Источна провинција

Источна провинција

Град во Саудиска Арабија. Имаме 38 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Саудиска Арабија
0.0
(0 критики)

Увид за Источна провинција

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Источна провинција

Овие податоци се наследени од Саудиска Арабија, не припаѓаат на Источна провинција.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.65
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 44.37
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.45
Капучино (нормално)
$ 3.85
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.74

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.08
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 26.66
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.67
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.61
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 13.34
Гориво (1 литар)
$ 0.62
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 23,969.82
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,564.50

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 94.55
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 39.38
Кино (1 седиште)
$ 17.31

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 48.90
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 57.84
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 97.72
Машки кожени деловни чевли
$ 84.92

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,594.25
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,099.38
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.54

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 1.64
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.93
Бел ориз (1 кг)
$ 2.17
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.57
локално сирење (1 кг)
$ 7.30
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.50
Говедско месо (1 кг)
$ 13.05
Јаболко (1 кг)
$ 2.10
Банана (1 кг)
$ 1.61
Портокал (1 кг)
$ 1.60
Домат (1 кг)
$ 1.66
Компир (1 кг)
$ 1.23
Кромид (1 кг)
$ 1.15
зелена салата (1 парче)
$ 1.20
Вода (1,5 литри)
$ 0.61
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 7.46

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 102.28
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 72.28

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 330.42
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,063.41

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 495.22
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 377.83
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 852.90
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 591.68

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,105.73

Источна провинција Географски информации

Дознајте повеќе за Источна провинција

Источната провинција Саудиска Арабија е позната по својот значаен придонес во економијата на земјата. Таа е трета по големина провинција по површина и е дом на некои од најголемите индустриски градови во светот, што ја прави популарна дестинација и за деловни и за рекреативни патници.

Главен град на источната провинција е Дамам, кој е познат по модерните облакодери, раздвижените пазари и живиот ноќен живот. Туристите можат да го посетат познатиот трговски центар Ал Дана за да уживаат во шопинг како ниеден друг или да ја истражуваат локалната култура и историја во музејот АлКлеј Плаза.

Покраината е дом и на градот Ал Хобар, кој се наоѓа на прекрасниот брег на Арапскиот Залив. Со своите прекрасни плажи и мирни сини води, тој е рај за љубителите на водените спортови и љубителите на плажите. Трговскиот центар Ал Рашид, еден од најголемите трговски центри во Саудиска Арабија, исто така се наоѓа тука, што го прави совршена дестинација за љубителите на пазарење.

Друг популарен град во источната провинција е Џубаил, кој е познат по тоа што е дом на најголемиот индустриски комплекс во светот. Џубаил индустриски град е центар на активност, со бројни рафинерии за нафта, хемиски фабрики и фабрики. Посетителите можат да направат обиколка на овие растенија и да бидат сведоци на огромниот обем на работата што се прави.

Туристите можат да го вкусат локалниот живот со посета на Qatif Souq, раздвижен традиционален пазар кој нуди поглед во богатата култура на регионот. Областа е исто така дом на бројни луксузни одморалишта и бањи, нудејќи им на патниците можност да се препуштат на малку одмор и релаксација.

Без разлика дали сакате да ја истражите богатата историја и култура на Саудиска Арабија или едноставно сакате да уживате во луксузен одмор, источната провинција има што да им понуди на сите. Со своите прекрасни пејзажи, раздвижените градови и светски познатите индустрии, тој е совршена дестинација за патници од целиот свет.

Популарни прашања за Источна провинција

Според најновата проценка, населението во Источната провинција, Саудиска Арабија е приближно 4,9 милиони луѓе.

Главните градови во источната провинција, Саудиска Арабија ги вклучуваат Дамам, Хобар и Даран.

Источната провинција, Саудиска Арабија генерално доживува топло и суво време, со просечни температури кои се движат од 35 до 45 степени Целзиусови во текот на летните месеци.

Трошоците за живот во источната провинција, Саудиска Арабија може да варираат во зависност од фактори како што се сместување, начин на живот и лични избори. Генерално се смета дека е умерен во споредба со другите региони на Саудиска Арабија.

Источната провинција, Саудиска Арабија е позната по својата просперитетна нафтена индустрија. Други големи индустрии вклучуваат петрохемикалии, производство и градежништво.

Да, источната провинција, Саудиска Арабија е дом на неколку значајни знаменитости и атракции, вклучувајќи го заливот Полумесечина, насипот Крал Фахд и Корнишот во Дамам.

Источната провинција, Саудиска Арабија нуди широк спектар на образовни можности, вклучувајќи училишта, колеџи и универзитети кои се грижат за различни дисциплини и области на студии.

Источната провинција, Саудиска Арабија има добро развиен транспортен систем. Вклучува модерни автопати, широка патна мрежа, јавни автобуси и такси.

Источната провинција, Саудиска Арабија слави различни фестивали и настани во текот на годината, вклучувајќи ја и сезоната на Шаркија, која содржи културни, забавни и спортски активности.

Локалната кујна во источната провинција, Саудиска Арабија е разновидна и под влијание на традиционалните арапски и меѓународните вкусови. Некои популарни јадења вклучуваат кабса, мутабак и зајаци.