Ал Мадина

Ал Мадина

Град во Саудиска Арабија. Имаме 60 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Саудиска Арабија
0.0
(0 критики)

Увид за Ал Мадина

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Ал Мадина

Овие податоци се наследени од Саудиска Арабија, не припаѓаат на Ал Мадина.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.66
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 43.91
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.45
Капучино (нормално)
$ 3.85
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.74

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.08
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 26.99
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.67
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.62
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 13.34
Гориво (1 литар)
$ 0.62
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,003.33
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,640.48

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 94.45
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 39.26
Кино (1 седиште)
$ 17.31

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 48.96
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 57.73
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 97.53
Машки кожени деловни чевли
$ 84.73

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,601.87
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,102.93
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.53

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 1.65
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.94
Бел ориз (1 кг)
$ 2.16
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.56
локално сирење (1 кг)
$ 7.31
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.51
Говедско месо (1 кг)
$ 13.04
Јаболко (1 кг)
$ 2.10
Банана (1 кг)
$ 1.61
Портокал (1 кг)
$ 1.60
Домат (1 кг)
$ 1.66
Компир (1 кг)
$ 1.24
Кромид (1 кг)
$ 1.16
зелена салата (1 парче)
$ 1.20
Вода (1,5 литри)
$ 0.61
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 7.46

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 102.55
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 72.16

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 330.25
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,093.45

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 493.70
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 378.13
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 857.00
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 590.78

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,120.33

Ал Мадина Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

  • 4.7
    2009-08-27 23:22:29

Ал Мадина Географски информации

Дознајте повеќе за Ал Мадина

Ал Медина, сместен во западниот дел на Саудиска Арабија, е значајна исламска дестинација за аџилак. Познат е и како Медина Ал-Мунавара, што значи „зрачен град“. Ал Медина е еден од двата најсвети града во исламот, заедно со Мека. Градот е познат по тоа што е гробницата на пророкот Мухамед и локацијата на првата исламска џамија, Месџид Набави.

Градот Ал Мадина има богата историја која датира од 6 век кога бил населба на оаза. Жителите на Ал Мадина се држат за својата богата исламска култура, а тоа може да се види во архитектурата, традициите и начинот на живот на градот. Ал Медина е познат и по своите урми, кои се деликатес на Блискиот Исток.

Туристите кои го посетуваат Ал Мадина можат да бидат сведоци на убавината на исламската архитектура на градот насекаде. Месџид Набави е најзначајното обележје во градот, каде што верниците доаѓаат од целиот свет да се молат. Џамијата е прекрасна глетка за гледање, со својата импресивна архитектура и сложени детали. Други значајни знаменитости ја вклучуваат џамијата Киблатајн, која е позната по тоа што е местото каде што пророкот Мухамед добил откровение, и локацијата на Битката кај Ухуд.

Градот е дом на многу исламски музеи кои им даваат на посетителите увид во богатата исламска историја и култура на регионот. Исламскиот музеј Медина е задолжително да се посети и има многу верски и историски артефакти изложени.

Ал Мадина е добредојден град со многу хотели, ресторани и продавници за сувенири кои ги угостуваат туристите. Посетителите можат да ја пробаат традиционалната храна од Саудиска Арабија, особено локалниот деликатес, Мачбус, кој е јадење со ориз и месо, ароматизирано со шафран и зачини.

Како заклучок, Ал Медина е прекрасен град со богата исламска култура и историја. Посетителите се пречекани со раширени раце и можат да го искусат традиционалното арапско гостопримство. Градот е задолжително да го посети секој кој е заинтересиран да ги доживее корените на исламот и живата култура.

Популарни прашања за Ал Мадина

Некои популарни атракции во Ал Медина ги вклучуваат пророчката џамија, џамијата Куба, музејот Ал-Мадина и планината Ухуд.

Ал Медина доживува топла пустинска клима со многу високи температури во текот на летото и благи зими со просечни температури кои се движат од 15°C до 30°C (59°F до 86°F).

Некои високо препорачани хотели во Ал Мадина се Pullman Zamzam Madina, Dar Al Taqwa Hotel, Madinah Hilton и Crowne Plaza Madinah.

Најдобро време за посета на Ал Медина е во текот на пролетта (март до мај) и есента (од септември до ноември), кога времето е пријатно и погодно за активности на отворено.

За автентично локално искуство за јадење во Ал Мадина, пробајте го Ал Баик, ресторанот за рибен пазар, Задина Левантинската кујна и Ал Тазај.

Во Ал Мадина, можете да користите такси, услуги за возење како Uber и Careem, како и јавни автобуси за да се движите низ градот.

Да, трговскиот центар Ал Нор, трговскиот центар Ал Рашед, трговскиот центар Ал Рашид мега и трговскиот центар Ал Нахил се некои популарни трговски центри во Ал Медина.

Додека сте во Ал Медина, не пропуштајте да ги пробате традиционалните јадења како Манди, Кабса, Шаварма, Мутабак и Урми, кои се популарни локални деликатеси.

Ал-Масџид ан-Набави, џамијата Куба, џамијата Киблатајн и планината Ухуд се важни историски места што вреди да се посетат во Ал Медина.

Активностите погодни за семејството во Ал Мадина вклучуваат посета на музејот Ал-Мадина, одење во паркови како Таиба Парк и Цветен парк Ал-Харамаин и уживање во традиционалните арапски возења со коњи.