Ал Џаф

Ал Џаф

Град во Саудиска Арабија. Имаме 8 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Саудиска Арабија
0.0
(0 критики)

Увид за Ал Џаф

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Ал Џаф

Овие податоци се наследени од Саудиска Арабија, не припаѓаат на Ал Џаф.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.65
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 44.30
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.45
Капучино (нормално)
$ 3.85
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.74

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.08
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 26.71
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.67
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.62
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 13.34
Гориво (1 литар)
$ 0.62
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 23,983.73
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,577.00

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 94.52
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 39.36
Кино (1 седиште)
$ 17.31

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 48.91
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 57.80
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 97.68
Машки кожени деловни чевли
$ 84.88

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,595.94
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,099.89
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.54

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 1.65
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.94
Бел ориз (1 кг)
$ 2.16
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.57
локално сирење (1 кг)
$ 7.30
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.50
Говедско месо (1 кг)
$ 13.05
Јаболко (1 кг)
$ 2.10
Банана (1 кг)
$ 1.61
Портокал (1 кг)
$ 1.60
Домат (1 кг)
$ 1.66
Компир (1 кг)
$ 1.23
Кромид (1 кг)
$ 1.15
зелена салата (1 парче)
$ 1.20
Вода (1,5 литри)
$ 0.61
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 7.46

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 102.32
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 72.26

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 330.56
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,071.94

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 494.97
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 378.03
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 854.27
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 591.49

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,108.66

Ал Џаф Географски информации

Дознајте повеќе за Ал Џаф

Сместен на северот на Саудиска Арабија, Ал Џаф е град кој е познат по својата богата историја и културно значење. Со население од над 440.000 луѓе, градот е центар на комерцијални и економски активности во регионот.

Ал Џаф е познат по своите хипнотизирачки пејзажи и огромни пустини, што го прави популарна туристичка дестинација за љубителите на природата. Регионот е дом на некои од најважните археолошки локалитети во земјата, вклучувајќи ги и античките градови Ал-Хаса и Тајма.

Една од највпечатливите карактеристики на Al Jawf е неговата неверојатна природна убавина. Градот е опкружен со неверојатни планински масиви и пустински пејзажи кои навистина предизвикуваат стравопочит. Посетителите на регионот можат да учествуваат во низа активности на отворено, вклучувајќи планинарење, јавање камили и патувања надвор од патот.

Во срцето на културата на Ал Џаф е неговата богата историја. Градот бил населен повеќе од 7.000 години, со докази за населување на луѓе кои датираат од неолитскиот период. Ал Џауф одигра важна улога во обликувањето на арапскиот свет, со многу антички урнатини и историски локалитети кои го потврдуваат неговото значење.

Градот се слави и по својата енергична уметност и културна сцена. Ал Џаф е домаќин на низа фестивали и настани во текот на годината кои прикажуваат локална музика, танц и уметност. Љубителите на храна ќе најдат многу за истражување и во Ал Џауф, со традиционални јадења како Ал-Манди и Ал-Кабса кои се уживаат низ целиот регион.

Ал Џауф е град кој е проткаен со историја и традиција, со многу што да им понуди на посетителите кои сакаат да го искусат најдоброто од Саудиска Арабија. Неговото богато културно наследство, прекрасните пејзажи и уникатниот спој на модерни и антички атракции го прават задолжителна дестинација за секој кој е заинтересиран да ја истражува богатата разновидност на оваа извонредна земја.

Популарни прашања за Ал Џаф

Ал Џауф е дом на прекрасни пејзажи како замокот Марид, стоечките камења Ал Раџаџил и карпести натписи на Набата.

Ал Џауф доживува пустинска клима со жешки лета и благи зими. Просечните температури се движат од 30°C (86°F) до 45°C (113°F) во лето и 10°C (50°F) до 25°C (77°F) во зима.

Да, Ал Џауф е домаќин на фестивалот Датум секоја година, прославувајќи го производството на урми и културното наследство во регионот.

Ал Џауф е познат по своите локални јадења како Манди (зачинет ориз со месо), Џариш (кршена и варена пченица) и Хареес (јадење направено од месо и пченица).

Да, Ал Џаф се смета за безбеден град за туристите. Сепак, како и секоја друга дестинација, секогаш се препорачува да се преземат неопходните мерки на претпазливост и да се следат локалните упатства.

Al Jawf нуди низа опции за сместување, вклучувајќи луксузни хотели, буџетски куќи за гости и опремени апартмани за краткотраен престој.

Ал Џаф има добро развиен транспортен систем со такси, изнајмување автомобили и локални автобуси достапни за практично патување во градот.

Примарниот јазик што се зборува во Ал Џаф е арапскиот. Англискиот е исто така прилично разбран во туристичките области.

Да, Al Jawf има модерни трговски центри како трговскиот центар Al Nakheel и Wadi Al Dawasir Mall, кои нудат различни меѓународни и локални брендови.

Атракции во близина го вклучуваат античкиот град Сакака, Тајма со своите антички гробници и планините Асирија, кои нудат уникатни можности за пешачење.