Свети Китс и Невис

Свети Китс и Невис

🇰🇳
Земја. Имаме 15 држави и 13 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Свети Китс и Невис

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Свети Китс и Невис

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 12.95
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 92.51
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 13.98
Капучино (нормално)
$ 3.70
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.86

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.85
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 0.00
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.00
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.00
Гориво (1 литар)
$ 2.10
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 0.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 0.00

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 92.51
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 0.00
Кино (1 седиште)
$ 6.29

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 0.00
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 0.00
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 0.00
Машки кожени деловни чевли
$ 0.00

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 5,000.00
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 4,000.00
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 0.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.22
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.33
Млеко (1 литар)
$ 3.06
Свеж бел леб (500 грама)
$ 4.07
Бел ориз (1 кг)
$ 2.96
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 5.77
локално сирење (1 кг)
$ 11.01
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.44
Говедско месо (1 кг)
$ 4.81
Јаболко (1 кг)
$ 2.22
Банана (1 кг)
$ 2.45
Портокал (1 кг)
$ 1.85
Домат (1 кг)
$ 3.59
Компир (1 кг)
$ 1.11
Кромид (1 кг)
$ 1.57
зелена салата (1 парче)
$ 3.45
Вода (1,5 литри)
$ 1.84
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 14.80
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 5.55

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 92.51
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 51.80

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 111.01
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 0.00

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 770.18
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 610.01
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 3,500.00
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,555.03

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,110.06

Детали за квалитетот на воздухот за Свети Китс и Невис

Метрика за квалитет на воздухот за Свети Китс и Невис

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Свети Китс и Невис Историја на земјотреси

Свети Китс и Невис Географски информации

ISO2
: KN
ISO3
: KNA
Phone Code
: +1-869
Currency
: XCD
Population
: 47,606 (2021)

Дознајте повеќе за Свети Китс и Невис

Свети Китс и Невис се острови близнаци лоцирани во Карипското Море, познати по кристално чистите води, белите песочни плажи и бујните зелени шуми. Овие острови се врвна дестинација за туристите кои бараат релаксирачка атмосфера и прекрасна глетка. Ако планирате патување во овој рај, можете да му верувате на TrustLocale.com да ви обезбеди список на достапни имоти.

На Сент Китс, главниот град Басетер се наоѓа на јужниот брег на островот. Овој раздвижен град е полн со живи пазари, шармантна колонијална архитектура и живописни културни активности. Љубителите на историјата ќе уживаат во посетата на тврдината Бримстоун Хил, светско наследство на УНЕСКО, додека љубителите на плажа можат да се сончаат на песочните плажи на заливот Коклшел.

Островот Невис е тивко и спокојно засолниште кое е совршено за патниците кои бараат мирно бегство. Тој е дом на голем број топли извори, патеки за пешачење и затскриени плажи, што го прави идеално место за оние кои сакаат на отворено. Не пропуштајте да ја посетите ботаничката градина Невис, каде што можете да уживате во прошетка меѓу живописната флора и фауна.

Како популарна туристичка дестинација, Сент Китс и Невис нудат различни имоти за престој, кои се движат од луксузни вили до шармантни колиби. Нашата платформа TrustLocale.com гарантира дека секој имот е темелно прегледан од нашите експерти, гарантирајќи ви удобен и без проблеми престој.

Без разлика дали планирате семеен одмор, романтично бегство или соло авантура, Сент Китс и Невис треба да бидат на вашата листа на дестинации што мора да ги посетите. Со TrustLocale.com покрај вас, можете да бидете сигурни дека вашиот престој ќе биде незаборавен, релаксирачки и пријатен.

Популарни прашања за Свети Китс и Невис

Популарните градови во Сент Китс и Невис вклучуваат Басетер, Чарлстаун, Њукасл и Заливот Дипе.

Според најновата проценка, населението на Сент Китс и Невис е приближно 52.441.

Валутата што се користи во Сент Китс и Невис е источниот карипски долар (XCD).

Официјалниот јазик на Сент Китс и Невис е англискиот.

Сент Китс и Невис има тропска клима, која се карактеризира со топли температури во текот на годината и дождовна сезона од мај до ноември.

Популарните атракции во Сент Китс и Невис ги вклучуваат Националниот парк тврдина Бримстоун Хил, планината Лиамуига, плажата Пини и Ромни Манор.

Посетителите на Сент Китс и Невис обично бараат пасош што е валиден најмалку шест месеци по нивниот планиран датум на поаѓање.

Временската зона на Сент Китс и Невис е атлантско стандардно време (AST), UTC-4.

Кодот за повикување за Сент Китс и Невис е +1-869.

Главните начини на превоз во Сент Китс и Невис се такси, изнајмување автомобили и автобуси. Се препорачува да изнајмите автомобил за поголема удобност.