Северни граници

Северни граници

Град во Саудиска Арабија. Имаме 4 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Саудиска Арабија
0.0
(0 критики)

Увид за Северни граници

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Северни граници

Овие податоци се наследени од Саудиска Арабија, не припаѓаат на Северни граници.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.66
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 44.00
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.45
Капучино (нормално)
$ 3.85
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.74

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.08
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 26.92
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.67
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.62
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 13.34
Гориво (1 литар)
$ 0.62
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,003.51
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,626.24

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 94.45
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 39.28
Кино (1 седиште)
$ 17.31

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 48.95
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 57.73
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 97.56
Машки кожени деловни чевли
$ 84.76

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,600.78
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,102.18
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.53

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 1.65
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.94
Бел ориз (1 кг)
$ 2.16
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.57
локално сирење (1 кг)
$ 7.31
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.51
Говедско месо (1 кг)
$ 13.04
Јаболко (1 кг)
$ 2.10
Банана (1 кг)
$ 1.61
Портокал (1 кг)
$ 1.60
Домат (1 кг)
$ 1.66
Компир (1 кг)
$ 1.24
Кромид (1 кг)
$ 1.16
зелена салата (1 парче)
$ 1.20
Вода (1,5 литри)
$ 0.61
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 7.46

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 102.50
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 72.18

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 330.37
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,089.05

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 493.90
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 378.15
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 856.59
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 590.80

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,118.00

Северни граници Географски информации

Дознајте повеќе за Северни граници

Добредојдовте во северните граници, Саудиска Арабија, прекрасен и уникатен регион кој може да се пофали со богато културно наследство и изобилство на природни ресурси. Лоциран во северниот дел на земјата, Северните граници е дом на разновидна популација на луѓе, од кои многумина се со бедуинско потекло и е познат по своите прекрасни пејзажи и препознатлива архитектура.

Еден од највпечатливите аспекти на северните граници е начинот на кој се менува пејзажот додека патувате низ регионот. Од карпестите ридови и пустинските рамнини на југ до плодните обработливи површини и високите планини на север, секогаш има нешто ново и воодушевувачко да се открие.

Една од најпопуларните атракции во северните граници е оазата Ал-Ахса, која зафаќа повеќе од 2,5 милиони хектари и е дом на илјадници палми и други растителни видови. Посетителите можат да ги истражуваат кривулестите канали и да направат обиколка на многуте фарми и села кои го прекриваат пејзажот, учејќи за традиционалните методи на земјоделство и уживајќи во мирната природна убавина.

Друга дестинација која мора да се посети во северните граници е градот Тариф, кој е познат по својата посебна архитектура и богата историја. Овде, посетителите можат да ги истражат многуте антички урнатини и знаменитости, вклучително и џамијата Ал-Маидан и палатата Џаду, и да научат за историското минато на регионот.

Кога станува збор за сместување, Северна граници има голем број одлични опции за патниците, почнувајќи од луксузни хотели и одморалишта до пријатни куќи за гости и традиционални бедуински шатори. Без разлика каде ќе одберете да останете, ќе ве почестат топло гостопримство и неспоредлива удобност.

Без разлика дали сакате да ја искусите богатата историја и култура на Саудиска Арабија, да ги истражите природните убавини на регионот или едноставно да се опуштите и да се опуштите, Северната граница има по нешто за секого. Започнете да го планирате вашето патување уште денес и откријте се што нуди овој живописен и уникатен регион.

Популарни прашања за Северни граници

Северните граници, Саудиска Арабија доживува топла пустинска клима со екстремно топли лета и студени зими, кои се карактеризираат со многу слаби врнежи.

Северните граници, Саудиска Арабија нуди атракции како што се античкиот град Ал-Ула, археолошкиот локалитет Мадаин Салех и прекрасниот природен резерват Марат.

Северните граници, Саудиска Арабија нуди различни опции за сместување, вклучувајќи луксузни хотели, пријатни куќи за гости и традиционални пустински кампови за уникатно искуство.

Северна граници, Саудиска Арабија е позната по своите вкусни традиционални јадења како Jareesh, Kabsa и Samboosa, кои мора да ги пробаат љубителите на храната.

Во северните граници, Саудиска Арабија, можете да се одлучите за изнајмување автомобили, такси или јавни автобуси за практично да го истражите регионот и да ги посетите неговите различни атракции.

Најдобро време за посета на северните граници, Саудиска Арабија е во постудените месеци, помеѓу ноември и март, кога температурите се попријатни за активности на отворено.

Северните граници, Саудиска Арабија има богата историска позадина, со античките цивилизации кои оставаат свој белег во регионот, вклучувајќи ги Набатејците и Тамуд.

Северните граници, Саудиска Арабија нуди возбудливи активности на отворено, како што се фрлање дини, јавање камили, пешачење низ живописни патеки и гледање ѕвезди во огромната пустина.

Северните граници, Саудиска Арабија може да се пофали со традиционални пазари и модерни трговски центри каде што можете да купите традиционални занаети, зачини, текстил и сувенири.

Посетителите на северните граници, Саудиска Арабија треба да ги почитуваат локалните обичаи со тоа што ќе се облекуваат скромно, ќе избегнуваат јавно прикажување на наклонетост и ќе ги следат исламските традиции.