Хаил

Хаил

Град во Саудиска Арабија. Имаме 4 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Саудиска Арабија
0.0
(0 критики)

Увид за Хаил

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Хаил

Овие податоци се наследени од Саудиска Арабија, не припаѓаат на Хаил.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.65
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 44.28
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.45
Капучино (нормално)
$ 3.85
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.74

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.08
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 26.73
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.67
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.62
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 13.34
Гориво (1 литар)
$ 0.62
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 23,987.58
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,580.61

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 94.51
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 39.35
Кино (1 седиште)
$ 17.31

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 48.91
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 57.79
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 97.67
Машки кожени деловни чевли
$ 84.87

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,596.47
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,100.09
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.54

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 1.65
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.94
Бел ориз (1 кг)
$ 2.16
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.57
локално сирење (1 кг)
$ 7.30
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.50
Говедско месо (1 кг)
$ 13.05
Јаболко (1 кг)
$ 2.10
Банана (1 кг)
$ 1.61
Портокал (1 кг)
$ 1.60
Домат (1 кг)
$ 1.66
Компир (1 кг)
$ 1.24
Кромид (1 кг)
$ 1.15
зелена салата (1 парче)
$ 1.20
Вода (1,5 литри)
$ 0.61
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 7.46

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 102.33
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 72.25

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 330.58
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,073.97

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 494.88
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 378.08
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 854.64
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 591.41

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,109.53

Хаил Географски информации

Дознајте повеќе за Хаил

Хаил е спокоен и прекрасен град сместен во северниот дел на Саудиска Арабија. Градот е познат по својата традиционална архитектура, прекрасни историски места и прекрасни природни знаменитости. Таа е популарна туристичка дестинација во земјата и привлекува посетители од целиот свет.

Една од најзначајните атракции во Хаил е палатата Кишлах, утврдена палата изградена пред повеќе од 250 години. Овој историски споменик е добро сочуван и на посетителите им дава фасцинантен увид во културата и архитектурата од минатото на градот. Друго популарно место за посета е палатата Аја, неверојатен комплекс од згради што сега е трансформиран во музеј на богатото саудиско наследство.

Хаил е исто така дом на низа прекрасни природни атракции кои дефинитивно вреди да се посетат. Долината Шамли е едно такво место, познато по својот неверојатен планински терен и кристално чистите води. Градските паркови и градини се исто така неверојатно живописни, нудејќи им на посетителите спокоен излет и одмор од метежот и вревата во центарот на градот.

Жителите на Хаил се добредојдени и гостопримливи, а градот има разновидна палета на традиционални опции за јадење. Без разлика дали е богато арапско кафе до зачинета шаварма, Хаил им дава на посетителите вкус на вистинската кујна од Саудиска Арабија. Има и низа трговски центри и локални пазари каде посетителите можат да најдат традиционални спомени, антиквитети и ретки ракотворби.

Хаил, исто така, е домаќин на голем број возбудливи настани во текот на годината, како што е Меѓународното рели Хаил, популарен настан за моторспорт. Во тоа време, градот оживува со живописни бои и раздвижена екстраваганција.

Како заклучок, Хаил е град со традиционален шарм и модерна живост, кој им нуди на посетителите уникатно и возбудливо искуство. Без разлика дали се работи за природни пејсажи, историски места или вкусна кујна, овој град има што да им понуди на сите.

Популарни прашања за Хаил

Населението на Хаил, Саудиска Арабија е приближно 723.000 луѓе.

Хаил, Саудиска Арабија доживува топла пустинска клима со исклучително топли лета и благи зими.

Популарните атракции во Хаил, Саудиска Арабија ги вклучуваат палатата Кишлах, паркот во градината Самра и тврдината Ал-Кишлах.

Да, Хаил, Саудиска Арабија се смета за безбеден град со ниски стапки на криминал и силно безбедносно присуство.

Трошоците за живот во Хаил, Саудиска Арабија се релативно прифатливи, а трошоците за сместување, превоз и јадење се разумни.

Некои популарни локални кујни во Хаил, Саудиска Арабија вклучуваат јадења како што се Кабса, Џариш и Хареес.

Главните индустрии во Хаил, Саудиска Арабија се земјоделството, трговијата на мало, туризмот и градежништвото.

Да, Хаил, Саудиска Арабија има голем број реномирани образовни институции, вклучувајќи универзитети, колеџи и училишта.

Најдобро време за посета на Хаил, Саудиска Арабија е во текот на зимските месеци (ноември до февруари) кога времето е поблаго.

Да.