастична дестинација за патниците кои бараат нешто што е малку подалеку од претепаната патека.

Популарни прашања за Сао Томе и Принсипе

Валутата на Сао Томе и Принципе е Сао Томе и Принсипе добра.

Официјален јазик на Сао Томе и Принципе е португалскиот.

Населението на Сао Томе и Принципе е приближно 211.028 луѓе.

Временската зона на Сао Томе и Принципе е според времето на Гринич (GMT+0).

Кодот за повикување за Сао Томе и Принципе е +239.

Сао Томе и Принципе има тропска клима со висока влажност и температури кои се движат од 70°F до 90°F (21°C до 32°C) во текот на целата година.

Популарните атракции во Сао Томе и Принципе ги вклучуваат Пико Као Гранде, островот Бом Бом, Националниот парк Обо и Роса Сао Жоао дос Анголарес.

Сао Томе и Принципе генерално се сметаат за безбедни за патниците, но препорачливо е да се преземат вообичаени мерки на претпазливост и да се практикува здравиот разум за да се обезбеди безбедно патување.

Главниот извоз на Сао Томе и Принципе се какао, кафе, зрна од палми и копра.

Најдобро време за посета на Сао Томе и Принципе е сушната сезона, која трае од јуни до септември, бидејќи времето е генерално сончево, а врнежите се минимални.